Najlepsze prace z konkursu Red Bull Illume 2010

Przedstawiamy najciekawsze prace z tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu dla fotografów sportowych Red Bull Illume.
0
Marcin Grabowiecki
2 Wrzesień 2010
Artykuł na: 6-9 minut
31 sierpnia 2010 w stolicy Irlandii - Dublinie Chris Burkard został ogłoszony zwycięzcą międzynarodowego konkursu dla fotografów sportowych. Adam Kokot - fotograf z Zakopanego, został zwycięzcą kategorii "Klimat". W ceremonii odsłonięcia zwycięskich zdjęć w ramach Red Bull Illume uczestniczyli liczni międzynarodowi goście, w tym: fotografowie, sędziowie konkursu oraz sportowcy.

Głównym zwycięzcą został dwudziestoczteroletni zawodowy fotograf - Chris Burkard. Spośród 22 764 fotografii nadesłanych przez blisko 500 fotografów z całego świata, to właśnie zdjęcie Chrisa - przedstawiające surfera Petera Mendrię, który w promieniach słońca poskramia fale na Zachodnim Wybrzeżu Chile zdobyło największe uznanie.

Jestem wprost zachwycony, ciężko jest mi to wyrazić słowami. To dla mnie wielki zaszczyt - powiedział Burkard.
Iluminacja: Chris Burkhard / Red Bull Illume

Wraz z zachodem słońca, po raz pierwszy odsłonięto i oświetlono 50 najlepszych fotografii - po pięć z każdej kategorii. Do konkursu nadsyłano zdjęcia w dziesięciu kategoriach: Playground (Miejsce), Culture (Kultura), Energy (Energia), Spirit (Klimat), Closeup (Zbliżenie), Wings (Skrzydła), Sequence (Sekwencja), New Creativity (Nowa Kreatywność), Experimental (Eksperyment) i Illumination (Iluminacja).

By wyłonić zwycięzców dziesięciu kategorii oraz Ogólnego Zwycięzcę, pięćdziesięciu trzech sędziów (wśród których zasiadał również Polak - Jakub Atys - fotoedytor Gazety Wyborczej) z szanowanego międzynarodowego grona znawców fotografii oddało głosy w trzech rundach. Wybitna wręcz jakość zdjęć znacznie utrudniła pracę jurorów.

Polski fotograf - Adam Kokot, został zwycięzcą w kategorii Klimat (Spirit). Jestem bardzo szczęśliwy - to jeden z najlepszych dni w moim życiu. Zrobienie tego zdjęcia nie było dla mnie trudne. Znajdowałem się w tym miejscu i mogłem obserwować całą sytuację, a kiedy wspinacz znalazł się w odpowiedniej pozycji, po prostu cyknąłem fotkę. Sam konkurs był niezwykły i jestem naprawdę zaskoczony wygraną - komentował po ogłoszeniu wyników Adam.
Klimat: Adam Kokot / Red Bull Illume

Wśród zaproszonych na wystawę gości znaleźli się m.in.: amerykański windsurfer Robby Naish oraz Mistrz Świata Red Bull Cliff Diving Orlando Duque (Kolumbia). Ceremonię poprowadził gwiazdor irlandzkiej telewizji Sile Seoige, a członkini jury - Eileen Ryan z USA Today wręczyła Burkardowi trofeum zwycięzcy.

Nagrodą dla głównego zwycięzcy Red Bull Illume 2010 - Chrisa Burkarda był aparat Leica S2 wraz z obiektywami.

Nigdy nawet sobie nie wyobrażałem, że będę posiadał taki aparat - stwierdził Burkard. Jest więcej wart niż dom, w którym mieszkam!

ZWYCIĘZCY RED BULL ILLUME W POSZCZEGÓLNYCH KATEGORIACH:

Eksperyment - Daniel Grund (Niemcy)
Nowa Kreatywność - Eric Berger (Kanada)
Sekwencja SanDisk - Miguel Lopez-Virgen (Meksyk)
Energia - Stuart Gibson (Australia)
Iluminacja - Chris Burkhard (USA)
Miejsce - Tim Korbmacher (Niemcy)
Kultura - Vincent Perraud (Francja)
Klimat - Adam Kokot (Polska)
Skrzydła - Marcel Lämmerhirt (Niemcy)
Zbliżenie - Nathan Smith (Australia)


Nathan Smith zwyciężył także w kategorii Wybór Sportowców.

Aż mi się od tego wszystkiego kręci w głowie - powiedział Smith. Doceniam, że mogę tu być i cieszę się, że znalazłem się w najlepszej 50-tce, nie mówiąc już nawet o dwóch nagrodach, które w moim mniemaniu są niezwykle prestiżowe. Znajduję się w pokoju pełnym fotografów, którzy są dla mnie wzorem do naśladowania - dodał Nathan.
Zbliżenie: Nathan Smith / Red Bull Illume

50 najlepszych fotografii będzie można podziwiać w Kolegium Trójcy Świętej w Dublinie aż do 11 września 2010, następnie wyruszą one w światową trasę.
Zobacz wszystkie zdjęcia (20)

Komentarze
Więcej w kategorii: Wywiady
Rafał Milach: „Fujifilm GFX 50R to dla mnie pomost do przejścia z analoga na cyfrę”
Rafał Milach: „Fujifilm GFX 50R to dla mnie pomost do przejścia z analoga na cyfrę”
O przyczyny porzucenia filmu na rzecz średnioformatowego aparatu Fujifilm GFX 50R, pytamy Rafała Milacha - jednego z najzdolniejszych współczesnych dokumentalistów,...
197
7
e-oko.pl - sklep fotograficzny na „najwyższym poziomie”
e-oko.pl - sklep fotograficzny na „najwyższym poziomie”
O marzeniu, które przerodziło się w rzeczywistość, potrzebie ciągłego doskonalenia, zmieniającym się rynku fotograficznym i o tym dlaczego warto skupić się na człowieku, a nie samych liczbach -...
20
1
„Wciskając spust migawki, musisz wiedzieć czego szukasz” - rozmowa z Tomaszem Lazarem
„Wciskając spust migawki, musisz wiedzieć czego szukasz” - rozmowa z Tomaszem Lazarem
O najnowszych projektach, przejściu z ulicy do studia, pracy z aparatem średnioformatowym i tym co robić, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w fotografii ulicznej...
790
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)