Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

II edycja Konkursu na projekt książki fotograficznej - wyniki

Znamy już wyniki II edycji Konkursu na projekt książki fotograficznej im. Wilhelma von Blandowskiego, którego organizatorem jest Czytelnia Sztuki w Gliwicach.
0

Autor: Marcin Grabowiecki

27 Styczeń 2014
Artykuł na: 2-3 minuty
Makieta nagrodzonej książki Wojciecha Kostrzewy.

20 stycznia 2014 roku rozstrzygnięty został drugi Konkurs na projekt książki fotograficznej, organizowany przez Czytelnię Sztuki w Gliwicach. Jury w składzie: Grzegorz Krawczyk (szef Czytelni Sztuki, przewodniczący), Wojciech Nowicki (kurator, eseista), Anna Sielska (wykładowczyni ASP w Katowicach, fotografka), Maga Sokalska (kuratorka, fotografka, sekretarz komisji) jednogłośnie przyznało pierwszą nagrodę - jest nią umowa z autorem i publikacja nagrodzonej książki - panu Wojciechowi Kostrzewie za album "Alles ist Gut".

Projekt książki Wojciecha Kostrzewy zaskakuje spójnością oraz stosunkowo skromną, ale znakomicie dobraną szatą graficzną. Jest też jednym z nielicznych spośród przedstawionych projektów z głębokim oddechem, obliczonym na wielokrotne obcowanie, umożliwiającym wielokrotne odkrywanie nowych smaków. Książka zawiera zdjęcia wykonane w Berlinie, jednak to nie historia miejsca (kraju, miasta, dzielnicy) jest w niej najważniejsza. Na plan pierwszy wysuwają się w niej sekwencyjnie ułożone klimaty. Wbrew (raczej ironicznemu) tytułowi "Alles ist Gut" rzeczywistość w niej przedstawiona jest raczej czarno-biało-szara; niewiele tu obrazów konkretnych, historii łatwych do uchwycenia: fotograficzna fraza Kostrzewy oparta jest raczej na przeczuciu - czytamy w oświadczeniu Jury.

Na konkurs wpłynęło w tym roku około czterdziestu projektów. Uwagę jury przyciągnęło także kilka innych projektów. Ich autorami są: Adrian Lach ("Take A Breath"), Bartek Lurka ("No!r"), Monika Kotecka, Kama Rokicka ("Układ w stanie równowagi"), Rafał Siderski ("Wyjedź zostań") i Aneta Wójcik ("1900 godzin rocznie").

Czytaj także: Marcin Grabowiecki "Babie lato" - recenzja

Konkurs na projekt książki fotograficznej organizowany przez Czytelnię Sztuki to jedyny w Polsce konkurs tego rodzaju. Po nagrodę - publikację książki na warunkach określonych wspólnie przez zwycięzcę i organizatora - sięgnąć może każdy, zarówno twórcy na początku drogi, jak i doświadczeni fotografowie czy artyści posługujący się medium fotografii, kuratorzy lub projektanci zainteresowani na przykład fotografią archiwalną.

Szczegóły na stronie: www.czytelniasztuki.pl

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
ND Awards 2020 - Polacy na podium
ND Awards 2020 - Polacy na podium
Za nami kolejna edycja konkursu Neutral Density Photography Awards. Główną nagrodę zdobywa Natalie Lennard ze swoją naturalistyczną serią dotyczącą macierzyństwa. Na...
1
0
Leżały w szufladzie kilkadziesiąt lat  - powojenna Polska na zdjęciach Wojciecha Tuszko
Leżały w szufladzie kilkadziesiąt lat - powojenna Polska na zdjęciach Wojciecha Tuszko
Swoją pierwszą wystawę miał w wieku… 94 lat. Kuratorem był wnuk, z pomocą którego w tym roku Wojciech Tuszko wydał swój pierwszy album.
528
1
International Landscape Photographer of the Year 2020 - najlepsze zdjęcia krajobrazowe roku
International Landscape Photographer of the Year 2020 - najlepsze zdjęcia krajobrazowe roku
Oto najlepsze fotografie krajobrazu z tegorocznej odsłony konkursu ILPOTY. Wśród wyróżnionych znalazł się także Polak, Marek Biegalski.
17
0
Powiązane artykuły