Nikon SB-900 - zmiana warty

Najwyższy dotychczas model lampy w systemie Nikona - SB-800 - od dziś jest modelem "średnim". Z pierwszego miejsca zepchnął go Nikon SB-900. Nowy flesz ma szybki zoom 17-200 mm, trzy różnie zdefiniowane "rozkłady oświetlenia" i automatycznie rozpoznaje format matrycy aparatu. Poprawiono też szybkość ładowania. Wygląda na to, że szykuje się zmiana warty w torbach fotoreporterów.
Nikon SB-900

Nikon SB-900 jest całkowicie zgodny z dotychczas istniejącym systemem lamp tego producenta. Od starszych konstrukcji różni się kilkoma funkcjami. Lampa sama rozpoznaje format DX i FX i w zależności od tego odpowiednio ustawia kąt rozsyłu świała. Producent wyposażył ją w szybki zoom 17-200 mm - pełna zmiana zakresu następuje w około 1,2 sekundy.

Nikon SB-900

Nowa lampa ma trzy różne, zdefiniowane przez producenta, "rozkłady oświetlenia". Pierwszy, {ITL|centralny z uwypukleniem środka kadru skupia niemal całą moc błysku na środku kadru i powinien być używany z teleobiektywami. Drugi, równomierny służy do jednolitego oświetlenia kilku grup obiektów znajdujących się w kadrze. Ostatni, standardowy, odpowiada sposobowi błysku znanemu z modelu SB-800.

uchwyt filtrów kolorowych

SB-900 to lampa zmieniona również zewnętrznie. Urosła część z palnikiem i część służąca sterowaniu. Znalazł się tam teraz duży ekran ciekłokrystaliczny, spore pokrętło i cztery przyciski funkcyjne. Uwagę zwraca też nowy włącznik, który pozwala na włączenie trybu sterowania bezprzewodowego jednym ruchem. W zestawie znalazły się tradycyjnie żelatynowe filtry barwne (do światła jarzeniowego i żarowego) oraz uchwyt do ich montażu. Nowością jest to, że lampa sama rozpozna zastosowany filtr i prześle odpowiednią informację do korpusu aparatu. Producent wspomina też, że SB-900 będzie pierwszą lampą, w której użytkownik będzie mógł wgrać nowy firmware. Lampa ma trafić do sprzedaży w lipcu, a jej cena ma wynieść około 500 euro.

spore rozmiary SB-900
]
Poniżej prezentujemy specyfikację i informację prasową przesłaną przez producenta:

NazwaNikon Speedlight SB-900
Pomiar błysku
 • i-TTL
 • D-TTL
 • TTL
 • flash z automatyką przysłony
 • Auto
 • tryb manualny
Liczba przewodnia(ISO 100, m) 34, (ISO 200) 48
Zakres błysku0,6-20 m
Czas odświeżaniab.d.
Ilość błysków230 (baterie litowe), 190 (baterie alkaliczne, Ni-MH)
Zasilanie
 • 4 x 1.5V LR6 (alkaliczne), 4 x 1.2V KR-AA (niklowo-kadmowe), 4 x 1.5V FR6 (litowe)
 • pojemnik na baterie SD-9
Wymiary78,0 x 146,0 x 118,5 mm
Wagaok. 415g
Akcesoria
 • Podstawka do lampy błyskowej AS-21
 • nasadka rozpraszająca SW-13H
 • zestaw filtrów barwnych SJ-900
 • uchwyt na filtry barwne SZ-2
 • futerał SS-900
Uwagi
 • pole krycia: automatyczny zoom 17mm-200mm
 • główka lampy pochylana o -7 stopni w dół lub o 90 stopni
 • główka lampy błyskowej obracana w poziomie o 180 stopni w lewo i w prawo
 • Zestaw filtrów barwnych SJ-3
 • osłona wodoodporna WG-AS1 / WG-AS2 / WG-AS3
Artykuł na Fotopolis7482


