Zmarł warszawski fotograf Konrad Pustoła

0

Autor: Michał Chrzanowski

14 Październik 2015
Artykuł na: 6-9 minut
W wieku zaledwie 39 lat zmarł warszawski fotograf Konrad Pustoła. Autor wielu projektów fotograficznych, w których ukazywał sytuację społeczno-ekonomiczną naszego kraju. Laureat między innymi I Nagrody w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej w kategorii "Świat, w którym żyjemy". Wiadomość o śmierci artysty przekazała rodzina.

Konrad Pustoła w swoich projektach zajmował się badaniem wizualnych aspektów relacji społecznych i ekonomicznych. Był artystą niezwykle otwartym na różnego rodzaju fotograficzne eksperymenty. Takie podejście do pracy znalazło ujście w licznych projektach, które wykonywał za pomocą różnych narzędzi - od wielkoformatowego aparatu Graflex, poprzez zwykły aparat dostępny w telefonie komórkowym, aż po aparat otworkowy. Tym ostatnim zrealizował cykl fotografii o nazwie ”Warszawa”, w którym za pomocą wykorzystanej techniki zaprezentował współczesną stolicę, jako senne, opuszczone i melancholijne miasto.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Jednak najbardziej znanym projektem jaki wykonał była seria zdjęć zatytułowana “Widoki władzy”. Opiera się na potraktowaniu fotografii jako wehikułu pozwalającego wszystkim chociaż na chwilę przyjąć punkt widzenia tych nielicznych, którzy mają realną władzę. Jest to seria fotograficznych przedstawień widoków z okien gabinetów najważniejszych i najbardziej wpływowych ludzi. W 2013 roku udokumentował widoki z okien m.in. księdza Adama Bonieckiego, kardynała Stanisława Dziwisza, wojewody małopolskiego Stanisława Kracika, prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego, przedsiębiorcy Jerzego Meysztowicza, rektora UJ Karola Musioła, europosłów Bogusława Sonika i Róży Thun, a także Wisławy Szymborskiej, Andrzeja Wajdy i Grzegorza Turnaua.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Konrad Pustoła urodził się w 1976 roku w Warszawie. Po raz pierwszy z fotografią zetknął się już w liceum w Stanach Zjednoczonych. Pochłonięty nową pasją kontynuował ją na warsztatach prowadzonych przez Juliusza Sokolowskiego w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył studia na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej w łódzkiej filmówce (2004 roku) oraz w 2008 roku fotografię na Wydziale Fotografii w Royal College of Art w Londynie. Z kolei w latach 2000-2002 Pustoła należał do zespołu tworzącego dział fotografii w portalu internetowym Latarnik. Był także współzałożycielem Stowarzyszenia Fotografów "poniekąd", jak również współorganizatorem i uczestnikiem wystawy "Powiększenie. Fotografia w czasach zgiełku" w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Autor licznych projektów fotograficznych z pogranicza dokumentu i fotoreportażu. W 2001 roku został laureatem I Nagrody w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej w kategorii "Świat, w którym żyjemy" za cykl fotograficzny "Sanna". Uczestnik wielu wystaw między innymi "Nowi Dokumentaliści" (2005) CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Bloomberg New Contemporaries (2008) w Londynie, "Storia, memoria, identitia" (2009) w Modenie, PhotoEspania (2010) w Madrycie. W 2010 roku wydał album "Darkrooms" nagrodzony w ogólnopolskim konkursie katalogów i albumów o sztuce Reminiscencje. Zmarł 14 października 2015 roku

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Ziemia na celuloidzie, czyli krótka historia aparatów w kosmosie
Ziemia na celuloidzie, czyli krótka historia aparatów w kosmosie
Wszyscy wiemy o aparatach Hasselblad, które brały udział w misji Apollo, ale czy wiecie jaki aparat poleciał w kosmos jako pierwszy?
14
1
Od giganta rynku foto do farmaceutyków. Historia Kodaka w 8 minut
Od giganta rynku foto do farmaceutyków. Historia Kodaka w 8 minut
O historii Kodaka można by pewnie napisać książkę, ale jeżeli chcecie szybko prześledzić dzieje jednej z najważniejszych firm w historii fotografii, która od lat nie...
45
0
Filmy o fotografii z Millennium Docs Against Gravity 2020 możesz oglądać online
Filmy o fotografii z Millennium Docs Against Gravity 2020 możesz oglądać online
W ramach 17. edycji Millenium Docs Against Gravity ponad 100 filmów z selekcji festiwalowej możemy obejrzeć z domu. Wśród nich także filmy dotyczące fotografii i...
344
0
Powiązane artykuły