7 złotych rad Jimmy'ego Nelsona, fotografa National Geographic [wideo]

Autor: Michał Chrzanowski

23 Sierpień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Przez ostatnie 31 lat podróżował i dokumentował najwspanialsze zakątki naszej planety. Teraz Jimmy Nelson, fotograf NatGeo, podzieli się z Wami siedmioma inspirującymi lekcjami, które warto zapamiętać na całe życie.

Podróże kształcą, to stwierdzenie, które w przypadku fotografa National Geographic Jimmy'ego Nelsona sprawdza się w pełni. Niemal połowę swojego życia poświęcił na wyprawach i dokumentowaniu najdalszych zakątków naszej planety. Fotografował nie tylko jej piękno, lecz przede wszystkim swoją największą inspirację - człowieka. W ostatnim albumie „Zanim odejdą“ uwiecznił zapomniane przez resztę świata, powoli zamierające plemiona i relacje zachodzące pomiędzy ich członkami.

Przez wszystkie swoje podróże Nelson nauczył się wielu rzeczy i zachowań, które niejednokrotnie ratowały go z wielu opresji. Teraz, przy współpracy z serwisem COOPH, dzieli się ze światem życiowymi lekcjami, które można zawrzeć w siedmiu kluczowych radach.

 

Zdaniem Jimmy'ego Nelsona najważniejszy jest humor, który okazuje się „międzynarodowym językiem“. Niezależnie czy śmiejemy się z samych siebie, czy może ktoś śmieje się z nas - humor przełamuje wszelkie granice i bariery. Kluczowa jest także wiedza - zarówno o miejscu, w którym się jest jak również o fotografowanych osobach. Wiedząc chociażby trochę o danej lokalizacji będziemy w stanie łatwiej uchwycić w kadrze decydujący moment.

Niezmiernie ważna jest także wrażliwość. „Nie bójmy się czasem otworzyć, opuścić naszą gardę“ - mówi Nelson. „Takie zachowanie niejednokrotnie łączy nas z innymi ludźmi - stajemy się dla nich bliżsi.“ Równie istotne są duma, sprawiedliwy osąd, a także szacunek. W wyprawach - często do odmiennych kultur i społeczeństw - warto być pokornym i nie popadać w przedwczesny osąd. „Prawda jest inna od tego, co widzą nasze oczy“. Powinniśmy też poznać samych siebie - to kim jesteśmy, kim chcemy być. „Im lepiej poznamy siebie jako fotografa, tym lepszy osiągniemy końcowy rezultat“.

Był to kolejny niezwykle interesujący film przygotowany przez COOPH, którego tematem głównym była fotografia. Więcej materiałów, w tym ciekawostek, rozmów z fotografami oraz poradników możecie znaleźć na ich oficjalnym kanale Youtube.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
W jej PRL-u sfotografowanym na potrzeby sesji reklamowych chce się zwyczajnie żyć. To rzeczywistość estetyczna, fotogeniczna i modna, a jednocześnie swojska, ciepła i...
20
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Jego humorystyczne, przepełnione wnikliwością czarno-białe kadry znamy i kochamy chyba wszyscy. W wieku 95 zmarł wieloletni członek agencji Magnum i jeden z najważniejszych fotografów...
17
Nieznane zdjęcia Bolesława Augustisa z życia na emigracji - fantastyczne odkrycie Stowarzyszenia Widok
Nieznane zdjęcia Bolesława Augustisa z życia na emigracji - fantastyczne odkrycie Stowarzyszenia...
Czwórka wolontariuszy przeleciała ponad 20 tys. km, by spotkać się z Polonią w trzech największych miastach Nowej Zelandii. Przeprowadzono 14 wywiadów, zdigitalizowano około 200...
10