Ruddy Roye: „W fotografii poszukuję godności“

0
Michał Chrzanowski
7 Listopad 2016
Artykuł na: 4-5 minut

„Na zdjęciach pragnę ukazać większą całość“ - mówi Ruddy Roye, nowojorski dokumentalista. W kolejnym odcinku serii „First Take“ wyjaśnia czym dla niego jest fotografia.

First Take to seria krótkich cotygodniowych filmów o sztuce i rzemiośle fotografii, które zabierają widza za obiektyw. W czasach, gdy rejestrowanie i publikowanie obrazów stało się tak popularne potrzebne są rady i wskazówki, których mogą udzielić największe osobistości ze świata fotografii. 

Do kolejnego odcinka został zaproszony nowojorski fotograf Ruddy Roye. Na stałe mieszka i pracuje w Brooklynie. To właśnie tam tworzy środowiskowe portrety oraz - często brutalną - dokumentację miasta. Znany ze swojego surowego stylu, Roye widzi siebie jako coś więcej niż tylko fotografa - jest również aktywistą, którego obrazy prezentują krzywdy i niesprawiedliwości dotykające najuboższe warstwy obecnego społeczeństwa Nowego Jorku. „Patrzę na to co jest znane i poszukuję w tym godności“ - mówi Roye. „Zauważam, że łatwiej jest ją odnaleźć u innych.  Na fotografiach chcę pokazać większą całość i ukrytą prawdę“ - dodaje.

„Najlepsze fotografie dają nam możliwość połączenia się ze światem. Zmuszają do szybkiej autorefleksji i kwestionowania otaczającej nas rzeczywistości. Dlatego też wszyscy fotografowie zaproszeni do „First Take” mają jedną cechę wspólną – obsesję na punkcie odnalezienia piękna w nieporządku życia” – powiedzieli pomysłodawcy serii. 

Filmy do First Take powstają pod nadzorem redaktorów TIME. Więcej informacji, jak również poprzednie odcinki serii znajdziecie na stronie time.com.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Wspomnienie o Robercie Franku
Wspomnienie o Robercie Franku
Wyjątkowo smutny miesiąc dla fotografii. Po Peterze Lindberghu i Charlie Cole’u, żegnamy Roberta Franka. Jego postać wspomina Paweł Rubkiewicz, założyciel księgarni...
8
0
Nie żyje Fred Herzog - jeden z pionierów kolorowej fotografii
Nie żyje Fred Herzog - jeden z pionierów kolorowej fotografii
Fred Herzog zasłynął slajdami przedstawiającymi życie Vancouver w latach 50. i 60. XX wieku. Fotograf odszedł w wieku 88 lat.
50
0
Nie żyje Robert Frank - człowiek, który zmienił oblicze fotografii dokumentalnej
Nie żyje Robert Frank - człowiek, który zmienił oblicze fotografii dokumentalnej
W wieku 94 lat odszedł fotograf Robert Frank, którego ikoniczna publikacja “The Americans” na zawsze zmieniła krajobraz fotograficznego dokumentu.
401
0