Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Zdjęcia zwycięzców 11. edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic

Podczas dzisiejszej gali finałowej poznaliśmy laureatów 11. Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska. Główną nagrodę otrzymała Monika Strzelecka za reportaż pod tytułem „3”. Zobaczcie galerię nagrodzonych prac.
0

Autor: Maciej Luśtyk

29 Wrzesień 2015
Artykuł na: 4-5 minut

Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic Polska już od ponad dekady budzi emocje miłośników fotografii. W tegorocznej edycji konkursu wzieło udział ponad 7 tys. fotografów, którzy łącznie przesłali prawie 40 tys. zdjęć. Jury, w którym zasiadali Tomasz Tomaszewski, Marek Arcimowicz, Wojciech Franus, Paweł Młodkowski i Martyna Wojciechowska nie miało więc łatwego zadania.

”Początki obrad nie były łatwe, ale bez lekkich zgrzytów i gorących dyskusji pomiędzy jurorami, nie udałoby się nam wybrać tak wspaniałych i ciekawych prac. To jest niesamowite, że po 11 edycjach, a jest to cała dekada, ludzie zgłaszają się, wysyłając dziesiątki tysięcy zdjęć, a my cały czas znajdujemy kolejne talenty!” – mówi redaktor naczelna National Geographic Polska, Martyna Wojciechowska.

Nagrode Grand Prix zdobył reportaż Moniki Strzeleckiej pod tytułem „3”. Zwycięski cykl to migawki z trzech lat życia trójki dzieci, fotografowanych podczas wizyt u dziadka. Jak tłumaczą jurorzy, zwykłe codzienne sprawy, dla dorosłych banalne, w oczach dzieci nabierają wymiaru magicznego. Ten okres życia to nie jedynie stereotypowa radość, śmiech i kolory – to przede wszystkim zachwyt nad światem.

Pierwszą nagrodę w kategorii "Fotoreportaż" otrzymał Jakub Ochnio za serię pod tytułem „Marsz”, dokumentującą zdarzenia z poszczególnych Marszów Niepodległości, które odbyły się w latach 2011-2014. Od kilku lat wydarzenie kojarzone jest głównie z zamieszkami i stało się niejako symbolem podziałów w społeczeństwie.

W kategorii "Krajobraz" zwyciężyła niecodzienna praca Jerzego Rojkowskiego, ukazująca skrystalizowany kwasek cytrynowy w 20-krotnym powiększeniu, który łudząco przypomina zimowy górski krajobraz.

Zdjęcie Joanny Mrówki ukazujące hinduistyczny rytuał dziękczynny wygrało w kategorii "Ludzie", natomiast w kategorii "Zwierzęta" główną nagrodę otrzymała Patrycja Policha za fotografię ukazującą Rybę Piłę.

W tegorocznej edycji przewidziano osobne kategorie dla zdjęć i filmów wykonywanych za pomocą smartfonów. W ulicznej kategorii "Xperia Street Photo" zwyciężyło zdjęcie pt. „Iluzjonistka”, wykonane przez Łukasza Choja podczas obchodów zakończenia I Wojny Światowej w Paryżu. Natomiast w kategorii filmowej "Xperia Art Movie" nagrodzona została praca „Wojna o pokój” Doroty Awiorko w szczególny sposób obrazująca Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa przełamujące bariery między Polakami, a Ukraincami.

Poniżej możecie zobaczyć galerię wyróżnionych prac w kategoriach pojedynczych:

Zobacz wszystkie zdjęcia (12)

Pełną galerię zwycięskich prac będzie można obejrzeć w październikowym wydaniu National Geographic Polska oraz na stronie internetowej national-geographic.pl. Z kolei już 10 października rusza objazdowa wystawa pokonkursowa, która będzie prezentowana w galeriach handlowych pięciu polskich miast: Krakowa, Warszawy, Gdańska, Poznania i Kielc.

Więcej informacji znajdziecie na stronie polskiego wydania National Geographic

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Konkurs im. Krzysztofa Millera 2020 - zobacz najlepsze fotoreportaże roku
Konkurs im. Krzysztofa Millera 2020 - zobacz najlepsze fotoreportaże roku
Właśnie poznaliśmy wyniki konkursu im. Krzysztofa Millera „Odwaga patrzenia”. Główną nagrodę zdobywa projekt z jednej strony aktualny, a z drugiej uniwersalny, ale...
49
2
„Cicha mantra" - fotograficzna opowieść Jakuba Śliwy o Małym Tybecie
„Cicha mantra" - fotograficzna opowieść Jakuba Śliwy o Małym Tybecie
Niegdyś jeden z najbardziej odosobnionych ośrodków buddyzmu tybetańskiego, dziś jest sezonową atrakcją turystyczną. O regionie Ladakhu opowiada Jakub Śliwa w książce „Cicha mantra"
16
0
ND Awards 2020 - Polacy na podium
ND Awards 2020 - Polacy na podium
Za nami kolejna edycja konkursu Neutral Density Photography Awards. Główną nagrodę zdobywa Natalie Lennard ze swoją naturalistyczną serią dotyczącą macierzyństwa. Na...
114
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)