Photon Light Module System - zamiast studia do fotografii produktowej

Autor: Maciej Luśtyk

22 Lipiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Na przestrzeni lat widzieliśmy już wiele pomysłów na kompaktowe, składane namioty bezcieniowe. Photon pretenduje do miana najbardziej uniwersalnego rozwiązania tego typu.

Stół bezcieniowy czy domowe studio do fotografii produktowej jesteśmy w stanie zaaranżować sami, nawet przy niewielkim budżecie. Mimo wszystko nie każdy ma możliwość wygospodarowania w swoim domu stałego miejsca na takie stanowisko. Z kolei nawet jak miejsce się znajdzie, szybko zacznie przeszkadzać nam prowizoryczność tego typu rozwiązania. Co więc nam pozostaje? Albo profesjonalny stół bezcieniowy i zestaw lamp (nie rozwiązuje to problemu braku miejsca), albo kompaktowe rozwiązania pokroju Foldio.

Choć w ostatnich latach widzieliśmy już kilka rozwiązań tego typu, żadne z nich nie podchodziło do tematu fotografii produktowej w tak wszechstronny sposób jak Photon Light Module System.

Modułowa budowa, dowolność oświetlenia

Co więc wyróżnia Photon na tle konkurencji? Przede wszystkim mamy tu do czynienia z modułową budową, która pozwala rozbudować nasze mini studio według preferencji o dodatkowe panele oświetleniowe. Większość użytkowników prawdopodobnie nigdy tego nie zrobi, ale już nawet trzy moduły wchodzące w skład standardowego zestawu są w stanie dostarczyć nam spore pole manewru w kwestii oświetlania produktów.

Przede wszystkim, dzięki specjalnym mocowaniom, poszczególne panele możemy od siebie odsuwać, lub ustawić zupełnie oddzielnie co pozwoli skutecznie oświetlić nawet nieco większe produkty pokroju plecaka czy torby.

Innowacyjnie prezentuje się także sam system lamp LED wbudowanych w panele. Mianowicie za sprawą specjalnej aplikacji jesteśmy w stanie precyzyjnie kontrolować każdą z 25 lamp znajdujących się na pojedynczym module. Możemy więc swobodnie kształtować oświetlenie danego produktu bez konieczności korzystania z dodatkowych wysłaniaczy czy blend. Dodatkowo aplikacja pozwala zapisywać ustawienia, a dla oszczędności czasu oferuje 15 fabrycznie zaprogramowanych schematów oświetleniowych. Nie powinniśmy też narzekać na moc oświetlenia - natężenie światła mierzone w środku “namiotu” wynosi 25 000 luksów.

Niestety konstrukcja ma też pewne minusy. Po pierwsze nie jesteśmy w stanie regulować temperatury barwowej światła. Diody LED zastosowane w konstrukcji nie mogą pochwalić się także zbyt wysokim współczynnikiem CRI (> 80%), co może stwarzać pewne problemy z właściwą reprodukcją kolorów. Na koniec kwesta ceny, która przekracza wartość wielu dużo większych zestawów bezcieniowych.

Cena i dostępność

Aktualnie Photon Light Module System jest w fazie finansowania za pośrednictwem platformy Kickstarter, ale o powodzenie przedsięwzięcia nie powinniśmy się martwić - cały projekt został sfinansowany w raptem dwie godziny, a twórcom udało się już zebrać 4-krotność wymaganej sumy pieniędzy.

Wspierając kampanię na Kickstarterze, zestaw Photon składający się z 3 paneli i 3 teł możemy kupić za 550 dolarów (około 2100 zł). Do tego dochodzi jeszcze koszt wysyłki.

Więcej informacji znajdziecie na stronie kampanii w serwisie Kickstarter oraz pod adresem photonlms.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Irix wprowadza na rynek adapter filtrowy Irix Edge dla obiektywu 21 mm f/1.4
Irix wprowadza na rynek adapter filtrowy Irix Edge dla obiektywu 21 mm f/1.4
Irix opracował adapter filtrowy do obiektywu 21 mm f/1.4, który umożliwi korzystanie z wkręcanych filtrów 105 mm. Będzie oferowany za darmo.
2
Harman Phoenix 200 - zupełnie nowy film kolorowy wchodzi na rynek
Harman Phoenix 200 - zupełnie nowy film kolorowy wchodzi na rynek
Harman, producent jednych z najlepszych filmów czarno-białych, prezentuje swój pierwszy materiał kolorowy. Film Phoenix 200 charakteryzuje się dużym kontrastem, mocno nasyconymi...
6
Lensgo Smoke B - wydajny generator dymu w mobilnej odsłonie
Lensgo Smoke B - wydajny generator dymu w mobilnej odsłonie
To bezprzewodowa wytwornica dymu oferująca imponującą wydajność. Lensgo Smoke B z powodzeniem sprawdzi się wśród osób robiących zdjęcia, nagrywających filmy lub koordynujących występy sceniczne...
16
Powiązane artykuły