Czego poszukuje dziś fotografia artystyczna? Poznajcie finalistów Fotofestiwal Open Call 2022

Poznaliśmy nazwiska i projekty fotografów, których prace zobaczymy w sekcji otwartej tegorocznego Fotofestiwalu. Oto mały przedsmak tego, co będzie można ujrzeć na wystawach.

Autor: Redakcja Fotopolis

20 Styczeń 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Program Otwarty (pod różnymi nazwami) istnieje w ramach Fotofestiwalu od 2003 roku. Pozwala na przegląd aktualnych zjawisk w fotografii i na przyjrzenie się tematom, które interesują fotografów i fotografki. Jury co roku stara się przygotować spójny, ale różnorodny wybór, który możliwie najlepiej odzwierciedla istotne obecnie narracje.

Projekty wybrane przez Jury zadają uniwersalne, filozoficzne pytania i poruszają aktualne, społeczne zagadnienia. Większość z wyróżnionych prac to nie tylko wizualne narracje, ale przede wszystkim forma zaangażowanej, głębokiej refleksji. Podobnie jak w zeszłym roku szczególnie dużo zgłoszeń pochodziło spoza Europy. Niezwykle wyrównany poziom tegorocznej edycji poskutkował tym, że jury zdecydowało o wyróżnieniu finalnie aż siedmiu artystów.

Zwycięzcy konkursu Fotofestiwal Open Call 2022

Zobacz wszystkie zdjęcia (21)

  • Santanu Dey - „Brackish Tears" / Indie
  • Cemre Yeşil Gönenli - „Hayal & Hakikat: A Handbook of Forgiveness and A Handbook of Punishment" / Turcja
  • Balázs Turós - „The Nature of Things" / Węgry
  • Mathias de Lattre - „Mother's therapy" / Francja
  • Marina Istomina - „Krysha" / Rosja
  • Mateusz Kowalik - „Devil's Rib"/ Polska
  • Mahé Elipe - „Mujeres de la tierra" / Francja, Meksyk

W tym roku postanowiono dodać kategorię „Wspólnota”, która nawiązuje do głównego tematu programu kuratorskiego festiwalu. „Szukaliśmy projektów artystycznych i społecznych, których głównym tematem jest wspólnota, ale również lokalność, współpraca i integracja. Wybrany projekt opowiada o budowaniu „siostrzanej społeczności” na nowych zasadach – pozbawionej przemocy, ekonomicznie niezależnej, opartej na wzajemnym szacunku i silnie związanej z naturą.” - tłumaczą organizatorzy.

Fotofestiwal 2022 startuje już w czerwcu

Prace z sekcji Open Call, wystawy programu głównego i wiele innych będziemy mogli oglądać podczas tegorocznej edycji Fotofestiwalu, która wystartuje latem. Dokładna data nie jest jeszcze znana, ale jeśli planów nie pokrzyżuje pandemia, startu należy spodziewać się w okolicach drugiego tygodnia czerwca.

Więcej informacji na temat festiwalu znajdziecie na stronie fotofestiwal.com.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Grand Press Photo 2023 rozstrzygnięte - oto najlepsze polskie fotografie reportażowe roku
Grand Press Photo 2023 rozstrzygnięte - oto najlepsze polskie fotografie reportażowe roku
Znamy już wyniki Grand Press Photo 2023. W tegorocznej edycji największego polskiego konkursu fotografii prasowej kolejny raz zwyciężył Wojciech Grzędziński. Zobaczcie...
8
Fotograficzne nagrody Pulitzera 2023 przyznane
Fotograficzne nagrody Pulitzera 2023 przyznane
Tegoroczne fotograficzne Pulitzery trafiają do zespołu agencji Associated Press i Christiny House z Los Angeles Times. Zobaczcie najważniejsze fotografie prasowe...
9
World Press Photo 2023 rozstrzygnięte - zobaczcie zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
World Press Photo 2023 rozstrzygnięte - zobaczcie zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
Poznaliśmy zwycięzców największego konkursu fotografii prasowej na świecie. Zdjęciem roku wybrana została głośna fotografia Evgeniya Maloletki, ukazująca koszmar wojny...
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)