Wystartował Fotofestiwal 2022 - oto co czeka na Was w weekend otwarcia

Autor: Redakcja Fotopolis

9 Czerwiec 2022
Artykuł na: 6-9 minut

Fotofestiwal zaprasza na weekend otwarcia. Start 9 czerwca o 19.00. Zobaczcie co czeka na odwiedzających Łódź w najbliższych dniach.

Tegorocznym tematem Fotofestiwalu jest WSPÓLNOTA. Dlatego elementem programu tak samo ważnym jak wystawy będą wydarzenia towarzyszące, zaplanowane z myślą o inspirujących spotkaniach i kreatywnych interakcjach, m.in. Sąsiedzkie Studio Fotograficzne, dźwiękowy Festiwal Wszystkich Kultur na ulicy Piotrkowskiej, spacer po artystycznej Łodzi czy dyskusje o możliwości porozumienia wspólnot o różnych wartościach.

Weekend pełen muzyki

Już dziś otwarcie festiwalu. Spotykamy się o godzinie 19:00 w Art_Inkubatorze, a rozstrzygnięciu konkursu Książka Fotograficzna Roku. W zeszłym roku najbardziej pamiętnym wydarzeniem otwarcia był występ Wolnego Chóru Białorusi. Zainspirowani tym wydarzeniem i jednoczącą siłą śpiewu i muzyki zaprosiliśmy w tym roku zespół YAGODY – muzycznie łączący ukraińskie i bałkańskie pieśni folkowe z bogatym, często zapożyczonym z dalekich kultur instrumentarium. To wydarzenie symbolicznie nawiąże do otwarcia nie tylko fotofestiwalowych wystaw, ale także tych przygotowanych w OFF Piotrkowska przez organizatorów Miesiąca Fotografii w Mińsku i Odesa Photo Days – imprez, które nie mogły odbyć się w tym roku w swoich ojczyznach przez reżim i cenzurę w Białorusi oraz wojnę w Ukrainie. Te trzy wystawy grupowe, opowiadające o zmieniającej się definicji pojęcia domu, otworzymy w piątek na OFF Piotrkowskiej o 19:30.

Muzyka towarzyszyć będzie Łodzi przez cały weekend otwarcia Fotofestiwalu. 10 czerwca (piątek) wystartuje Festiwal Wszystkich Kultur celebrujący wielokulturowość ulicy Piotrkowskiej. Z restauracji, barów i kawiarni popłynie muzyka z krajów pochodzenia ich założycieli, wybrana specjalnie na tę okazję. W ten sposób przemienimy ulicę Piotrkowską w ścieżkę dźwiękową, po której podróżuje się jak po świecie: od Włoch, przez Gruzję czy Syrię aż po Indie. Utwory z różnych stron świata wejdą ze sobą w dialog, jak blisko dwieście lat temu, gdy budynki przy tej ulicy wznosili imigranci z wielu krajów.

Pierwszy dzień wydarzenia uświetni oficjalna inauguracja o godzinie 16:00 w Gminie Wyznanoniowej Żydowskiej na ulicy Pomorskiej 18 oraz wieczorna impreza w klubie DOM, na której zagrają DJ-e z Ukrainy: Badalian, Facheroia i Shjva. Spacerować po odmienionej Piotrkowskiej będzie można do 12 czerwca. Sobotni spacer warto zakończyć na Rynku Bałuckim, gdzie w sobotę w godzinach 10:00-14:00 stanie Sąsiedzkie Studio Fotograficzne. Wystarczy usiąść z kimś do stołu, tym samym stać się tymczasowym sąsiadem, a fotograf Paweł Ogrodzki wykona zdjęcie, które będzie można zabrać ze sobą na pamiątkę.

Zrób sobie zdjęcie i poznaj sąsiadów

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie zaprosili Was do wyjątkowej lokalizacji o unikatowej historii. W tym roku będzie to Księży Młyn – zespół fabryczno-mieszkalny zbudowany w XIX wieku przez najbogatszego fabrykanta łódzkiego Karola Scheiblera. Niegdyś samowystarczalne miasto w mieście wzorowane na angielskich osadach przemysłowych – w ostatnim dziesięcioleciu stało się hubem skupiającym coraz więcej kreatywnych inicjatyw.

Tam w niedzielę otwarcia, od 11 do 17:00 lokalni twórcy i animatorzy zaproszą na targi rękodzieła i staroci oraz Sąsiedzkie Studio Fotograficzne i Plenerowe foto-eksperymentarium, w których można będzie wykonać nietypowe, pamiątkowe fotografie i zabrać ich wydruki do domu. O 12:00 serię wernisaży rozpocznie oficjalne otwarcie nowej łódzkiej instytucji: Muzeum Lalki. Następnie aż cztery wernisaże, oprowadzanie po wystawie przygotowanej przez Akademię Sztuk Pięknych „zbiór nieskończony”, warsztaty „Wejdź w patchwork” i na koniec dnia performans „Nie byłyśmy na księżycu”, kolektywu Szumowar. Każde wydarzenie odwołuje się do hasła festiwalu i nastawione jest na wspólnotowe doświadczenia i działania.

