Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

"Z aparacikiem na Wyspach" - Gazeta Wyborcza o konkursie "Wielka Brytania widziana oczami Polaków"

Dziś w dodatku do Gazety Wyborczej "Gazeta na Święto" ukazał się artykuł, w którym znajdziemy rozmowy z laureatami konkursu "Wielka Brytania widziana oczami Polaków", które przeprowadził Grzegorz Sroczyński. Nadesłane prace komentuje socjolożka Agata Nowotny, która brała udział w pracach jury.
0

Autor: Marcin Grabowiecki

2 Czerwiec 2010
Artykuł na: 2-3 minuty
fot. Marcin Wilkowski

Nie tak dawno ogłosiliśmy wyniki konkursu "Wielka Brytania widziana oczami Polaków". Dziś w specjalnym dodatku Gazety Wyborczej "Gazeta na Święto", który jest połączeniem Dużego Formatu i Gazety Świątecznej ukazały się rozmowy z laureatami konkursu i jego jurorką - socjolożką Agatą Nowotny.

To są zdjęcia turystyczne. Takie, jakie pstryka się na wakacjach. Może Polacy wciąż czują się tam turystami, a nie mieszkańcami? Typowy turysta nie patrzy na codzienność, patrzy na Big Bena, przyrodę i to go zachwyca - komentuje nadesłane na konkurs zdjęcia Agata Nowotny, zdziwiona faktem, że Polacy nie chcieli pokazać swojej codzienności.

Na szczęście znaleźli się tacy, którym udało się uciec od stereotypów w postrzeganiu Wielkiej Brytanii. Jednym z nich jest Mateusz Grybczyński - zdobywca wyróżnienia - który zdecydował się pokazać jak żyje jego rodzina. Pierwszy wyjechał mój szwagier. Tutaj studiował telekomunikację, a tam trafił do fabryki wełny na dywany. Szybko awansował, teraz jest menedżerem. Pół roku później pojechał tata, do tej samej fabryki - opisuje emigracyjne losy swoich najbliższych.

Mariusz Baskurzyński krytycznie przygląda się brytyjskiemu społeczeństwu: Jak tylko pojawi sie słońce, [Brytole] przenoszą swoje życie i masę gratów z mieszkań na plażę. Leniuchują.] Za to Anna Zatonow opisuje uroki życia w Szkocji: {ITL|wygodnie się tu żyje, bardzo spokojnie. Wynajmuję mieszkanie w centrum Edynburga - zabytkowa kamienica z pięknego szarego kamienia, płacę 450 funtów miesięcznie, stać mnie.

Więcej możecie przeczytać w artykule zatytułowanym "Z aparacikiem na Wyspach", który znalazł się w dzisiejszym dodatku do Gazety Wyborczej

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
„Cicha mantra" - fotograficzna opowieść Jakuba Śliwy o Małym Tybecie
„Cicha mantra" - fotograficzna opowieść Jakuba Śliwy o Małym Tybecie
Niegdyś jeden z najbardziej odosobnionych ośrodków buddyzmu tybetańskiego, dziś jest sezonową atrakcją turystyczną. O regionie Ladakhu opowiada Jakub Śliwa w książce „Cicha mantra"
5
0
ND Awards 2020 - Polacy na podium
ND Awards 2020 - Polacy na podium
Za nami kolejna edycja konkursu Neutral Density Photography Awards. Główną nagrodę zdobywa Natalie Lennard ze swoją naturalistyczną serią dotyczącą macierzyństwa. Na...
114
1
Leżały w szufladzie kilkadziesiąt lat  - powojenna Polska na zdjęciach Wojciecha Tuszko
Leżały w szufladzie kilkadziesiąt lat - powojenna Polska na zdjęciach Wojciecha Tuszko
Swoją pierwszą wystawę miał w wieku… 94 lat. Kuratorem był wnuk, z pomocą którego w tym roku Wojciech Tuszko wydał swój pierwszy album.
627
2
Powiązane artykuły