Indyjski fotoreporter, laureat nagrody Pulitzera Danish Siddiqui zabity w Afganistanie

Autor: Maciej Luśtyk

16 Lipiec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Nagradzany fotograf zginął dziś podczas relacjonowania starć afgańskiej armii z talibskimi rebeliantami w prowincji Kandahar.

Odkąd z Afganistanu wycofały się siły amerykańskie, sytuacja w regionie staje się coraz bardziej napięta. Co chwilę słychać o talibskich rebeliantach, którzy siłą przejmują wpływy w poszczególnych prowincjach kraju, atakując wojska rządowe i nie biorąc jeńców. Kilka dni temu świat obiegła informacja o 22 afgańskich komandosach, którzy zostali rozstrzelani przy próbie poddania się w czasie starcia a rebeliantami przy granicy z Turkmenistanem. Dzisiaj w podobnym starciu zginął nagradzany indyjski fotoreporter Danish Siddiqui.

Danish Siddiqui pracował w Mumbaju. Swoją karierę zaczynał jako korespondent telewizyjny, by później zająć się fotografią prasową. Od 2010 związany był z agencją Reuters, dla której relacjonował m.in. walki w Mosulu, protesty w Hong-Kongu, zamieszki w Delhi czy czystki etniczne w Birmie. Za fotoreportaże na temat mniejszości Rohingya otrzymał zresztą wraz ze swoim zespołem fotograficzną nagrodę Pulitzera w 2018 roku. Przewodniczył też działowi fotograficznemu Reutersa w Indiach.

Aktualnie Siddiqui realizował materiał o sytuacji w Afganistanie, gdzie relacjonował działania rządowych sił specjalnych w południowej prowincji Kandahar, przy granicy w Pakistanem. W ciągu ostatniego tygodnia udostępniał m.in. materiały, na których widać jak pojazd, którym poruszał się z żołnierzami zostaje ostrzelany z granatnika.

O śmierci fotografa poinformował afgański ambasador Farid Mamundzay. Reporter miał zginął podczas ataku terrorystycznego, w którym zabito także dowódcę afgańskich sił specjalnych Sediqa Karzaia.

Danish Siddiqui miał 40 lat.

Źródło: hindustantimes.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Nie żyje Hiro - legendarny fotograf mody miał 90 lat
Nie żyje Hiro - legendarny fotograf mody miał 90 lat
Yasuhiro „Hiro” Wakabayashi był jednym z najbardziej rozpoznawalnych fotografów mody XX wieku. Twórca, którego zdjęcia kipiały stylem zmarł w wieku 90 lat.
11
Zobacz, jak powstaje Kalendarz Pirelli 2022 - fotografuje znany muzyk Bryan Adams
Zobacz, jak powstaje Kalendarz Pirelli 2022 - fotografuje znany muzyk Bryan Adams
Po rocznej przerwie powraca Kalendarz Pirelli. Tym razem za jego realizację odpowiada muzyk (i fotograf) Bryan Adams, przed obiektywem zobaczymy zaś gwiazdy...
20
Tak się filmuje dronem - ujęcia FPV zmieniają rynek wideo
Tak się filmuje dronem - ujęcia FPV zmieniają rynek wideo
Drony FPV to już nie tylko wyścigowe zabawki i coraz częściej sięgają po nie także filmowcy. Oto przykład tego, na co są w stanie pozwolić w rękach wprawnego...
1