Coś dla fanów photobooków

W centrum festiwalowym w tym czasie trwać będzie seria spotkań poświęcona książkom fotograficznym. W niedzielę o 11:00 odbędzie się Późne Spotkanie z Książkami Fotograficznymi, czyli przegląd najciekawszych publikacji fotograficznych z ostatniego sezonu i rozmowy z ich twórcami. O 13:00 Pierogi & Books, czyli przegląd efektów pracy 19 rzek – kolektywu działającego przez cały rok nad wsparciem wydawnictw fotograficznych. 

Kto z kolei w niedzielę wybierze ruch – może przejść się „Śladami wspólnot”. To spacer po miejscach ważnych dla łódzkich środowisk artystycznych, poprowadzony przez Adama Klimaczaka z Galerii Wschodniej i osoby związane z odwiedzanymi lokalizacjami. Start o 13:00 w Galerii Wschodniej.

A na koniec - pokaz filmowy

Weekend otwarcia zamknie pokaz filmowy i ważna dyskusja: Wizje wsi a życie na wsi (12.06, 18:30). Czy mimo bariery komunikacyjnej i olbrzymiej kulturowej przepaści możliwe jest porozumienie pomiędzy młodszym pokoleniem wyjeżdżającym na wieś, a rolnikami o bardziej tradycyjnym stylu życia? Co dzisiaj znaczy być blisko natury? Pretekstem do zadania tych pytań będzie projekcja filmu dokumentalnego „Wieś pływających krów” o zderzeniu światopoglądów berlińskich hipisów z podlaską rodziną.

W rozmowie weźmie udział reżyserka filmu, Katarzyna Trzaska, oraz Paweł Sroczyński, współtwórca Osady Twórców – Placówki badawczej Cohabitat, innowacyjnego miejsca na podłódzkiej wsi, które promuje tworzenie naturalnych siedlisk opartych o zasady funkcjonowania ekosystemów. Dyskusję poprowadzi dziennikarka związana obecnie z radio 357, Agnieszka Obszańska.

Wernisaże programu głównego

Weekend otwarcia to także wernisaże w galeriach miejskich oraz seria wydarzeń towarzyszących wystawom w obu centrach festiwalowych: Art_Inkubatorze i OFF Piotrkowska. Tam odbywać się będą spotkania z artystami i oprowadzania kuratorskie, prowadzone przez twórców czterech wystaw grupowych z Programu Głównego WSPÓLNOTA, sześciu projektów pokazywanych w ramach sekcji Program Otwarty oraz czterech wystaw grupowych z Ukrainy, Białorusi i Czech w Programie Goście. Sobotni wieczór to tradycyjnie pokaz slajdów, impreza taneczna i wydarzenia towarzyszące aż trzem wystawom w Muzeum Książki Artystycznej. A to dopiero pierwsze dni festiwalu, który trwać będzie do 26 czerwca i zapowiada jeszcze kilkadziesiąt wydarzeń w programie, m.in. odsłonięcie wyjątkowego muralu czy wspólne układanie puzzli z artystami.

Przeczytaj także:
Wszystkie oblicza wspólnoty - poznaliśmy program Fotofestiwalu 2022

Tegoroczny Fotofestiwal wystartuje 9 czerwca i zajmie się szeroko pojętym tematem wspólnoty. W programie ponad 40 wystaw i wydarzeń towarzyszących. Pod skrzydłami Fotofestiwalu część swojego programu pokażą w tym roku także festiwalu z Białorusi i Ukrainy. [Czytaj także]
Czego poszukuje dziś fotografia artystyczna? Poznajcie finalistów Fotofestiwal Open Call 2022

Poznaliśmy nazwiska i projekty fotografów, których prace zobaczymy w sekcji otwartej tegorocznego Fotofestiwalu. Oto mały przedsmak tego, co będzie można ujrzeć na wystawach. [Czytaj więcej]

Pełen harmonogram wystaw i wydarzeń Fotofestiwalu 2022 jest już dostępny TUTAJ. Wydarzenia pięknie wyświetlają się również w kalendarzu w zakładce ZAPLANUJ WIZYTĘ. W tym samym miejscu możecie też pobrać harmonogram.

Więcej informacji: fotofestiwal.com.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
W najbliższy weekend 27-28 kwietnia w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się Godox Show 2024 - wydarzenie, które zjednoczy entuzjastów vlogowania, gamingu, filmowania oraz fotografii....
4
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
5
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7
Powiązane artykuły