Nikon Speedlight SB-910

Autor: Michal Grzegorczyk

30 Listopad 2011
Artykuł na: 4-5 minut
Nikon zaprezentował dziś lampę błyskową oznaczoną symbolem SB-910. Nowy Speedlight współpracuje z lustrzankami formatu FX i DX, został wyposażony w duży ekran LCD, automatyczny zoom o zakresie 17-200 milimetrów, wspomaganie diodą wielopolowych systemów AF w zakresie 17-135 milimetrów, a także automatyczną korektę balansu bieli na podstawie detekcji rodzaju założonego filtra barwnego.

SB-910 to nowy reporterski flesz w ofercie Nikona działający w systemie i-TTL. Lampa przypomina model SB-900 i charakeryzuje się zbliżonymi parametrami: liczbą przewodnią 34 (przy ISO 100, palnik w pozycji 35 mm), 48,5 (przy ISO 200, palnik w pozycji 35 mm) oraz automatycznym zoomem o zakresie 17-200 milimetrów. Wśród automatycznych funkcji należy jeszcze wymienić wspomaganie diodą wielopolowego AF w zakresie ogniskowych 17-135 mm, a także automatyczną korektę balansu bieli na podstawie detekcji filtra barwnego. Użytkownik dostaje do wyboru jeden z wzorców oświetlenia: centralny z uwypukleniem środka kadru (skupia niemal całą moc błysku na środku kadru i powinien być używany z teleobiektywami), równomierny (służy do jednolitego oświetlenia kilku grup obiektów znajdujących się w kadrze) i standardowy. Nowością jest system zapobiegający przegrzewaniu się palnika, który zamiast prosto wyłączać lampę, spowalnia czas odświeżania.

Obsługa lampy nie powinna znacząco się różnić od obsługi modelu SB-900. Nowy Speedlight ma duży ekran LCD, podświetlane przyciski, a także wygodną dźwigienkę włącznika, która służy jednocześnie do przełączania lampy w tryby "Remote" i "Master". W zestawie z SB-910 znajduje się solidny futerał, a także dwa odporne, plastikowe filtry barwne do światła jarzeniowego i żarowego (lampa sama rozpoznaje rodzaj założonego filtra i przesyła do korpusu stosowną informację umożliwiając zmianę balandu bieli).

Nikon SB-910 trafi do sprzedaży w połowie grudnia. Katalogowa cena wyniesie 2299 złotych. Poniżej prezentujemy specyfikację techniczną tego modelu:

NazwaNikon Speedlight SB-910
Pomiar błyskui-TTL
Liczba przewodnia(ISO 100, m) 34, (ISO 200) 48,5
KonstrukcjaAutomatyczny tranzystor IGBT (Insulated Gate Bipolar Transistor) i zespół szeregowych obwodów elektrycznych
Zakres błysku0,6-20 m
ZasilanieCztery baterie typu AA tej samej marki i jednego z następujących rodzajów: baterie alkaliczne 1,5 V LR6 (typu AA), baterie litowe 1,5 V FR6 (typu AA), akumulatory niklowo-wodorkowe 1,2 V HR6 (typu AA)
Wymiary78,5 x 145 x 113 mm
Wagaok. 420 g (sama lampa)
Akcesoria
  • podstawka do lampy błyskowej AS-21
  • nasadka rozpraszająca SW-13H
  • filtr światła jarzeniowego SZ-2FL
  • filtr żarowy SZ-2TN
  • futerał SS-910
Uwagi
  • pole krycia: automatyczny zoom 17mm-200mm
  • główka lampy pochylana o -7 stopni w dół lub o 90 stopni
  • główka lampy błyskowej obracana w poziomie o 180 stopni w lewo i w prawo
  • Zestaw plastikowych filtrów barwnych
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
„Skanery" Valoi trafiają na polski rynek - łatwy sposób na digitalizację negatywów
„Skanery" Valoi trafiają na polski rynek - łatwy sposób na digitalizację negatywów
Już w sierpniu w ofercie Focus Nordic pojawią się adaptery do digitalizacji negatywów fińskiej marki Valoi. To urządzenia, które pozwolą na wygodniejszą i szybszą digitalizację od...
9
Godox Litemons RGB - głowice LED z pełnym spektrum barw
Godox Litemons RGB - głowice LED z pełnym spektrum barw
Godox wprowadza nową serię lamp Litemons RGB, które łączą dużą moc z możliwością wykorzystania pełnego spektrum barw RGB, oferując jeszcze większą wszechstronność pracy na planie.
1
LomoChrome Color ’92 Sun-kissed - nowy film w wakacyjnym klimacie
LomoChrome Color ’92 Sun-kissed - nowy film w wakacyjnym klimacie
Lomography prezentuje najnowszy analogowy film kolorowy ze swojej oferty. Materiał LomoChrome Color ’92 Sun-kissed zapewniać ma ciepłą kolorystykę i vintage’owy charakter zdjęć.
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)