7 złotych rad Jimmy'ego Nelsona, fotografa National Geographic [wideo]

0
Michał Chrzanowski
23 Sierpień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Przez ostatnie 31 lat podróżował i dokumentował najwspanialsze zakątki naszej planety. Teraz Jimmy Nelson, fotograf NatGeo, podzieli się z Wami siedmioma inspirującymi lekcjami, które warto zapamiętać na całe życie.

Podróże kształcą, to stwierdzenie, które w przypadku fotografa National Geographic Jimmy'ego Nelsona sprawdza się w pełni. Niemal połowę swojego życia poświęcił na wyprawach i dokumentowaniu najdalszych zakątków naszej planety. Fotografował nie tylko jej piękno, lecz przede wszystkim swoją największą inspirację - człowieka. W ostatnim albumie „Zanim odejdą“ uwiecznił zapomniane przez resztę świata, powoli zamierające plemiona i relacje zachodzące pomiędzy ich członkami.

Przez wszystkie swoje podróże Nelson nauczył się wielu rzeczy i zachowań, które niejednokrotnie ratowały go z wielu opresji. Teraz, przy współpracy z serwisem COOPH, dzieli się ze światem życiowymi lekcjami, które można zawrzeć w siedmiu kluczowych radach.

 

Zdaniem Jimmy'ego Nelsona najważniejszy jest humor, który okazuje się „międzynarodowym językiem“. Niezależnie czy śmiejemy się z samych siebie, czy może ktoś śmieje się z nas - humor przełamuje wszelkie granice i bariery. Kluczowa jest także wiedza - zarówno o miejscu, w którym się jest jak również o fotografowanych osobach. Wiedząc chociażby trochę o danej lokalizacji będziemy w stanie łatwiej uchwycić w kadrze decydujący moment.

Niezmiernie ważna jest także wrażliwość. „Nie bójmy się czasem otworzyć, opuścić naszą gardę“ - mówi Nelson. „Takie zachowanie niejednokrotnie łączy nas z innymi ludźmi - stajemy się dla nich bliżsi.“ Równie istotne są duma, sprawiedliwy osąd, a także szacunek. W wyprawach - często do odmiennych kultur i społeczeństw - warto być pokornym i nie popadać w przedwczesny osąd. „Prawda jest inna od tego, co widzą nasze oczy“. Powinniśmy też poznać samych siebie - to kim jesteśmy, kim chcemy być. „Im lepiej poznamy siebie jako fotografa, tym lepszy osiągniemy końcowy rezultat“.

Był to kolejny niezwykle interesujący film przygotowany przez COOPH, którego tematem głównym była fotografia. Więcej materiałów, w tym ciekawostek, rozmów z fotografami oraz poradników możecie znaleźć na ich oficjalnym kanale Youtube.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Wspomnienie o Robercie Franku
Wspomnienie o Robercie Franku
Wyjątkowo smutny miesiąc dla fotografii. Po Peterze Lindberghu i Charlie Cole’u, żegnamy Roberta Franka. Jego postać wspomina Paweł Rubkiewicz, założyciel księgarni...
8
0
Nie żyje Fred Herzog - jeden z pionierów kolorowej fotografii
Nie żyje Fred Herzog - jeden z pionierów kolorowej fotografii
Fred Herzog zasłynął slajdami przedstawiającymi życie Vancouver w latach 50. i 60. XX wieku. Fotograf odszedł w wieku 88 lat.
50
0
Nie żyje Robert Frank - człowiek, który zmienił oblicze fotografii dokumentalnej
Nie żyje Robert Frank - człowiek, który zmienił oblicze fotografii dokumentalnej
W wieku 94 lat odszedł fotograf Robert Frank, którego ikoniczna publikacja “The Americans” na zawsze zmieniła krajobraz fotograficznego dokumentu.
327
0