II edycja Konkursu na projekt książki fotograficznej - wyniki

Znamy już wyniki II edycji Konkursu na projekt książki fotograficznej im. Wilhelma von Blandowskiego, którego organizatorem jest Czytelnia Sztuki w Gliwicach.
0
Marcin Grabowiecki
27 Styczeń 2014
Artykuł na: 2-3 minuty
Makieta nagrodzonej książki Wojciecha Kostrzewy.

20 stycznia 2014 roku rozstrzygnięty został drugi Konkurs na projekt książki fotograficznej, organizowany przez Czytelnię Sztuki w Gliwicach. Jury w składzie: Grzegorz Krawczyk (szef Czytelni Sztuki, przewodniczący), Wojciech Nowicki (kurator, eseista), Anna Sielska (wykładowczyni ASP w Katowicach, fotografka), Maga Sokalska (kuratorka, fotografka, sekretarz komisji) jednogłośnie przyznało pierwszą nagrodę - jest nią umowa z autorem i publikacja nagrodzonej książki - panu Wojciechowi Kostrzewie za album "Alles ist Gut".

Projekt książki Wojciecha Kostrzewy zaskakuje spójnością oraz stosunkowo skromną, ale znakomicie dobraną szatą graficzną. Jest też jednym z nielicznych spośród przedstawionych projektów z głębokim oddechem, obliczonym na wielokrotne obcowanie, umożliwiającym wielokrotne odkrywanie nowych smaków. Książka zawiera zdjęcia wykonane w Berlinie, jednak to nie historia miejsca (kraju, miasta, dzielnicy) jest w niej najważniejsza. Na plan pierwszy wysuwają się w niej sekwencyjnie ułożone klimaty. Wbrew (raczej ironicznemu) tytułowi "Alles ist Gut" rzeczywistość w niej przedstawiona jest raczej czarno-biało-szara; niewiele tu obrazów konkretnych, historii łatwych do uchwycenia: fotograficzna fraza Kostrzewy oparta jest raczej na przeczuciu - czytamy w oświadczeniu Jury.

Na konkurs wpłynęło w tym roku około czterdziestu projektów. Uwagę jury przyciągnęło także kilka innych projektów. Ich autorami są: Adrian Lach ("Take A Breath"), Bartek Lurka ("No!r"), Monika Kotecka, Kama Rokicka ("Układ w stanie równowagi"), Rafał Siderski ("Wyjedź zostań") i Aneta Wójcik ("1900 godzin rocznie").

Czytaj także: Marcin Grabowiecki "Babie lato" - recenzja

Konkurs na projekt książki fotograficznej organizowany przez Czytelnię Sztuki to jedyny w Polsce konkurs tego rodzaju. Po nagrodę - publikację książki na warunkach określonych wspólnie przez zwycięzcę i organizatora - sięgnąć może każdy, zarówno twórcy na początku drogi, jak i doświadczeni fotografowie czy artyści posługujący się medium fotografii, kuratorzy lub projektanci zainteresowani na przykład fotografią archiwalną.

Szczegóły na stronie: www.czytelniasztuki.pl

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
BUP Book Award 2020 - poznaliśmy finalistów
BUP Book Award 2020 - poznaliśmy finalistów
Właśnie poznaliśmy 20 projektów zakwalifikowanych do finału pierwszej edycji konkursu na projekt książki fotograficznej, organizowanego przez Blow Up Press.
17
0
Odkrycia, które zmieniają nasze życie. Oto najlepsze zdjęcia z konkursu Zeiss Photography Awards 2020
Odkrycia, które zmieniają nasze życie. Oto najlepsze zdjęcia z konkursu Zeiss Photography Awards...
Poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji konkursu fotograficznego Zeiss Photography Awards. Zwyciężył Koreańczyk KyeongJun Yang z cyklem dotykającym tematu emigracji....
33
0
Dlatego warto mieć drona. Oto najlepsze zdjęcia i filmy z konkursu Skypixel 2019
Dlatego warto mieć drona. Oto najlepsze zdjęcia i filmy z konkursu Skypixel 2019
Drony to znacznie więcej niż ciekawy gadżet. Dziś wzbogacają niemal każdą dziedzinę fotografii i filmu. Zobaczcie zwycięskie prace z 5. odsłony konkursu Skypixel Photo...
8
0
Powiązane artykuły