Tomek Niewiadomski - Blue

Prezentujemy fotografie Tomka Niewiadomskiego z cyklu "Blue", który będzie prezentowany w Galerii DAP w Warszawie w dniach 8-17 września 2012.

0
Marcin Grabowiecki
30 Sierpień 2012
Artykuł na: 4-5 minut
Tomek Niewiadomski z serii BLUE, 08° 45&#8217


"Blue" to seria fotografii wykonanych w latach 2003-2012 przez Tomka Niewiadomskiego. Odbitki, które zaprezentowane zostaną na wystawie, wykonane zostały w unikatowej technice platinum/ palladium na papierze czerpanym (stworzył je sam Artysta).

Obserwując sceny zatrzymane w fotografiach Tomka Niewiadomskiego w przyspieszonym tempie odbywam podróż dookoła świata. Przeskakuję z półkuli południowej na północną, palcem po mapie wodzę z prawej ku lewej, z dołu ku górze, i z powrotem, i jeszcze raz. Żywioł, fascynujące scenerie, piękne okolice, egzotyczni ludzie. Feeria obrazów i wspomnień spokojnie zapełnić może życiorys niejednego głodnego przygód podróżnika - pisze Karolina Harazim.

Autor BLUE dokonuje rzeczy bardzo ciekawej, niezwykłej wręcz w swoim nieustannie rozwijanym cyklu. Ukazuje życie. Te fotografie to dla mnie jego metafora. "Odbieram" je, całkiem tak, jakby sygnały przez nie emitowane docierały do mnie podskórnie. Jest w nich zarówno obezwładniający spokój i harmonia żywiołu, jak i jego dynamiczną moc; ogrom siły i niszczycielski potencjał. Dostrzegam w BLUE spectrum od tętniących energią wzlotów kłębiących się fal-emocji i radosnych, tłumnych plaż miłych wspomnień, aż po skute lodem pustynie mroźnych zatok: ponure, pełne napięcia momenty świętego oburzenia czy bólu. Jest tu smutna samotność odrzucenia, ale i świadome odsunięcie się na bok, mistyczne wejrzenie wgłąb siebie. Jest i schyłkowa, złowroga cisza wyczerpania i ekstatyczne poddanie się nurtowi, czysta radość życia bez planu na przyszłość. Ten zestaw fotografii porusza i smutkiem emanującym z wielu spośród prezentowanych w cyklu kadrów, ale i radością w wielu jej odmianach. Przyjemnością współuczestniczenia, ale i obietnicą satysfakcji płynącej z czasu spędzonego sam na sam ze sobą, swoimi myślami, samoodczuwaniem. Aż chce się w tym świecie zanurzyć.

Wystawa Tomka Niewiadomskiego "Blue" będzie prezentowana w warszawskiej Galerii DAP (ul. Mazowiecka 11a) w dniach 8-17 września 2012.

Tomek Niewiadomski z serii BLUE, 01° 55&#8217Tomek Niewiadomski urodził się w 1974 roku. Wiedzę i fotograficzne doświadczenie zdobywał w Australii, Polsce i Stanach Zjednoczonych. Uczeń Davida Michela Kennedy'ego i Paula Aresu. Tomek Niewiadomski jest absolwentem School of Fine Arts-Photography w Sydney. Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych, m. in.: "Nihon" (wystawa indywidualna, 2008, Galeria 65 w Warszawie, Galeria Pauza w Krakowie), "W.W.D.M.K.T.S.J.P.A.W.T.N." (zbiorowa wystawa fotografów Galerii 65, 2007, Królikarnia), "Chiny Kraj Środka" (wystawa indywidualna, 2006, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie), "Jedna pasja, dwie wizje" (z Davidem Michaelem Kennedym, 2005, Fabryka Trzciny w Warszawie).

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Jak wygląda współczesna Julia? Oto kalendarz Pirelli 2020
Jak wygląda współczesna Julia? Oto kalendarz Pirelli 2020
„Miłość ma wiele twarzy, ale tylko jedno imię”. Najnowszy kalendarz Pirelli, za którego kształt odpowiadał Paolo Roversi to próba odnalezienia szekspirowskiej...
79
8
Oto najlepsze reportaże tego roku. Wyniki konkursu im. Krzysztofa Millera
Oto najlepsze reportaże tego roku. Wyniki konkursu im. Krzysztofa Millera
Ten konkurs ma nie tylko uczcić pamięć legendy fotoreportażu wojennego, lecz także inspirować, by podążać jego reporterskim śladem. Oto najlepsze zdjęcia...
311
7
Jean-Marc Caracci: „Jestem zafascynowany człowiekiem”
Jean-Marc Caracci: „Jestem zafascynowany człowiekiem”
Jego głównym przedmiotem badań fotograficznych był od zawsze człowiek, a szczególnie człowiek w mieście. Jean-Marc Caracci ukuł nawet specjalne wyrażenie: „byt...
1
4
Powiązane artykuły