„Opowieść o artyście, który trafił na dno piekła”. Laureat Oscara wyreżyseruje film o polskim fotografie z Auschwitz

0

Autor: Redakcja Fotopolis

5 Sierpień 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Przejmującą historię Wilhelma Brasse mieliśmy okazję poznać za sprawą dokumentu „Portrecista” z 2006 roku. Teraz film fabularny na jego kanwie stworzy hollywoodzki reżyser Robert Stromberg.

Na pewno wszyscy kojarzycie zdjęcia więźniów KL Auschwitz, które do dziś pojawiają się w każdym materiale dotyczącym obozu. Za powstanie tych kluczowych dla historii materiałów odpowiadał Polak, Wilhelm Brasse, którego po pojmaniu Niemcy uczynili naczelnym fotografem obozu w Oświęcimiu.

Naczelny fotograf Auschwitz-Birkenau

Wilhelm Brasse urodził się w 1917 roku w Żywcu, jako syn Polki i pochodzącego z Alzacji ogrodnika. W wieku 18 lat rozpoczął prace w należącym do jego ciotki atelier „Foto-Korekt” w Katowicach, gdzie nauczył się sztuki fotograficznej. Po wybuchu II wojny światowej odmówił podpisania przysługującej mu z uwagi na germańskie pochodzenie Volkslisty i wyjechał do Krynicy, w której przez pewien czas pracował w tamtejszym laboratorium fotograficznym. Chciał przedostać się przez Węgry do wojska Polskiego we Francji, jednak został aresztowany podczas przeprawy przez Bieszczady.

31 sierpnia 1940 roku trafił do KL Auschwitz, gdzie początkowo pracował w roli robotnika. Gdy Niemcy dowiedzieli się o jego zdolnościach uczynili go głównym fotografem obozu. Brasse przede wszystkim wykonywał nowo przybyłym więźniom portrety do kartoteki (charakterystyczne tryptyki ukazujące osoby w nakryciu głowy, z przodu i z profilu), ale dokumentował też codzienne życie obozu czy niesławne doświadczenia medyczne, a nawet wykonywał zdjęcia ślubne.

Podczas ewakuacji obozu zignorował rozkaz spalenia wszystkich zdjęć, dzięki czemu ocalało ponad 40 tys. fotografii, które później wykorzystywane były w procesach przeciwko hitlerowcom. Po wojnie odrzucił propozycję zmiany obywatelstwa i wrócił do rodzinnego Żywca, próbując wrócić do zawodu fotografa. Przeszkodziła mu w tym jednak związana z fotografowaniem trauma.  Brasse zmarł w 2012 roku w wieku 95 lat.

O swoich przeżyciach Wilhelm Brasse opowiedział dopiero po 60 latach, w głośnym dokumencie Portrecista z 2006 roku, wyreżyserowanym przez Ireneusza Dobrowolskiego. Teraz reżyser zajmie się produkcją filmu fabularnego o tym samym tytule.

Reżyserią zajmie się laureat dwóch Oskarów, Robert Stromberg

Za sterami produkcji stanąć ma amerykański reżyser i scenograf Robert Stromberg, który ma na koncie Oscary za scenografię do filmów Avatar (2009) i Alicja w Krainie Czarów (2010). W 2014 roku wyreżyserował też film Czarownica z Angeliną Jolie.

Historię Wilhelma Brasse Stromberg po raz pierwszy usłyszał podczas wycieczki do Oświęcimia, gdy przebywał w Polsce na planie kampanii reklamowej. Towarzyszący mu polski producent Bartek Raiński poznał Stromberga z Dobrowolskim, który zaprosił go do pracy nad projektem.

Jak twierdzą twórcy, historia filmu „The Portraitist” opierać ma się na relacjach Brasse, doktora Mengele i współpracującej z nim pielęgniarki, w której główny bohater się zakochuje.

Budżet polsko-amerykańskiej produkcji wyniesie kilkanaście mln dolarów. Zdjęcia do filmu wystartują za rok

- To opowieść o młodym artyście, który trafił na dno piekła i dokumentował je poprzez soczewkę obiektywu aparatu fotograficznego - mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Dobrowolski.

Sam film ma zostać w całości zrealizowany po angielsku, z zachodnią obsadą. Jego budżet szacowany jest na kilkanaście milionów dolarów, a wsparciem produkcji mają być zainteresowane także PISF i TVP. Zdjęcia wystartować mają pod koniec lata 2021 roku.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
35 gigapikseli - powstało największe w Polsce zdjęcie panoramiczne
35 gigapikseli - powstało największe w Polsce zdjęcie panoramiczne
1700 pojedynczych zdjęć, 35166600000 pikseli i ponad miesiąc pracy. Marek Czarnecki i Jadwiga Czarnecka opowiadają o pracy nad największym polskim zdjęciem...
53
2
Nie żyje Russell Kirsch - twórca piksela i ojciec fotografii cyfrowej
Nie żyje Russell Kirsch - twórca piksela i ojciec fotografii cyfrowej
Choć wydaje się to mało prawdopodobne, pierwszy cyfrowy obraz powstał już w 1957 roku, przecierając szlaki fotografii cyfrowej, której boom nadejść miał dopiero po...
206
0
HBO wyprodukuje serial, który pokaże jak powstawały ikoniczne filmowe ujęcia
HBO wyprodukuje serial, który pokaże jak powstawały ikoniczne filmowe ujęcia
Niektórzy mówią, że fotografii najlepiej uczyć się z filmów. Już niedługo będziemy mieli na to kolejną okazję. HBO stworzy serial na kanwie twitterowego konta One...
78
1