Indyjski fotoreporter, laureat nagrody Pulitzera Danish Siddiqui zabity w Afganistanie

Autor: Maciej Luśtyk

16 Lipiec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Nagradzany fotograf zginął dziś podczas relacjonowania starć afgańskiej armii z talibskimi rebeliantami w prowincji Kandahar.

Odkąd z Afganistanu wycofały się siły amerykańskie, sytuacja w regionie staje się coraz bardziej napięta. Co chwilę słychać o talibskich rebeliantach, którzy siłą przejmują wpływy w poszczególnych prowincjach kraju, atakując wojska rządowe i nie biorąc jeńców. Kilka dni temu świat obiegła informacja o 22 afgańskich komandosach, którzy zostali rozstrzelani przy próbie poddania się w czasie starcia a rebeliantami przy granicy z Turkmenistanem. Dzisiaj w podobnym starciu zginął nagradzany indyjski fotoreporter Danish Siddiqui.

Danish Siddiqui pracował w Mumbaju. Swoją karierę zaczynał jako korespondent telewizyjny, by później zająć się fotografią prasową. Od 2010 związany był z agencją Reuters, dla której relacjonował m.in. walki w Mosulu, protesty w Hong-Kongu, zamieszki w Delhi czy czystki etniczne w Birmie. Za fotoreportaże na temat mniejszości Rohingya otrzymał zresztą wraz ze swoim zespołem fotograficzną nagrodę Pulitzera w 2018 roku. Przewodniczył też działowi fotograficznemu Reutersa w Indiach.

Aktualnie Siddiqui realizował materiał o sytuacji w Afganistanie, gdzie relacjonował działania rządowych sił specjalnych w południowej prowincji Kandahar, przy granicy w Pakistanem. W ciągu ostatniego tygodnia udostępniał m.in. materiały, na których widać jak pojazd, którym poruszał się z żołnierzami zostaje ostrzelany z granatnika.

O śmierci fotografa poinformował afgański ambasador Farid Mamundzay. Reporter miał zginął podczas ataku terrorystycznego, w którym zabito także dowódcę afgańskich sił specjalnych Sediqa Karzaia.

Danish Siddiqui miał 40 lat.

Źródło: hindustantimes.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Tak się filmuje dronem - ujęcia FPV zmieniają rynek wideo
Tak się filmuje dronem - ujęcia FPV zmieniają rynek wideo
Drony FPV to już nie tylko wyścigowe zabawki i coraz częściej sięgają po nie także filmowcy. Oto przykład tego, na co są w stanie pozwolić w rękach wprawnego...
1
Rok na zdjęciach - zobacz, jak powstawały najlepsze cykle fotograficzne nagrodzone w SWPA 2021
Rok na zdjęciach - zobacz, jak powstawały najlepsze cykle fotograficzne nagrodzone w SWPA 2021
„A Year in Photos” to wyjątkowy dokument, który pozwala nam zajrzeć za kulisy powstawania najlepszych projektów fotograficznych ostatniego roku i lepiej poznać twórców...
0
June Newton nie żyje. Żona Helmuta Newtona odeszła w wieku 97 lat
June Newton nie żyje. Żona Helmuta Newtona odeszła w wieku 97 lat
Fundacja Helmuta Newtona poinformowała o śmierci June Newton. Słynna aktora i fotografka tworząca pod pseudonimem Alice Springs zmarła 9 kwietnia w wieku 97 lat w swoim domu w Monte Carlo
0