Indyjski fotoreporter, laureat nagrody Pulitzera Danish Siddiqui zabity w Afganistanie

Autor: Maciej Luśtyk

16 Lipiec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Nagradzany fotograf zginął dziś podczas relacjonowania starć afgańskiej armii z talibskimi rebeliantami w prowincji Kandahar.

Odkąd z Afganistanu wycofały się siły amerykańskie, sytuacja w regionie staje się coraz bardziej napięta. Co chwilę słychać o talibskich rebeliantach, którzy siłą przejmują wpływy w poszczególnych prowincjach kraju, atakując wojska rządowe i nie biorąc jeńców. Kilka dni temu świat obiegła informacja o 22 afgańskich komandosach, którzy zostali rozstrzelani przy próbie poddania się w czasie starcia a rebeliantami przy granicy z Turkmenistanem. Dzisiaj w podobnym starciu zginął nagradzany indyjski fotoreporter Danish Siddiqui.

Danish Siddiqui pracował w Mumbaju. Swoją karierę zaczynał jako korespondent telewizyjny, by później zająć się fotografią prasową. Od 2010 związany był z agencją Reuters, dla której relacjonował m.in. walki w Mosulu, protesty w Hong-Kongu, zamieszki w Delhi czy czystki etniczne w Birmie. Za fotoreportaże na temat mniejszości Rohingya otrzymał zresztą wraz ze swoim zespołem fotograficzną nagrodę Pulitzera w 2018 roku. Przewodniczył też działowi fotograficznemu Reutersa w Indiach.

Aktualnie Siddiqui realizował materiał o sytuacji w Afganistanie, gdzie relacjonował działania rządowych sił specjalnych w południowej prowincji Kandahar, przy granicy w Pakistanem. W ciągu ostatniego tygodnia udostępniał m.in. materiały, na których widać jak pojazd, którym poruszał się z żołnierzami zostaje ostrzelany z granatnika.

O śmierci fotografa poinformował afgański ambasador Farid Mamundzay. Reporter miał zginął podczas ataku terrorystycznego, w którym zabito także dowódcę afgańskich sił specjalnych Sediqa Karzaia.

Danish Siddiqui miał 40 lat.

Źródło: hindustantimes.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Hoyningen-Huene - powrót księcia Hollywood
Hoyningen-Huene - powrót księcia Hollywood
Urodzony na styku stuleci, należał do wąskiej grupy twórców, którzy wprowadzili fotografię modową w nową erę. Przy okazji premiery najświeższej monografii jego twórczości przypominamy...
12
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
W jej PRL-u sfotografowanym na potrzeby sesji reklamowych chce się zwyczajnie żyć. To rzeczywistość estetyczna, fotogeniczna i modna, a jednocześnie swojska, ciepła i...
31
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Jego humorystyczne, przepełnione wnikliwością czarno-białe kadry znamy i kochamy chyba wszyscy. W wieku 95 zmarł wieloletni członek agencji Magnum i jeden z najważniejszych fotografów...
17