Czego poszukuje dziś fotografia artystyczna? Poznajcie finalistów Fotofestiwal Open Call 2022

Poznaliśmy nazwiska i projekty fotografów, których prace zobaczymy w sekcji otwartej tegorocznego Fotofestiwalu. Oto mały przedsmak tego, co będzie można ujrzeć na wystawach.

Autor: Redakcja Fotopolis

20 Styczeń 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Program Otwarty (pod różnymi nazwami) istnieje w ramach Fotofestiwalu od 2003 roku. Pozwala na przegląd aktualnych zjawisk w fotografii i na przyjrzenie się tematom, które interesują fotografów i fotografki. Jury co roku stara się przygotować spójny, ale różnorodny wybór, który możliwie najlepiej odzwierciedla istotne obecnie narracje.

Projekty wybrane przez Jury zadają uniwersalne, filozoficzne pytania i poruszają aktualne, społeczne zagadnienia. Większość z wyróżnionych prac to nie tylko wizualne narracje, ale przede wszystkim forma zaangażowanej, głębokiej refleksji. Podobnie jak w zeszłym roku szczególnie dużo zgłoszeń pochodziło spoza Europy. Niezwykle wyrównany poziom tegorocznej edycji poskutkował tym, że jury zdecydowało o wyróżnieniu finalnie aż siedmiu artystów.

Zwycięzcy konkursu Fotofestiwal Open Call 2022

Zobacz wszystkie zdjęcia (21)

  • Santanu Dey - „Brackish Tears" / Indie
  • Cemre Yeşil Gönenli - „Hayal & Hakikat: A Handbook of Forgiveness and A Handbook of Punishment" / Turcja
  • Balázs Turós - „The Nature of Things" / Węgry
  • Mathias de Lattre - „Mother's therapy" / Francja
  • Marina Istomina - „Krysha" / Rosja
  • Mateusz Kowalik - „Devil's Rib"/ Polska
  • Mahé Elipe - „Mujeres de la tierra" / Francja, Meksyk

W tym roku postanowiono dodać kategorię „Wspólnota”, która nawiązuje do głównego tematu programu kuratorskiego festiwalu. „Szukaliśmy projektów artystycznych i społecznych, których głównym tematem jest wspólnota, ale również lokalność, współpraca i integracja. Wybrany projekt opowiada o budowaniu „siostrzanej społeczności” na nowych zasadach – pozbawionej przemocy, ekonomicznie niezależnej, opartej na wzajemnym szacunku i silnie związanej z naturą.” - tłumaczą organizatorzy.

Fotofestiwal 2022 startuje już w czerwcu

Prace z sekcji Open Call, wystawy programu głównego i wiele innych będziemy mogli oglądać podczas tegorocznej edycji Fotofestiwalu, która wystartuje latem. Dokładna data nie jest jeszcze znana, ale jeśli planów nie pokrzyżuje pandemia, startu należy spodziewać się w okolicach drugiego tygodnia czerwca.

Więcej informacji na temat festiwalu znajdziecie na stronie fotofestiwal.com.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Efemeryczność fotografii ulicznej - malarski street Brada Jonesa
Efemeryczność fotografii ulicznej - malarski street Brada Jonesa
Jego zdjęcia porównywane są do malarstwa. Gra światłocieniem i planami, wypatrując surrealizmu w codziennych scenach ulicznych. Brad Jones od dwunastu lat mieszka...
10
Łukasz Spychała fotografem roku w konkursie Fine Art Photography Awards 2024
Łukasz Spychała fotografem roku w konkursie Fine Art Photography Awards 2024
Za nami kolejna edycja nakierowanego na fotografię artystyczną konkursu Fine Art Photography Awards. Kolejny raz jedną z głównych nagród zdobył Polak - Łukasz Spychała został wybranym...
70
World Press Photo 2024 - zobacz najlepsze zdjęcia prasowe minionego roku
World Press Photo 2024 - zobacz najlepsze zdjęcia prasowe minionego roku
Dobiega końca kolejna edycja najważniejszego konkursu fotografii prasowej na świecie. Jury World Press Photo opublikowało 24 zwycięskie projekty w kategoriach regionalnych. Oto...
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)