Ruddy Roye: „W fotografii poszukuję godności“

0
Michał Chrzanowski
7 Listopad 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

„Na zdjęciach pragnę ukazać większą całość“ - mówi Ruddy Roye, nowojorski dokumentalista. W kolejnym odcinku serii „First Take“ wyjaśnia czym dla niego jest fotografia.

First Take to seria krótkich cotygodniowych filmów o sztuce i rzemiośle fotografii, które zabierają widza za obiektyw. W czasach, gdy rejestrowanie i publikowanie obrazów stało się tak popularne potrzebne są rady i wskazówki, których mogą udzielić największe osobistości ze świata fotografii. 

Do kolejnego odcinka został zaproszony nowojorski fotograf Ruddy Roye. Na stałe mieszka i pracuje w Brooklynie. To właśnie tam tworzy środowiskowe portrety oraz - często brutalną - dokumentację miasta. Znany ze swojego surowego stylu, Roye widzi siebie jako coś więcej niż tylko fotografa - jest również aktywistą, którego obrazy prezentują krzywdy i niesprawiedliwości dotykające najuboższe warstwy obecnego społeczeństwa Nowego Jorku. „Patrzę na to co jest znane i poszukuję w tym godności“ - mówi Roye. „Zauważam, że łatwiej jest ją odnaleźć u innych.  Na fotografiach chcę pokazać większą całość i ukrytą prawdę“ - dodaje.

„Najlepsze fotografie dają nam możliwość połączenia się ze światem. Zmuszają do szybkiej autorefleksji i kwestionowania otaczającej nas rzeczywistości. Dlatego też wszyscy fotografowie zaproszeni do „First Take” mają jedną cechę wspólną – obsesję na punkcie odnalezienia piękna w nieporządku życia” – powiedzieli pomysłodawcy serii. 

Filmy do First Take powstają pod nadzorem redaktorów TIME. Więcej informacji, jak również poprzednie odcinki serii znajdziecie na stronie time.com.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Paolo Roversi autorem kalendarza Pirelli na rok 2020. Zobaczcie zdjęcia zza kulis produkcji
Paolo Roversi autorem kalendarza Pirelli na rok 2020. Zobaczcie zdjęcia zza kulis produkcji
„Miłość ma wiele twarzy, ale tylko jedno imię” - takim hasłem reklamowana jest nadchodząca produkcja Pirelli, za której sterami stanął w tym roku uznany włoski...
27
1
Przenieś się w czasie i zobacz, jak legendarny Edward Weston pracował nad zdjęciami
Przenieś się w czasie i zobacz, jak legendarny Edward Weston pracował nad zdjęciami
Chcesz zobaczyć gdzie i w jaki sposób pracował oraz wywoływał zdjęcia Edward Weston? Ten film to prawdziwa podróż w czasie do magicznego świata jednej z ikon światowej...
40
0
Zobacz, jak Photoshop wyglądał w 1988 roku
Zobacz, jak Photoshop wyglądał w 1988 roku
W czasach gdy do świata postprodukcji wkrada się “sztuczna inteligencja” łatwo zapomnieć jak wyglądały początki komputerowej obróbki grafiki. Ten film zabierze was w...
22
2