Photon Light Module System - zamiast studia do fotografii produktowej

2
Maciej Luśtyk
22 Lipiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Na przestrzeni lat widzieliśmy już wiele pomysłów na kompaktowe, składane namioty bezcieniowe. Photon pretenduje do miana najbardziej uniwersalnego rozwiązania tego typu.

Stół bezcieniowy czy domowe studio do fotografii produktowej jesteśmy w stanie zaaranżować sami, nawet przy niewielkim budżecie. Mimo wszystko nie każdy ma możliwość wygospodarowania w swoim domu stałego miejsca na takie stanowisko. Z kolei nawet jak miejsce się znajdzie, szybko zacznie przeszkadzać nam prowizoryczność tego typu rozwiązania. Co więc nam pozostaje? Albo profesjonalny stół bezcieniowy i zestaw lamp (nie rozwiązuje to problemu braku miejsca), albo kompaktowe rozwiązania pokroju Foldio.

Choć w ostatnich latach widzieliśmy już kilka rozwiązań tego typu, żadne z nich nie podchodziło do tematu fotografii produktowej w tak wszechstronny sposób jak Photon Light Module System.

Modułowa budowa, dowolność oświetlenia

Co więc wyróżnia Photon na tle konkurencji? Przede wszystkim mamy tu do czynienia z modułową budową, która pozwala rozbudować nasze mini studio według preferencji o dodatkowe panele oświetleniowe. Większość użytkowników prawdopodobnie nigdy tego nie zrobi, ale już nawet trzy moduły wchodzące w skład standardowego zestawu są w stanie dostarczyć nam spore pole manewru w kwestii oświetlania produktów.

Przede wszystkim, dzięki specjalnym mocowaniom, poszczególne panele możemy od siebie odsuwać, lub ustawić zupełnie oddzielnie co pozwoli skutecznie oświetlić nawet nieco większe produkty pokroju plecaka czy torby.

Innowacyjnie prezentuje się także sam system lamp LED wbudowanych w panele. Mianowicie za sprawą specjalnej aplikacji jesteśmy w stanie precyzyjnie kontrolować każdą z 25 lamp znajdujących się na pojedynczym module. Możemy więc swobodnie kształtować oświetlenie danego produktu bez konieczności korzystania z dodatkowych wysłaniaczy czy blend. Dodatkowo aplikacja pozwala zapisywać ustawienia, a dla oszczędności czasu oferuje 15 fabrycznie zaprogramowanych schematów oświetleniowych. Nie powinniśmy też narzekać na moc oświetlenia - natężenie światła mierzone w środku “namiotu” wynosi 25 000 luksów.

Niestety konstrukcja ma też pewne minusy. Po pierwsze nie jesteśmy w stanie regulować temperatury barwowej światła. Diody LED zastosowane w konstrukcji nie mogą pochwalić się także zbyt wysokim współczynnikiem CRI (> 80%), co może stwarzać pewne problemy z właściwą reprodukcją kolorów. Na koniec kwesta ceny, która przekracza wartość wielu dużo większych zestawów bezcieniowych.

Cena i dostępność

Aktualnie Photon Light Module System jest w fazie finansowania za pośrednictwem platformy Kickstarter, ale o powodzenie przedsięwzięcia nie powinniśmy się martwić - cały projekt został sfinansowany w raptem dwie godziny, a twórcom udało się już zebrać 4-krotność wymaganej sumy pieniędzy.

Wspierając kampanię na Kickstarterze, zestaw Photon składający się z 3 paneli i 3 teł możemy kupić za 550 dolarów (około 2100 zł). Do tego dochodzi jeszcze koszt wysyłki.

Więcej informacji znajdziecie na stronie kampanii w serwisie Kickstarter oraz pod adresem photonlms.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Fomei LED Mini 15W i 30W - kompaktowe, plenerowe lampy światła ciągłego
Fomei LED Mini 15W i 30W - kompaktowe, plenerowe lampy światła ciągłego
W ofercie czeskiego producenta pojawiły się ciekawe, kompaktowe lampy LED, które mają szansę wzbogacić produkcje wideo. Czy mają szansę zastąpić popularne...
5
0
X-Rite i1Photo Pro 3 Plus - kalibrator do zadań specjalnych
X-Rite i1Photo Pro 3 Plus - kalibrator do zadań specjalnych
Najnowsze urządzenie do pomiaru kolorów X-Rite pozbywać ma się ważnego problemu tego typu rozwiązań, jakim jest ograniczona zdolność pomiaru powierzchni szorstkich,...
3
0
Tenba Sue Bryce Collection - gdy jesteś niewolnikiem mody, ale też fotografem. Lub odwrotnie
Tenba Sue Bryce Collection - gdy jesteś niewolnikiem mody, ale też fotografem. Lub odwrotnie
Choć stylowe torby fotograficzne nie są na rynku nowością, dawno już nie widzieliśmy projektu tak mocno zaangażowanego pod względem wzornictwa. Zaskoczeniem jest także...
6
0
Powiązane artykuły