"West of Life" Zieda Bena Romdhane'a, czyli afrykańśkie miasto poświęceń

"West of Life" Zieda Bena Romdhane'a, czyli afrykańśkie miasto poświęceń

Zied Ben Romdhane ukończył Wyższy Instytut Biznesu w Tunezji. W 2008 roku porzucił świat finansów na rzecz fotografii, na początku komercyjnej. Dziś, jako dokumentalista i fotoreporter opowiada historie ze swojego ojczystego kontynentu, Afryki.

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora

W Kafsie, mieście w południowo-zachodniej Tunezji pełnym kopalni fosforytów, jego wydobyciem zajmuje się spółka CPG. Pracownicy z Libii, Maroka, Algierii oraz z innych regionów Tunezji, zwabieni obietnicą zarobku, żyją na tej niemalże nieprzystosowanej do zamieszkania ziemi. Podziały etniczne i życie w surowym krajobrazie powodują postępującą dysharmonię między ludźmi, a naturą.

fot. Zied Ben Romdhane, "West of Life"

- W tej strefie zawsze były napięcia. Każdy raport, jaki otrzymywaliśmy od mediów zdawał mi się jednak bardzo powierzchowny. Chciałem zbadać sprawę dogłębnie, więc wybrałem się tam z aparatem – wyjaśnia fotograf. - Tym, co naprawdę spowodowało moje zainteresowanie Kafsą, było odkrycie, że za tym kontrowersyjnym obrazem ukazywanym przez media kryją się pewne realia, które mogłem dostrzec jedynie przebywając wśród lokalnej ludności. Tak zaczął się projekt „West of Life”.

Górnictwo, ważne źródło dochodu dla gospodarki Tunezji, jest praktykowane od czasów rzymskich. Tamtejsze wioski Redayef, Mettlaoui i Oumm Laarayes, mimo bogatych zasobów, są marginalizowane przez rząd. Pozostają ubogim i zanieczyszczonym rejonem, smutnym korytarzem do bogactwa. W międzyczasie, przybrzeżne miasta bardzo dobrze prosperują.

fot. Zied Ben Romdhane, "West of Life"

Poświęcenie i wysiłek to dla mieszkańców Kafsy chleb codzienny. Jedno ze zdjęć Romdhane przedstawia trzy piramidy. - Mimo wszystkich nieszczęść, z jakimi przyszło się zmagać tym ludziom, nieustannie słyszałem o ich nadziei i pragnieniu stworzenia czegoś wielkiego dla następnych pokoleń. Czegoś, co zagwarantuje ich dzieciom życie w dostatku; coś na kształt pyramid w Gizie dla Egipcjan. Koniec końców, jedyne piramidy, jakie odnajdują, to te z pyłu, na polach fosforu... – wspomina fotograf.

Zobacz wszystkie zdjęcia (27)  

West of Life” to świadectwo surowości tego miejsca. - Mam jednak nadzieję, że zrównoważone przez poczucie humoru mieszkańców i moje przywiązanie do nich – dodaje na koniec.

Więcej informacji i zdjęć fotografa znajdziecie pod adresem ziedbenromdhane.net

 

Studentka fotografii na studiach magisterskich Uniwersytetu Warszawskiego. Ma na koncie różne projekty, zarówno dokumentalne, jak i reklamowe. Uzależniona od podróży i trekkingu w górach.

 
Komentarze
Polecane artykuły
L-Mount - Leica, Sigma i Panasonic zawiązują kooperatywę w celu rozwoju pełnoklatkowego systemu
25 Wrz 2018
#Photokina2018 O współpracy Leiki i Panasonika wiemy już od dawna. Teraz do tego grona dołącza Sigma, by rozwijać zaprezentowane w 2014 roku, pełnoklatkowe mocowanie L. Jeśli plotki okażą się prawdą, to na nim bazować będzie nowy, pełnoklatkowy bezlusterkowiec Panasonic.
0
BenQ PD2700U - niedrogi 27-calowy monitor 4K HDR ze 100-procentowym pokryciem sRGB
25 Wrz 2018
#Photokina 2018 BenQ zaprezentował nowy monitor, który spełnić ma oczekiwania grafików, projektantów i fotografów. Otrzymujemy m.in. ekran 4K HDR, 100-procentowe pokrycie gamutów sRGB i Rec. 709 i specjalny tryb Darkroom, który dostosowuje jasność i kontrast tak, by ułatwić prace przy precyzyjnej obróbce zdjęć.
0
Ricoh GR III - nowa matryca, stabilizacja, szybki AF i dotykowy ekran. Premiera w 2019 roku
25 Wrz 2018
#Photokina 2018 Ricoh zapowiedział dziś długo oczekiwaną aktualizację dla kultowej w niektórych kręgach serii GR. Trzecia generacja kompaktu APS-C wyposażona została m.in. w 24-milionową matrycę z systemem stabilizacji i pikselami detekcji fazy.
0
CineStill °Cs TCS-1000 wymiesza chemię i zapewni jej odpowiednią temperaturę podczas wywoływania filmów
24 Wrz 2018
Wywoływanie filmów w domu to duża oszczędność i możliwość wpływu na to, jak będzie prezentował się negatyw. Problemem może być utrzymanie odpowiedniej temperatury odczynników. Z odsieczą przychodzi nowe urządzenie firmy CineStill.
0