Nikon Speedlight SB-910

Nikon zaprezentował dziś lampę błyskową oznaczoną symbolem SB-910. Nowy Speedlight współpracuje z lustrzankami formatu FX i DX, został wyposażony w duży ekran LCD, automatyczny zoom o zakresie 17-200 milimetrów, wspomaganie diodą wielopolowych systemów AF w zakresie 17-135 milimetrów, a także automatyczną korektę balansu bieli na podstawie detekcji rodzaju założonego filtra barwnego.

SB-910 to nowy reporterski flesz w ofercie Nikona działający w systemie i-TTL. Lampa przypomina model SB-900 i charakeryzuje się zbliżonymi parametrami: liczbą przewodnią 34 (przy ISO 100, palnik w pozycji 35 mm), 48,5 (przy ISO 200, palnik w pozycji 35 mm) oraz automatycznym zoomem o zakresie 17-200 milimetrów. Wśród automatycznych funkcji należy jeszcze wymienić wspomaganie diodą wielopolowego AF w zakresie ogniskowych 17-135 mm, a także automatyczną korektę balansu bieli na podstawie detekcji filtra barwnego. Użytkownik dostaje do wyboru jeden z wzorców oświetlenia: centralny z uwypukleniem środka kadru (skupia niemal całą moc błysku na środku kadru i powinien być używany z teleobiektywami), równomierny (służy do jednolitego oświetlenia kilku grup obiektów znajdujących się w kadrze) i standardowy. Nowością jest system zapobiegający przegrzewaniu się palnika, który zamiast prosto wyłączać lampę, spowalnia czas odświeżania.


Obsługa lampy nie powinna znacząco się różnić od obsługi modelu SB-900. Nowy Speedlight ma duży ekran LCD, podświetlane przyciski, a także wygodną dźwigienkę włącznika, która służy jednocześnie do przełączania lampy w tryby "Remote" i "Master". W zestawie z SB-910 znajduje się solidny futerał, a także dwa odporne, plastikowe filtry barwne do światła jarzeniowego i żarowego (lampa sama rozpoznaje rodzaj założonego filtra i przesyła do korpusu stosowną informację umożliwiając zmianę balandu bieli).


Nikon SB-910 trafi do sprzedaży w połowie grudnia. Katalogowa cena wyniesie 2299 złotych. Poniżej prezentujemy specyfikację techniczną tego modelu:

NazwaNikon Speedlight SB-910
Pomiar błyskui-TTL
Liczba przewodnia(ISO 100, m) 34, (ISO 200) 48,5
KonstrukcjaAutomatyczny tranzystor IGBT (Insulated Gate Bipolar Transistor) i zespół szeregowych obwodów elektrycznych
Zakres błysku0,6-20 m
ZasilanieCztery baterie typu AA tej samej marki i jednego z następujących rodzajów: baterie alkaliczne 1,5 V LR6 (typu AA), baterie litowe 1,5 V FR6 (typu AA), akumulatory niklowo-wodorkowe 1,2 V HR6 (typu AA)
Wymiary78,5 x 145 x 113 mm
Wagaok. 420 g (sama lampa)
Akcesoria
  • podstawka do lampy błyskowej AS-21
  • nasadka rozpraszająca SW-13H
  • filtr światła jarzeniowego SZ-2FL
  • filtr żarowy SZ-2TN
  • futerał SS-910
Uwagi
  • pole krycia: automatyczny zoom 17mm-200mm
  • główka lampy pochylana o -7 stopni w dół lub o 90 stopni
  • główka lampy błyskowej obracana w poziomie o 180 stopni w lewo i w prawo
  • Zestaw plastikowych filtrów barwnych

Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
3
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1