Często nakręcasz i zdejmujesz filtry? Alter RFS to coś dla ciebie

Autor: Maciej Luśtyk

30 Maj 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Jeśli często pracujesz z filtrami kołowymi z pewnością znasz frustrację związaną z ich nakręcaniem. Alter RFS to nowy pomysł na ich szybki montaż. Tylko czy inni nie zrobili już tego lepiej?

Gdy myślimy, że nic nie może już nas zaskoczyć, pojawia się akcesorium pokroju Alter RFS (Rapid Filter System). W czym tkwi jego wyjątkowość? Dzięki sprytnej konstrukcji filtry kołowe możemy zdjąć lub założyć jednym ruchem ręki.

Prostota istotą geniuszu?

Wszystko bazuje tu na zawiasie łączącym dwa pierścienie. Jeden nakręcamy na gwint w obiektywie, w drugim mocujemy pożądany filtr. Jeśli zechcemy zdjąć, lub nałożyć filtr, wystarczy że odegniemy element z filtrem. Dodatkowo otrzymujemy magnesy, które otrzymają filtr w jednym miejscu w przypadku przemieszczania się i pracy z aparatem. Ot i cała filozofia.

 

Genialne w swojej prostocie? Być może tak, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że inni zrobili już to lepiej. Mamy na myśli magnetyczny system Manfrotto Xume. Oczywiście w tym wypadku dochodzi jeszcze kwestia wyjmowania filtrów z torby lub plecaka, ale otrzymujemy funkcjonalność, która okazuje się piętą achillesową konstrukcji Alter RFS. Chodzi mianowicie o możliwość szybkiej zamiany jednego rodzaju filtra na drugi. Z systemem Xume jest to szybkie i proste, w przypadku Alter RFS powracamy to nakręcania i odkręcania, których konieczność rozwiązanie to miało eliminować.

Jeśli jednak używacie głównie jednego filtra, lub dużo filmujecie i potrzebujecie możliwości szybkiego założenia lub zdjęcia filtra ND, być może jest to gra warta świeczki. Niestety nie będzie to tania zabawa.

Cena i dostępność

Aktualnie produkt jest w fazie finansowania za pośrednictwem platformy Kickstarter. Za jego pośrednictwem pojedynczy moduł RFS możemy kupić w cenie 67 dolarów (około 260 zł). Moduły dostępne są we wszystkich standardowych średnicach, od 40,5 mm do 105 mm. Są też wersje RFS+, kóre pozwalają na zamocowanie do dwóch różnych obiektywów za pomocą dodatkowego adaptera. Warto przy tym wspomnieć, że adapter Manfrotto Xume kosztuje ponad połowę mniej.

Jeśli kampania zakończy się sukcesem, a nic nie wskazuje, żeby było inaczej, gotowy produkt trafi w ręce zamawiających we wrześniu 2019 roku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie kampanii Alter RFS w serwisie Kickstarter oraz pod adresem alterrfs.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
„Skanery" Valoi trafiają na polski rynek - łatwy sposób na digitalizację negatywów
„Skanery" Valoi trafiają na polski rynek - łatwy sposób na digitalizację negatywów
Już w sierpniu w ofercie Focus Nordic pojawią się adaptery do digitalizacji negatywów fińskiej marki Valoi. To urządzenia, które pozwolą na wygodniejszą i szybszą digitalizację od...
9
Godox Litemons RGB - głowice LED z pełnym spektrum barw
Godox Litemons RGB - głowice LED z pełnym spektrum barw
Godox wprowadza nową serię lamp Litemons RGB, które łączą dużą moc z możliwością wykorzystania pełnego spektrum barw RGB, oferując jeszcze większą wszechstronność pracy na planie.
1
LomoChrome Color ’92 Sun-kissed - nowy film w wakacyjnym klimacie
LomoChrome Color ’92 Sun-kissed - nowy film w wakacyjnym klimacie
Lomography prezentuje najnowszy analogowy film kolorowy ze swojej oferty. Materiał LomoChrome Color ’92 Sun-kissed zapewniać ma ciepłą kolorystykę i vintage’owy charakter zdjęć.
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)