Fotografia artystyczna ma się dobrze. Zobaczcie najlepsze zdjęcia z LensCulture Art Photography Awards 2019

Co roku serwis Lensculture wyłania najlepsze zdjęcia swoich użytkowników w ramach kilku konkursów tematycznych. Zobaczcie fotografie artystyczne, które w tym roku podbiły serca jury składającego się z wybitnych kuratorów i osobistości z branży.

0
Maciej Luśtyk
22 Sierpień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Organizowany dopiero po raz drugi konkurs LensCulture Art Photography Awards 2019 miał na celu nagrodzenie najlepszych cykli i pojedynczych zdjęć artystycznych z całego świata. Spośród tysięcy nadesłanych zdjęć, jurorzy wyłonili 3 zwycięskie cykle, tyle samo zdjęć pojedynczych i przyznało 7 wyróżnień.

“Naszym celem było znalezienie tych, którzy poprzez swoje działania eksperymentatorskie i kreatywność rzeczywiście przesuwają granice medium. Po długich obradach, z podekscytowaniem dzielimy się z wami naszymi największymi odkryciami” - czytamy w oświadczeniu jury, w którym zasiadali m.in. Dr. Yasufumi Nakamori (kurator w Tate Modern) czy Xavier Canonne (dyrektor Musee De La  Photographie). “Wiele zgłoszeń cechowała świeżość spojrzenia i intrygujące podejście do tematu, które otwiera przed fotografią zupełnie nowe kierunki eksploracji. Były tez projekty celebrujące bardziej tradycyjne dziedziny, jak portret czy krajobraz. Ucieszył nas też globalny zasięg konkursu.”

Kryzys migracyjny ciągle w centrum zainteresowań fotografów

Zobacz wszystkie zdjęcia (16)

Cykle nagrodzone w konkursie LensCulture Art Photography Awards

W przypadku serii, największym uznaniem jurorów cieszyły się tematy związane z amerykańskim kryzysem migracyjnym. I choć temat ten może wydawać się już “przefotografowany" na wszystkie strony, trzeba przyznać, że w przypadku nagrodzonych projektów, autorom nie brakowało pomysłowości. Noelle Mason postanowiła przedstawić niewychodzące zwykle poza urząd celny rentgeny ciężarówek przewożących nielegalnych imigrantów w formie cyjanotypii, łącząc nowe formy obrazowania z medium archaicznym.

Z kolei Tom Kiefer, który przez lata pracował jako kustosz w ośrodku przyjmowania uchodźców fotografuje rzeczy osobiste odbierane imigrantom przez celników, starając się uwydatnić problem dehumanizacji osób ubiegających się o pobyt w kraju. Wyjątkiem jest trzeci, formalny projekt Amandy Marchand, w symboliczny sposób przedstawiający zagrożone gatunki ptaków i roślin.

fot. Carolina Rapezzi, Rashida, 1. miejsce w kategorii pojedynczej LensCulture Art Photography Awards 2019

W przypadku zdjęć pojedynczych króluje klasyczny portret (nagrodzone prace Caroliny Rapezzi i Stevena Barritta), ale nie zabrakło też miejsca na projekt konceptualny. Nagrodzone 2. nagrodą zdjęcie On the Way to Shimoda Davida Houghtona to kolaż setek zdjęć wykonanych smartfonem przez okno pociągu na drodze między japońskimi miastami Fujisawa i Shimoda, zainspirowany ulicznymi eksperymentami Johna Baldessari i pracami Eda Ruscha, wykorzystującymi fotografię do tworzenia studiów topograficznych.

fot. David Houghton, On the way to Shimoda, 2. miejsce w kategorii pojedynczej LensCulture Art Photography Awards 2019

fot. Steven Barritt, z cyklu Mythographies, 3. miejsce w kategorii pojedynczej LensCulture Art Photography Awards 2019

Każdy z jurorów wybrał też jeden projekt, któremu przyznał specjalne wyróżnienie. Sekcja Juror’s Picks dobrze pokazuje różnorodność projektów nadesłanych na konkurs. Serie nagrodzone w jej ramach możecie zobaczyć w poniższej galerii.

Zobacz wszystkie zdjęcia (17)

Cykle wyróżnione przez jurorów w konkursie LensCulture Art Photography Awards 2019

Wystawa pokonkursowa na Paris Photo

Zwycięstwo w konkursie to nie tylko internetowe wyróżnienie, ale także szansa na zaprezentowanie swoich zdjęć szerszej, ukierunkowanej publiczności. Nagrodzone prace wraz pracami finalistów zaprezentowane zostaną na największym na świecie festiwalu fotografii artystycznej Paris Photo, odbywających się co roku w listopadzie.

Więcej informacje o konkursie, pełną galerię zdjęć finalistów oraz szczegóły na temat kolejnych odsłon znajdziecie pod adresem lensculture.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Oto najlepsze zdjęcia nocnego nieba z konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year 2019. Polacy wśród wyróżnionych
Oto najlepsze zdjęcia nocnego nieba z konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year 2019....
Dobiegła końca kolejna, 11. już edycja Insight Investment Astronomy Photographer of the Year - największego konkursu poświęconego astrofografii. Zwycięskie prace jak...
17
1
Wildlife Photographer of the Year 2019 - zobaczcie wyróżnione prace
Wildlife Photographer of the Year 2019 - zobaczcie wyróżnione prace
Piękna, bezlitosna i zagrożona - tak prezentuje się przyroda na zdjęciach wyróżnionych w najbardziej prestiżowym konkursie fotografii natury na świecie. Zobaczcie...
226
2
Czy ludzie dotarli na księżyc? Zobacz, co sądzą o tym finaliści konkursu 6x7 Award 2019
Czy ludzie dotarli na księżyc? Zobacz, co sądzą o tym finaliści konkursu 6x7 Award 2019
50. rocznicę lądowania na Księżycu Leica 6x7 Gallery Warszawa wspólnie z łódzką filmówką uczciła osobliwym konkursem, którego celem była kreatywna interpretacja misji...
14
1
Powiązane artykuły