Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Czy Warszawa dostanie ulicę imienia Zbyszka Siemaszko? Podpisz petycję

0

Autor: Andrzej Wencel

6 Marzec 2020
Artykuł na: 17-22 minuty

Wystartowała zbiórka podpisów pod petycją, aby jedną z ulic Warszawy nazwać imieniem tego kultowego już fotografa. Siemaszko przez dziesięciolecia dokumentował Warszawę, jej życie, ulice i mieszkańców, które do dziś możecie odkrywać na zachowanych fotografiach. 

Zbyszko Siemaszko urodził się 30 sierpnia 1925 r. w Wilnie, w rodzinie fotografów. W czasie wojny służył w Armii Krajowej pod pseudonimem „Swojak” i dokumentował codziennie życie partyzantów. Zapamiętamy go jednak głównie jako autora wspaniałych zdjęć dokumentujących architekturę i życie Warszawy ubiegłego wieku. W latach 50. pracował dla Społecznego Przedsiębiorstwa Budowlanego w Warszawie, dokumentując obiekty zabytkowe. Był też wieloletnim współpracownikiem tygodnika “Stolica”, na zlecenie którego przygotował dziesiątki reportaży przyglądających się sprawom, którymi w tamtych czasach żyła Warszawa. Fotograf zmarł, 5 marca 2015 roku w Zalesiu Górnym. Miał 89 lat.

Zbyszko Siemaszko

Warszawa Siemaszko

Według Bartłomieja Kuczyńskiego, Warszawa w fotografiach Siemaszko „była miastem powstającym z gruzów i odbudowującym się, pełnym fantastycznych nowych budowli. Istotni są też ludzie z ich codziennymi sprawami, pracą, odpoczynkiem, jazdą autobusem czy spacerami po urokliwych ulicach. Jest to oczywiście obraz wyestetyzowany, wyczyszczony. Nie ma tu okropnych parkanów na które tak narzekał Tyrmand. Jest dużo sielanki i zachwycających kadrów. Siemaszko zachował jednak zdrowy dystans i nie tworzył fotografii propagandowych, jakie możemy znaleźć np. w zasobach Wojskowej Agencji Fotograficznej z lat 50. Nie stronił od pokazywania wciąż nieuprzątniętych ruin, zapuszczał się także w mniej znane rejony, jak np. Szmulowiznę. Lubił skontrastować, np. lśniący pałac kultury z przedwojennymi walącymi się śródmiejskimi kamienicami. To Warszawa piękna, ale prawdziwa”.

W zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego możecie zobaczyć tysiące ocalałych i zeskanowanych zdjęć Siemaszko. A na nich dokumentacje odbudowy, życia codziennego, oraz politycznego warszawy, której większość z nas już nie pamięta lub nigdy nie poznało. Zobacz jak kiedyś wyglądały miejsca obok których dziś pracujemy, po których spacerujemy i gdzie wypoczywamy.

Zobacz wszystkie zdjęcia (32)

Ulica Zbyszka Siemaszko w Warszawie? Podpisz petycję

Jeśli też uważasz, że to wartościowe, masz szansę pomóc w nadaniu jego imienia jednej z ulic w stolicy. W internecie właśnie wystartowała petycja o uhonorowanie pamięci fotografa w takiej postaci. Jak na razie zebrano niespełna 400 podpisów. Sprawmy, by było ich więcej.

Jak na razie nie wiadomo, która z ulic miałaby zostać nazwana nazwiskiem twórcy.

Petycję można podpisać na stronie secure.avaaz.org/en/community_petitions.

Autor: Andrzej Wencel

Psycholog z wykształcenia, przez wiele lat pracował jako fotosista na planach filmowych. Fan ciepłych wieczorów nad Wisłą i dobrej książki. Najlepiej reportażu podszytego wielką teorią spiskową.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Pokaż swoje zdjęcia w Centrum Sztuki Współczesnej - ruszyła 9. edycja konkursu Wystaw się w CSW
Pokaż swoje zdjęcia w Centrum Sztuki Współczesnej - ruszyła 9. edycja konkursu Wystaw się w CSW
Wystaw się w CSW to jedna z niewielu inicjatyw, która daje możliwość prezentacji prac niezależnym i początkującym twórcom. Nabór do tegorocznej edycji potrwa do 22...
7
0
Zniżki na aparaty i obiektywy Nikon tylko do niedzieli - ostatnia szansa na sprzęt w niższych cenach
Zniżki na aparaty i obiektywy Nikon tylko do niedzieli - ostatnia szansa na sprzęt w niższych cenach
Dobiega końca promocja „Natychmiastowy rabat”, w ramach której poszczególne korpusy, obiektywy i zestawy sprzęt możemy kupić z upustem sięgającym nawet 1800 zł. Rabaty...
4
0
Zagłosuj na najlepsze produkty fotograficzne i odbierz darmowe wydanie magazynu
Zagłosuj na najlepsze produkty fotograficzne i odbierz darmowe wydanie magazynu
Wybierz z nami najlepsze produkty minionego roku i pomóż ulepszać stronę Fotopolis. Głosować w plebiscycie i ankiecie można jeszcze do 9 stycznia. Każdy, kto weźmie...
6
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)