Tomek Niewiadomski - Blue

Prezentujemy fotografie Tomka Niewiadomskiego z cyklu "Blue", który będzie prezentowany w Galerii DAP w Warszawie w dniach 8-17 września 2012.

0
Marcin Grabowiecki
30 Sierpień 2012
Artykuł na: 6-9 minut
Tomek Niewiadomski z serii BLUE, 08° 45&#8217


"Blue" to seria fotografii wykonanych w latach 2003-2012 przez Tomka Niewiadomskiego. Odbitki, które zaprezentowane zostaną na wystawie, wykonane zostały w unikatowej technice platinum/ palladium na papierze czerpanym (stworzył je sam Artysta).

Obserwując sceny zatrzymane w fotografiach Tomka Niewiadomskiego w przyspieszonym tempie odbywam podróż dookoła świata. Przeskakuję z półkuli południowej na północną, palcem po mapie wodzę z prawej ku lewej, z dołu ku górze, i z powrotem, i jeszcze raz. Żywioł, fascynujące scenerie, piękne okolice, egzotyczni ludzie. Feeria obrazów i wspomnień spokojnie zapełnić może życiorys niejednego głodnego przygód podróżnika - pisze Karolina Harazim.

Autor BLUE dokonuje rzeczy bardzo ciekawej, niezwykłej wręcz w swoim nieustannie rozwijanym cyklu. Ukazuje życie. Te fotografie to dla mnie jego metafora. "Odbieram" je, całkiem tak, jakby sygnały przez nie emitowane docierały do mnie podskórnie. Jest w nich zarówno obezwładniający spokój i harmonia żywiołu, jak i jego dynamiczną moc; ogrom siły i niszczycielski potencjał. Dostrzegam w BLUE spectrum od tętniących energią wzlotów kłębiących się fal-emocji i radosnych, tłumnych plaż miłych wspomnień, aż po skute lodem pustynie mroźnych zatok: ponure, pełne napięcia momenty świętego oburzenia czy bólu. Jest tu smutna samotność odrzucenia, ale i świadome odsunięcie się na bok, mistyczne wejrzenie wgłąb siebie. Jest i schyłkowa, złowroga cisza wyczerpania i ekstatyczne poddanie się nurtowi, czysta radość życia bez planu na przyszłość. Ten zestaw fotografii porusza i smutkiem emanującym z wielu spośród prezentowanych w cyklu kadrów, ale i radością w wielu jej odmianach. Przyjemnością współuczestniczenia, ale i obietnicą satysfakcji płynącej z czasu spędzonego sam na sam ze sobą, swoimi myślami, samoodczuwaniem. Aż chce się w tym świecie zanurzyć.

Wystawa Tomka Niewiadomskiego "Blue" będzie prezentowana w warszawskiej Galerii DAP (ul. Mazowiecka 11a) w dniach 8-17 września 2012.

Tomek Niewiadomski z serii BLUE, 01° 55&#8217Tomek Niewiadomski urodził się w 1974 roku. Wiedzę i fotograficzne doświadczenie zdobywał w Australii, Polsce i Stanach Zjednoczonych. Uczeń Davida Michela Kennedy'ego i Paula Aresu. Tomek Niewiadomski jest absolwentem School of Fine Arts-Photography w Sydney. Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych, m. in.: "Nihon" (wystawa indywidualna, 2008, Galeria 65 w Warszawie, Galeria Pauza w Krakowie), "W.W.D.M.K.T.S.J.P.A.W.T.N." (zbiorowa wystawa fotografów Galerii 65, 2007, Królikarnia), "Chiny Kraj Środka" (wystawa indywidualna, 2006, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie), "Jedna pasja, dwie wizje" (z Davidem Michaelem Kennedym, 2005, Fabryka Trzciny w Warszawie).

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Daniel Petryczkiewicz: “Denerwuje mnie pozerstwo i podłączanie się pod trend eko”
Daniel Petryczkiewicz: “Denerwuje mnie pozerstwo i podłączanie się pod trend eko”
Fotograf zajmujący się głównie sportem, postanowił połączyć swoją pasję fotografowania z szerzeniem proekologicznej postawy. W projekcie “No Beauty in Plastic” zwraca...
148
0
Polacy kolejny raz triumfują w konkursie B&W Child. Zobacz najlepsze czarno-białe zdjęcia dzieci z tegorocznej edycji
Polacy kolejny raz triumfują w konkursie B&W Child. Zobacz najlepsze czarno-białe zdjęcia dzieci z...
B&W Child już od 6 lat nagradza najciekawsze monochromatyczne zdjęcia dzieci z całego świata. Właśnie dobiegła końca pierwsza część edycji na rok 2019. Powoli...
189
3
Najlepsze czarno-białe zdjęcia z konkursu MonoVisions Photography Awards 2019. Grono Polaków na podium
Najlepsze czarno-białe zdjęcia z konkursu MonoVisions Photography Awards 2019. Grono Polaków na...
Konkurs MonoVisions już od trzech lat nagradza najlepsze monochromatyczne fotografie z całego świata. Właśnie poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji. Wśród nich...
106
1
Powiązane artykuły