Fotograficzna Publikacja Roku 2009

0
Marcin Grabowiecki
25 Maj 2010
Artykuł na: 2-3 minuty
Z powodu powodzi organizatorzy musieli przesuąć termin finału na najbliższą sobotę - 29 maja. Gala finałowa odbędzie się w Galerii Camelot o godz. 16:30. Już za kilka dni poznamy zwycięzców II edycji konkursu "Fotograficzna Publikacja Roku". Podczas gali finałowej zaprezentowanych zostanie ponad 90 tytułów, w tym 88 zakwalifikowanyvh do konkursu. Zanim poznamy zwycięzców piszemy o tym, co zwróciło naszą uwagę podczas przeglądania wydawnictw.
Naszej redakcji od razu rzucił się w oczy niedoceniony album Stanisława Kulawiaka "Na peryferiach PRL" (Oficyna Wydawnicza Kulawiak) ze wstępem Jerzego Lewczyńskiego, który pisze: Od dawna chcę podkreślić umiejętność konsekwentnego kreowania sztuki fotograficznej przez autora, którą śledzę i cenię od lat. Wydawnictwo może spokojnie rywalizować z promowanym albumem Witolda Krassowskiego "Powidoki z Polski" (EK PICTURES), który na pewno znajdzie się w czołówce. W kategorii "Album" zdecydowanie wyróżnia się też "Niewinne oko nie istnieje" Wojciecha Wilczyka (Atlas Sztuki Sp. z o.o.). Autor z godną podziwu konsekwencją dokumentuje miejsca, w których kiedyś mieściły się synagogi i domy modliwy. Warto wspomnieć również o skromnym albumie Ireneusza Zjeżdżałki "Ireneusz Zjeżdżałka. Fotografie" (Wydawnictwo Kropka J.W. Śliwczyńscy) i książce "Weegee. Z kolekcji Hendrika Beninsona" (Fundacja Sztuk Wizualnych).

W kategorii katalogów oprócz wydawnictw z festiwali znalazło się kilka ciekawych pozycji towarzyszącym wystawom indywidualnym: katalog z wystawy Basi Sokołowskiej "Mroczne Przejście" (CSW Zamek Ujazdowski) oraz "Millennium School" Krzysztofa Zielińskiego (Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu).

Największym minusem obejrzanych przez nas wydawnictw był słaby poziom edytorsko-wydawniczy. Bardzo mało było książek takich jak katalog "Goalkeeper Forever" z fotografiami Zdzisława Sosnowskiego (Galeria Piekary), czy album Ewy Kuryluk "Kangór z kamerą: autofotografia 1969-2009" (ART+on, DA Rempex, Artemis), gdzie mieliśmy do czynienia z oryginalnym podejściem do projektowania albumowego wydawnictwa fotograficznego. Kolejne strony zaskakują niestandardowymi pomysłami i sprawiają, że obcowanie z książką staje się prawdziwą przygodą.

Do konkursu "Fotograficzna Publikacja Roku 2009" zakwalifikowało się w tym roku 88 tytułów. Finał konkursu odbędzie się 29 maja o godz.16:30 ww Galerii Camelot w Krakowie. Impreza towarzyszy Miesiącowi Fotografii w Krakowie. Wszystkie zakwalifikowane i nagrodzone publikacje będą eksponowane podczas najważniejszych festiwali, targów branżowych i wydarzeń fotograficznych 2010/2011 (Kraków, Warszawa, Łódź, Jarosław).

Organizatorem konkursu "Fotograficzna Publikacja Roku 2009" jest Galeria f5 & Księgarnia Fotograficzna. Partnerzy: TAiWPN Universitas, Miesiąc Fotografii w Krakowie, Manggha.
Komentarze
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)
Więcej w kategorii: Galerie
Jacek Deneka Fotografem Roku konkursu Drone Awards 2019
Jacek Deneka Fotografem Roku konkursu Drone Awards 2019
Jacek Deneka został laureatem Drone Awards 2019. Jednak ta edycja konkursu okazała się wyjątkowo udana dla Polaków. W kategorii „Nature“ zwyciężył Jeremiasz Gądek, a...
454
1
Alexis Goodwin: „Może powstać niezwykły uliczny kadr, gdy zostanie potraktowany jak kampania reklamowa“
Alexis Goodwin: „Może powstać niezwykły uliczny kadr, gdy zostanie potraktowany jak kampania...
Co się dzieje gdy profesjonalny retuszer i ilustrator sięga po fotografię jako środek wyrazu? Seria Alexisa Goodwina pod tytułem „Shanghai Dreams“ proponuje nam...
23
2
StreetFoto San Francisco 2019 - galeria laureatów to fotografia uliczna w najczystszej postaci
StreetFoto San Francisco 2019 - galeria laureatów to fotografia uliczna w najczystszej postaci
Za nami czwarta edycja StreetFoto San Francisco International Street Photography Awards - niezwykle prestiżowego konkursu skupionego wokół fotografii ulicznej. W gronie finalistów znaleźli się...
23
2