I stała się światłość. Nowa lampa błyskowa Nikon SB-900
Nowy model lampy błyskowej firmy Nikon - najlepsze urządzenie do kontroli oświetlenia


Amsterdam, Holandia, 1 lipca 2008 r. - Firma Nikon Europe poinformowała dziś o wprowadzeniu na rynek lampy błyskowej NIKON SB-900. Nowy, niezwykle zaawansowany model łączy szybkość działania z dużym zasięgiem. Lampa NIKON SB-900 jest wyposażona w ruchomy dyfuzor oraz palnik, który może zmienić zakres krycia błyskiem z 17 mm do 200 mm w zaledwie 1,2 sekundy przy zachowaniu równomiernego rozsyłu światła. Urządzenie umożliwia stosowanie trzech rozkładów oświetlenia (zrównoważony/standardowy/równomierny), zależnie od potrzeb i fotografowanego obiektu.

"Lampy błyskowe firmy Nikon mają najlepszą renomę w branży", powiedział Robert Cristina, Manager Professional Products and NPS w firmie Nikon Europe. "Prosta w obsłudze lampa SB-900 oferuje kreatywnym użytkownikom zupełnie nowe możliwości", dodał.

Model NIKON SB-900 jest zgodny z aparatami formatu DX i FX. Wybiera on automatycznie odpowiedni sposób rozsyłu światła, zależnie od formatu matrycy aparatu, do którego jest podłączony. Lampa NIKON SB-900 wykrywa też automatycznie podłączenie filtrów kolorowych do stosowania przy oświetleniu fluorescencyjnym lub żarowym i dostosowuje odpowiednio ustawienie balansu bieli aparatu. Nowy model został opracowany z myślą o fotografach, którzy z dużą szybkością chcą robić wiele zdjęć. Dlatego lampa została wyposażona w wydajniejszy układ wspomagający szybkie działanie i wewnętrzny system pomiaru temperatury, który chroni urządzenie przed przegrzaniem. Jest ona również w pełni zgodna z innymi lampami i akcesoriami kreatywnego systemu oświetlenia firmy Nikon, dzięki czemu można ją używać do fotografowania z użyciem wielu lamp. Funkcja błysku odbitego jest dostępna dzięki możliwości podniesienia główki lampy o 90 stopni i pochylenia o 11 stopni, a także obrócenia w poziomie o 180 stopni. Czyni to lampę NIKON SB-900 niezbędnym akcesorium kreatywnego fotografa.

Model SB-900 będzie dostępny w sprzedaży od lipca 2008 roku.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Sony A9 i FE 400 mm f/2.8 GM OSS - jak radzą sobie w wymagającej fotografii sportowej?
21 Sty 2019
Topowy korpus systemu E pretenduje do miana najlepszego reporterskiego aparatu na rynku. Wraz z niezbędnym w fotografii sportowej obiektywem 400 mm f/2.8 tworzy obecnie najlżejszy tego typu pełnoklatkowy zestaw na rynku. Zobaczcie, jak poradził sobie w wymagających warunkach.
2
SanDisk Extreme Portable SSD - test dysku SSD
18 Sty 2019
Wytrzymały, pojemny i szybki a do tego naprawdę mały. Najnowszy dysk przenośny SSD SanDisk to jedno z najciekawszych rozwiązań tego typu na rynku. Sprawdziliśmy, jak spisuje się w praktyce!
0
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - zdjęcia przykładowe
8 Sty 2019
Zaawansowana optyka z wyrazistym i kontrastowym obrazem oraz ultraszybki autofokus współpracujący z systemem Sony Fast Hybrid AF - to główne cechy Tokiny FíRIN 20 mm f/2 FE AF. Zobaczcie, jak stałka poradziła sobie w praktyce.
0
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - test obiektywu
31 Gru 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona Tamrona SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to krok w dobrą stronę i faktyczny konkurent systemowych odpowiedników. Producent zapewnia, ze zmiany są zauważalne, a my przyglądamy się im bliżej.
1