Nie żyje Zbyszko Siemaszko

0
Maciej Luśtyk
5 Marzec 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Z przykrością zawiadamiamy, że opuścił nas wybitny fotograf i dokumentalista, Zbyszko Siemaszko. W naszej pamięci pozostanie na zawsze jako mistrz warszawskiej fotografii.
Zbyszko Siemaszko urodził się 30 sierpnia 1925 r. w Wilnie, w rodzinie fotografów. W czasie wojny służył w Armi Krajowej i dokumentował codziennie życie partyzantów. Zapamiętamy go jednak głównie jako autora wspaniałych zdjęć dokumentujących architekturę i życie Warszawy ubiegłego wieku. W latach 50 pracował dla Społecznego Przedsiębiorstwa Budowlanego w Warszawie dokumentując obiekty zabytkowe. Był też wieloletnim współpracownikiem tygodnika “Stolica”, na zlecenie którego przygotował dziesiątki reportaży przyglądających się sprawom, którymi w tamtych czasach żyła Warszawa.
Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Cytując za wydanym w zeszłym roku albumem “Warszawa Siemaszki. Fotografie z Narodowego Archiwum Cyfrowego”, to co wyróżnia fotografię Siemaszki, to pieczołowicie kadrowane, eleganckie widoki odbudowanej Warszawy, która zachwyca jakością architektury i czystością przestrzeni miejskiej. Fotograf zmarł wczoraj, 5 marca 2015 roku w Zalesiu Górnym. Miał 89 lat. Łączymy sie w bólu z rodziną i znajomymi fotografa.

Więcej informacji o Zbyszku Siemaszce znajdziemy na stronie Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Nie żyje Terry O’Neill - ulubiony fotograf gwiazd
Nie żyje Terry O’Neill - ulubiony fotograf gwiazd
Fotograf gwiazd, autor ikonicznych zdjęć. W wieku 81 lat odszedł Terry O’Neill, którego zdjęcia w fantastyczny sposób dokumentują modę, styl i showbiznes XX...
43
0
Wspomnienie o Robercie Franku
Wspomnienie o Robercie Franku
Wyjątkowo smutny miesiąc dla fotografii. Po Peterze Lindberghu i Charlie Cole’u, żegnamy Roberta Franka. Jego postać wspomina Paweł Rubkiewicz, założyciel księgarni...
8
0
Nie żyje Fred Herzog - jeden z pionierów kolorowej fotografii
Nie żyje Fred Herzog - jeden z pionierów kolorowej fotografii
Fred Herzog zasłynął slajdami przedstawiającymi życie Vancouver w latach 50. i 60. XX wieku. Fotograf odszedł w wieku 88 lat.
50
0
Powiązane artykuły