Wystawa Tomka Niewiadomskiego w Galerii DAP w Warszawie

0
Marcin Grabowiecki
6 Sierpień 2012
Artykuł na: 4-5 minut
W piątek, 7 września 2012, w warszawskiej Galerii Domu Artysty Plastyka rozpocznie się wystawa fotografii Tomka Niewiadomskiego "BLUE". W jej ramach zaprezentowany zostanie cykl 40 fotografii w formacie 70 x 40 cm wykonanych przez artystę specjalnie na potrzeby ekspozycji w unikatowej technice platinum/palladium na papierze czerpanym.
fot. Tomek Niewiadomski, Sri Lanka 2010

Tomek Niewiadomski urodził się w 1974 roku. Wiedzę i fotograficzne doświadczenie zdobywał w Australii, Polsce i Stanach Zjednoczonych. Uczeń Davida Michela Kennedy'ego i Paula Aresu. Tomek Niewiadomski jest absolwentem School of Fine Arts-Photography w Sydney. Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych, m. in.: "Nihon" (wystawa indywidualna, 2008, Galeria 65 w Warszawie, Galeria Pauza w Krakowie), "W.W.D.M.K.T.S.J.P.A.W.T.N." (zbiorowa wystawa fotografów Galerii 65, 2007, Królikarnia), "Chiny Kraj Środka" (wystawa indywidualna, 2006, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie), "Jedna pasja, dwie wizje" (z Davidem Michaelem Kennedym, 2005, Fabryka Trzciny w Warszawie).
fot. Tomek Niewiadomski, Japonia 2006

Tomek Niewiadomski w swoich projektach najczęściej wykorzystuje technikę platinum-palladium. Stworzenie odbitki w tej technice to bardzo pracochłonny i złożony proces wyborów i decyzji, z których każdy ma istotny wpływ na ostateczny efekt. Na najwyższej jakości papier czerpany, produkowany jedynie w kilku miejscach na świecie, nanosi się pędzlami światłoczułą substancję na bazie metali szlachetnych, takich jak pallad czy platyna. Charakterystyczne cechy tej techniki to nadzwyczajna jakość i trwałość odbitek, subtelne przejścia tonalne oraz niepowtarzalność.

(...) Woda jest obecna właściwie w każdym kadrze cyklu BLUE Tomka Niewiadomskiego. Zdaje się być punktem wyjścia, może być postrzegana jako główna bohaterka cyklu - czy jednak aby na pewno tak jest w rzeczywistości? Sam tytuł ekspozycji być może równie dobrze podpowiedzią, jak i zmyleniem tropu. Czym właściwie jest BLUE? Czy chodzi o Wielki Błękit, bezkres Oceanu, żywioł i człowieka z nim się mierzącego? Czy też o wielki spokój, sam na sam z wykraczającą poza racjonalne pojmowanie siłą, poddanie się jej i w zgodzie z samym sobą spokojny oddech za oddechem? Czy to odcień mglistego cienia spowijającego obrazy z przeszłości, wspomnienia przyrastające dzień po dniu, którym z melancholijnym uśmiechem poświęcamy kilka chwil lub też z obawą unikamy kierowania ku nim myśli?

Człowiek w 70 procentach składa się z wody. Jak duży ma to na nas wpływ? Jak bardzo kształtuje nas rzeczywistość, w której żyjemy - uczucia, dźwięki, słowa czy myśli? (...)

fot. Tomek Niewiadomski, Australia 2012

Wystawa Tomka Niewiadomskiego BLUE eksponowana będzie w Galerii DAP od 8 września 2012 roku przez dwa tygodnie, w tym czasie w ramach projektu realizowane będą również wydarzenia towarzyszące. Docelowo wystawie BLUE towarzyszył będzie także album fotograficzny. Trwają zaawansowane prace nad projektem, którego autorem jest uznany grafik i projektant Michał Łojewski. Publikacja albumu we współpracy z renomowanym wydawnictwem zaplanowana jest na 2013 rok.


Tomek NiewiadomskiBLUE
Wernisaż: 7.09.2012
Termin: 8-22.09.2012

Galeria Domu Artysty Plastyka
ul. Mazowiecka 11A
Warszawa

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Komora oka - archiwum Marka Piaseckiego okiem Tomasza Szerszenia
Komora oka - archiwum Marka Piaseckiego okiem Tomasza Szerszenia
Archiwum jest miejscem rozmaitych sekretów. Czy nie jest nim również fotograficzna ciemnia albo pracownia fotografa? Było tak z pewnością w przypadku Marka...
8
0
Wyrzucony z filmówki, dziś jeden z najważniejszych polskich operatorów. Zdjęcia Andrzeja Jaroszewicza w Ney Gallery & Prints
Wyrzucony z filmówki, dziś jeden z najważniejszych polskich operatorów. Zdjęcia Andrzeja...
Autor zdjęć do ponad 50 filmów. Ma na swoim koncie liczne produkcje fabularne, a także dokumentalne, seriale, widowiska telewizyjne i prezentacje multimedialne. Całe...
16
0
Jak tworzyć fotografie, które maja znaczenie? Sputnik nadlatuje nad Warszawę z trzema wystawami
Jak tworzyć fotografie, które maja znaczenie? Sputnik nadlatuje nad Warszawę z trzema wystawami
“Polska - stan badań” - najnowszy projekt kolektywu Sputnik Photos rozgrywa się na przecięciu pytań o Polskę i kondycję współczesnej fotografii. Wystawy sześciu...
10
1
Powiązane artykuły