Najlepsze prace z konkursu Red Bull Illume 2010

Przedstawiamy najciekawsze prace z tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu dla fotografów sportowych Red Bull Illume.

Autor: Marcin Grabowiecki

2 Wrzesień 2010
Artykuł na: 4-5 minut

31 sierpnia 2010 w stolicy Irlandii - Dublinie Chris Burkard został ogłoszony zwycięzcą międzynarodowego konkursu dla fotografów sportowych. Adam Kokot - fotograf z Zakopanego, został zwycięzcą kategorii "Klimat". W ceremonii odsłonięcia zwycięskich zdjęć w ramach Red Bull Illume uczestniczyli liczni międzynarodowi goście, w tym: fotografowie, sędziowie konkursu oraz sportowcy.

Głównym zwycięzcą został dwudziestoczteroletni zawodowy fotograf - Chris Burkard. Spośród 22 764 fotografii nadesłanych przez blisko 500 fotografów z całego świata, to właśnie zdjęcie Chrisa - przedstawiające surfera Petera Mendrię, który w promieniach słońca poskramia fale na Zachodnim Wybrzeżu Chile zdobyło największe uznanie.

Jestem wprost zachwycony, ciężko jest mi to wyrazić słowami. To dla mnie wielki zaszczyt - powiedział Burkard.

Iluminacja: Chris Burkhard / Red Bull Illume

Wraz z zachodem słońca, po raz pierwszy odsłonięto i oświetlono 50 najlepszych fotografii - po pięć z każdej kategorii. Do konkursu nadsyłano zdjęcia w dziesięciu kategoriach: Playground (Miejsce), Culture (Kultura), Energy (Energia), Spirit (Klimat), Closeup (Zbliżenie), Wings (Skrzydła), Sequence (Sekwencja), New Creativity (Nowa Kreatywność), Experimental (Eksperyment) i Illumination (Iluminacja).

By wyłonić zwycięzców dziesięciu kategorii oraz Ogólnego Zwycięzcę, pięćdziesięciu trzech sędziów (wśród których zasiadał również Polak - Jakub Atys - fotoedytor Gazety Wyborczej) z szanowanego międzynarodowego grona znawców fotografii oddało głosy w trzech rundach. Wybitna wręcz jakość zdjęć znacznie utrudniła pracę jurorów.

Polski fotograf - Adam Kokot, został zwycięzcą w kategorii Klimat (Spirit). Jestem bardzo szczęśliwy - to jeden z najlepszych dni w moim życiu. Zrobienie tego zdjęcia nie było dla mnie trudne. Znajdowałem się w tym miejscu i mogłem obserwować całą sytuację, a kiedy wspinacz znalazł się w odpowiedniej pozycji, po prostu cyknąłem fotkę. Sam konkurs był niezwykły i jestem naprawdę zaskoczony wygraną - komentował po ogłoszeniu wyników Adam.

Klimat: Adam Kokot / Red Bull Illume

Wśród zaproszonych na wystawę gości znaleźli się m.in.: amerykański windsurfer Robby Naish oraz Mistrz Świata Red Bull Cliff Diving Orlando Duque (Kolumbia). Ceremonię poprowadził gwiazdor irlandzkiej telewizji Sile Seoige, a członkini jury - Eileen Ryan z USA Today wręczyła Burkardowi trofeum zwycięzcy.

Nagrodą dla głównego zwycięzcy Red Bull Illume 2010 - Chrisa Burkarda był aparat Leica S2 wraz z obiektywami.

Nigdy nawet sobie nie wyobrażałem, że będę posiadał taki aparat - stwierdził Burkard. Jest więcej wart niż dom, w którym mieszkam!

ZWYCIĘZCY RED BULL ILLUME W POSZCZEGÓLNYCH KATEGORIACH:

Eksperyment - Daniel Grund (Niemcy)
Nowa Kreatywność - Eric Berger (Kanada)
Sekwencja SanDisk - Miguel Lopez-Virgen (Meksyk)
Energia - Stuart Gibson (Australia)
Iluminacja - Chris Burkhard (USA)
Miejsce - Tim Korbmacher (Niemcy)
Kultura - Vincent Perraud (Francja)
Klimat - Adam Kokot (Polska)
Skrzydła - Marcel Lämmerhirt (Niemcy)
Zbliżenie - Nathan Smith (Australia)

Nathan Smith zwyciężył także w kategorii Wybór Sportowców.

Aż mi się od tego wszystkiego kręci w głowie - powiedział Smith. Doceniam, że mogę tu być i cieszę się, że znalazłem się w najlepszej 50-tce, nie mówiąc już nawet o dwóch nagrodach, które w moim mniemaniu są niezwykle prestiżowe. Znajduję się w pokoju pełnym fotografów, którzy są dla mnie wzorem do naśladowania - dodał Nathan.

Zbliżenie: Nathan Smith / Red Bull Illume

50 najlepszych fotografii będzie można podziwiać w Kolegium Trójcy Świętej w Dublinie aż do 11 września 2010, następnie wyruszą one w światową trasę.

{GAL|25815
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wywiady
Marek M. Berezowski: „Nie chcę szokować, czy epatować tragedią, ale pewne rzeczy trzeba nazywać po imieniu”
Marek M. Berezowski: „Nie chcę szokować, czy epatować tragedią, ale pewne rzeczy trzeba nazywać po...
„Mam niezbyt popularny stosunek do publikacji zdjęć drastycznych. Ale Jeśli mamy do czynienia ze zbrodnią wojenną, to trzeba ją pokazać jak zbrodnię. Nie zamierzam ugładzać tych obrazów.” W rok...
93
Patryk Bułhak: "Bycie daleko od tego, co znam, uruchamia całkowicie inne obszary mojego ja"
Patryk Bułhak: "Bycie daleko od tego, co znam, uruchamia całkowicie inne obszary mojego ja"
"To historia Tygrysic – kobiet wojny, po której kurz nie opada…". Patryk Bułhak, autor projektu, opowiada nam o pracy nad opowieścią o kobietach, które w trakcie wojny walczyły o swoją godność i...
27
Mary Gelman: „Nie sądzę, żeby fotografia mogła coś zmienić. Mogą to zrobić ludzie”
Mary Gelman: „Nie sądzę, żeby fotografia mogła coś zmienić. Mogą to zrobić ludzie”
Mary Gelman, wielokrotnie nagradzana fotografka, pracuje w Rosji, dokumentując codzienność wykluczonych w tym kraju grup społecznych. W wywiadzie opowiada nam o walce...
30
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)