Wydarzenia
Wystartowała jubileuszowa 10. edycja festiwalu fotograficznego "W Ramach Sopotu"
Konkurs British Wildlife Photography Awards już od 8 lat nagradza najlepsze zdjęcia ukazujące dziką naturę Wysp Brytyjskich. Zobaczcie galerię tegorocznych zwycięzców.
British Wildlife Photography Awards, choć ogranicza się tematycznie wyłącznie do Wielkiej Brytanii, co roku dostarcza bardzo dobrych zdjęć dzikiej przyrody. W tegorocznej edycji fotografie rywalizowały ze sobą w 12 kategoriach, w tym dwóm młodzieżowym, skierowanym do uczestników w wieku poniżej 12 i 12-18 lat. Osobne kategorie przeznaczono dla serii dokumentalnej i zdjęć ukazujących koloryt różnych pór roku.
Tytuł Brytyjskiego Fotografa Dzikiej Natury Roku 2017 otrzymał Daniel Trim za zdjęcie “Heathrow Roosting”, ukazujące pliszkę siwą nocującą w pobliżu terminalu nr 5 na londyńskim lotnisku Heathrow. Zdjęcie wygrało także w kategorii Urban Wildlife, a fotograf w nagrodę otrzyma 5 tys. funtów oraz aparat Canon EOS M5 z obiektywem EF-M 15-45 mm f/3.5-6.3 IS STM.
fot. Daniel Trim, "Heathrow Roosting", 1. nagroda w konkursie British Wildlife Photography Awards 2017
- Zawsze zadziwiały mnie sposoby, w jakie natura czerpie korzyści z terenów miejskich. Na całym terenie Wielkiej Brytanii możemy znaleźć wiele miejskich legowisk zimowych pliszki siwej, które są niezwykle istotne dla przetrwania tego gatunku w tym trudnym okresie. Głównie ze względu na ciepło wytwarzanie przez budynki, ale także przez większe bezpieczeństwo przebywania w dużej grupie. - mówi autor zwycięskiego zdjęcia. - Na zdjęciu uchwyciłem jedną z pliszek nocujących na drzewie w sąsiedztwie budynku terminala. Nie było to jednak łatwe zadanie - po wylądowaniu na drzwie, ptaki szybko chowają głowę pod skrzydła, co sprawia, że ich sylwetka nie jest już tak ciekawa. Trzeba czekać aż któryś z nich przebudzi się na chwilę, by się rozejrzeć.
Autorem najlepszego cyklu dokumentalnego okazał się być z kolei Peter Cairns, którego seria fotografii ukazuje proces relokacji wiewiórki pospolitej na tereny lasów północno-zachodniej Szkocji, w których nie była widywana od dziesięcioleci. Ze względu na fragmentaryczny charakter szkockich lasów oraz fakt, że wiewiórki nie potrafią przemieszczać się w otwartym terenie proces zasiedlania musi odbywać się z pomocą człowieka.
Oprócz tego, jury konkursu nagrodziło także 12 laureatów kategorii konkursowych, z których każdy otrzymał wspomniany wcześniej aparat Canon EOS M5 wraz z obiektywem. Wszystkie nagrodzone prace, wraz z selekcją zdjęć wyróżnionych możecie obejrzeć w poniższej galerii.
Jak co roku, zwycięskie prace zostaną zaprezentowane na objazdowej wystawie pokonkursowej, która odwiedzi 8 brytyjskich miast, oraz wydanie w formie publikacji podsumowującej tegoroczną edycję konkursu.
Więcej informacji znajdziecie pod adresem bwpawards.org.