Fotograficzna Publikacja Roku 2009

Z powodu powodzi organizatorzy musieli przesuąć termin finału na najbliższą sobotę - 29 maja. Gala finałowa odbędzie się w Galerii Camelot o godz. 16:30. Już za kilka dni poznamy zwycięzców II edycji konkursu "Fotograficzna Publikacja Roku". Podczas gali finałowej zaprezentowanych zostanie ponad 90 tytułów, w tym 88 zakwalifikowanyvh do konkursu. Zanim poznamy zwycięzców piszemy o tym, co zwróciło naszą uwagę podczas przeglądania wydawnictw.
Naszej redakcji od razu rzucił się w oczy niedoceniony album Stanisława Kulawiaka "Na peryferiach PRL" (Oficyna Wydawnicza Kulawiak) ze wstępem Jerzego Lewczyńskiego, który pisze: Od dawna chcę podkreślić umiejętność konsekwentnego kreowania sztuki fotograficznej przez autora, którą śledzę i cenię od lat. Wydawnictwo może spokojnie rywalizować z promowanym albumem Witolda Krassowskiego "Powidoki z Polski" (EK PICTURES), który na pewno znajdzie się w czołówce. W kategorii "Album" zdecydowanie wyróżnia się też "Niewinne oko nie istnieje" Wojciecha Wilczyka (Atlas Sztuki Sp. z o.o.). Autor z godną podziwu konsekwencją dokumentuje miejsca, w których kiedyś mieściły się synagogi i domy modliwy. Warto wspomnieć również o skromnym albumie Ireneusza Zjeżdżałki "Ireneusz Zjeżdżałka. Fotografie" (Wydawnictwo Kropka J.W. Śliwczyńscy) i książce "Weegee. Z kolekcji Hendrika Beninsona" (Fundacja Sztuk Wizualnych).

W kategorii katalogów oprócz wydawnictw z festiwali znalazło się kilka ciekawych pozycji towarzyszącym wystawom indywidualnym: katalog z wystawy Basi Sokołowskiej "Mroczne Przejście" (CSW Zamek Ujazdowski) oraz "Millennium School" Krzysztofa Zielińskiego (Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu).

Największym minusem obejrzanych przez nas wydawnictw był słaby poziom edytorsko-wydawniczy. Bardzo mało było książek takich jak katalog "Goalkeeper Forever" z fotografiami Zdzisława Sosnowskiego (Galeria Piekary), czy album Ewy Kuryluk "Kangór z kamerą: autofotografia 1969-2009" (ART+on, DA Rempex, Artemis), gdzie mieliśmy do czynienia z oryginalnym podejściem do projektowania albumowego wydawnictwa fotograficznego. Kolejne strony zaskakują niestandardowymi pomysłami i sprawiają, że obcowanie z książką staje się prawdziwą przygodą.

Do konkursu "Fotograficzna Publikacja Roku 2009" zakwalifikowało się w tym roku 88 tytułów. Finał konkursu odbędzie się 29 maja o godz.16:30 ww Galerii Camelot w Krakowie. Impreza towarzyszy Miesiącowi Fotografii w Krakowie. Wszystkie zakwalifikowane i nagrodzone publikacje będą eksponowane podczas najważniejszych festiwali, targów branżowych i wydarzeń fotograficznych 2010/2011 (Kraków, Warszawa, Łódź, Jarosław).

Organizatorem konkursu "Fotograficzna Publikacja Roku 2009" jest Galeria f5 & Księgarnia Fotograficzna. Partnerzy: TAiWPN Universitas, Miesiąc Fotografii w Krakowie, Manggha.
Komentarze
Polecane artykuły
Funkcja wykrywania oka zawita do modeli Nikon Z6 i Z7 już w maju
25 Kwi 2019
W styczniu producent zapowiedział aktualizację, która miała wzbogacić flagowe bezlusterkowce m.in. o funkcje zapisu wideo w formacie RAW i wykrywania oka. Dziś wiemy już kiedy pojawi się nowy firmware i możemy zobaczyć pierwsze wideo ukazujące działanie nowej funkcji w praktyce.
0
Trwa Brzeski Festiwal Fotografii Otworkowej. Zobacz co przygotowali organizatorzy
25 Kwi 2019
To już czwarta edycja Brzeskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej. Święto fotografowania camerą obscurą potrwa w Brzegu w województwie opolskim jeszcze do niedzieli 28 kwietnia.
0
Tamron 35-150 mm f/2.8-4 Di VC OSD - wszechstronny zoom do Canona i Nikona
25 Kwi 2019
Wyrazisty obraz, zaawansowana optyka ze stabilizacją, wydajny autofokus oraz uszczelnienia newralgicznych miejsc obiektywu - oto zaprezentowany Tamron 35-150 mm f/2.8-4 Di VC OSD.
0
„Nieskończoność dalekich dróg. Podsłuchana i podpatrzona Zofia Rydet” - pokaz filmu już dziś w CK Lublin
25 Kwi 2019
Pracownia Fotografii Centrum Kultury w Lublinie zaprasza na cykl filmów poświęconych fotografii - Ruchome kadry. Już dziś (25 kwietnia) o 18:00 odbędzie się pokaz filmu poświęconego legendarnej Zofii Rydet, w którym ona sama jest narratorką!
0