Najlepsze finałowe zdjęcia konkursu Bird Photographer Of The Year

Ponad 6500 zgłoszeń nadesłanych z przeszło 40 krajów świata - spośród nich najlepszą pracę zaprezentował Andy Parkinson, który otrzymał tytuł Bird Photographer Of The Year 2016.

Autor: Michał Chrzanowski

22 Sierpień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Za nami premierowa edycja Bird Photographer Of The Year - konkursu, którego głównymi bohaterami są ptaki. Wydarzenie pomimo niespełna rocznego stażu cieszyło się ogromnym zainteresowaniem zarówno ze strony profesjonalistów jak i amatorów fotografii. Wystarczy powiedzieć, że do konkursu zgłoszono przeszło 6500 zdjęć z ponad 40 krajów świata. Tak więc jurorzy mieli niełatwe zadanie - zwłaszcza, że zdjęcia były oceniane w aż dziesięciu kategoriach. Spośród wszystkich nadesłanych prac najlepszą okazała się tajemnicza fotografia Andy’ego Parkinson’a, która niemal od razu przykuła uwagę jurorów. Zdjęcie zostało docenione w sekcji „Attention to Detail“, zaś sam fotograf otrzymał tytuł Bird Photographer Of The Year 2016.

Zwycięstwo w konkursie jakim jest Bird Photographer of the Year to dla mnie ogromne wyróżnienie - powiedział laureat tegorocznego BPOTY, Andy Parkinson. Poziom nadesłanych prac był bardzo wysoki, dlatego też mogę uważać się za szczęśliwca, że to właśnie moja fotografia została zauważona przez jurorów. W fotografii zawsze staram się prezentować znane przedmioty w zupełnie nowym świetle. Jest to możliwe dzięki spędzeniu wielu miesięcy, jak nie lat, w lokalnym i naturalnym otoczeniu. Dzięki temu zdobywam niemal encyklopedyczną wiedzę na temat zachowań, światła i unikalnej perspektywy. Niezmiernie się cieszę, że mój wysiłek został zauważony i doceniony - dodał Parkinson.

fot. Andy Parkinson, laureat tegorocznej edycji Bird Photographer Of The Year 

Z kolei Chris Packham, główny juror BPOTY nie ukrywa, że zwycięskie zdjęcie jest jednym z tych, które zapadają w pamięć i są przejawem artyzmu oraz wielkiego kunsztu fotografa. Poszukiwaliśmy prac, które będą ekscytujące i świetnie wykonane - takich zdjęć, które będą posiadać tak zwany „efekt wow“. W premierowym roku zostaliśmy obdarzeni wieloma tego typu obrazami, co przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Jest to niezwykłe osiągnięcie, ponieważ fotografia ptaków jest bardzo wymagająca i trudna. Zdjęcie autorstwa Parkinson’a w całkowicie nowy i poruszający wyobraźnię sposób obrazuje ideę naszego konkursu - podsumował Chris Packham.

Poniżej prezentujemy listę zwycięzców poszczególnych kategorii tegorocznej edycji konkursu Bird Photographer Of The Year.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

Jeżeli jesteście autorami zdjęć, których głównymi bohaterami są ptaki, to mamy dla Was dobrą wiadomość. Właśnie wystartowała kolejna edycja konkursu Bird Photographer Of The Year. Prace można zgłaszać do północy, 30 listopada 2016 roku. Na laureata Grand Prix czeka nagroda pieniężna w wysokości £5000 oraz uznanie i światowa sława. Do tego ponad 230 najlepszych finałowych fotografii zostanie zebranych w doroczny album, a także zaprezentowanych na pokonkursowej wystawie w The Royal Botanic Gardens.

Po więcej szczegółów, w tym po formularz zgłoszeniowy, odsyłamy na stronę birdpoty16.picturk.com. Tam również znajdziecie wszystkie finałowe prace nagrodzone w tegorocznej edycji Bird Photographer Of The Year.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Oto najlepsze zdjęcia naukowe 2024 roku! Towarzystwo Królewskie wyłoniło zwycięzców
Oto najlepsze zdjęcia naukowe 2024 roku! Towarzystwo Królewskie wyłoniło zwycięzców
Nie jest to konkurs dla zwykłych fotografów. Jury Royal Society Publishing Photography Competition wybiera najlepsze zdjęcia naukowe z całego świata, reprezentujące obszary astronomii, nauk o...
41
Nie ma dla mnie wyraźnej granicy między fotografią uliczną, a dokumentalną - Skander Khlif
Nie ma dla mnie wyraźnej granicy między fotografią uliczną, a dokumentalną - Skander Khlif
Fotografia to dla niego sposób na odkrywanie życia, nawiązywanie więzi i ciągłe uczenie się. Dziś mieszka w Monachium, ale wciąż realizuje projekty fotograficzne w swojej ojczyźnie - Tunezji.
13
Wschodni Londyn w kadrach Chrisa Dorley-Browna
Wschodni Londyn w kadrach Chrisa Dorley-Browna
Chris Dorley-Brown dokumentuje życie i zmiany zachodzące we wschodnim Londynie, szczególnie w dzielnicy Hackney. Jego fotografie ukazują codzienność tej różnorodnej, wielokulturowej części...
16
Powiązane artykuły