II edycja Konkursu na projekt książki fotograficznej - wyniki

Znamy już wyniki II edycji Konkursu na projekt książki fotograficznej im. Wilhelma von Blandowskiego, którego organizatorem jest Czytelnia Sztuki w Gliwicach.
0
Marcin Grabowiecki
27 Styczeń 2014
Artykuł na: 2-3 minuty
Makieta nagrodzonej książki Wojciecha Kostrzewy.


20 stycznia 2014 roku rozstrzygnięty został drugi Konkurs na projekt książki fotograficznej, organizowany przez Czytelnię Sztuki w Gliwicach. Jury w składzie: Grzegorz Krawczyk (szef Czytelni Sztuki, przewodniczący), Wojciech Nowicki (kurator, eseista), Anna Sielska (wykładowczyni ASP w Katowicach, fotografka), Maga Sokalska (kuratorka, fotografka, sekretarz komisji) jednogłośnie przyznało pierwszą nagrodę - jest nią umowa z autorem i publikacja nagrodzonej książki - panu Wojciechowi Kostrzewie za album "Alles ist Gut".

Projekt książki Wojciecha Kostrzewy zaskakuje spójnością oraz stosunkowo skromną, ale znakomicie dobraną szatą graficzną. Jest też jednym z nielicznych spośród przedstawionych projektów z głębokim oddechem, obliczonym na wielokrotne obcowanie, umożliwiającym wielokrotne odkrywanie nowych smaków. Książka zawiera zdjęcia wykonane w Berlinie, jednak to nie historia miejsca (kraju, miasta, dzielnicy) jest w niej najważniejsza. Na plan pierwszy wysuwają się w niej sekwencyjnie ułożone klimaty. Wbrew (raczej ironicznemu) tytułowi "Alles ist Gut" rzeczywistość w niej przedstawiona jest raczej czarno-biało-szara; niewiele tu obrazów konkretnych, historii łatwych do uchwycenia: fotograficzna fraza Kostrzewy oparta jest raczej na przeczuciu - czytamy w oświadczeniu Jury.

Na konkurs wpłynęło w tym roku około czterdziestu projektów. Uwagę jury przyciągnęło także kilka innych projektów. Ich autorami są: Adrian Lach ("Take A Breath"), Bartek Lurka ("No!r"), Monika Kotecka, Kama Rokicka ("Układ w stanie równowagi"), Rafał Siderski ("Wyjedź zostań") i Aneta Wójcik ("1900 godzin rocznie").

Czytaj także: Marcin Grabowiecki "Babie lato" - recenzja

Konkurs na projekt książki fotograficznej organizowany przez Czytelnię Sztuki to jedyny w Polsce konkurs tego rodzaju. Po nagrodę - publikację książki na warunkach określonych wspólnie przez zwycięzcę i organizatora - sięgnąć może każdy, zarówno twórcy na początku drogi, jak i doświadczeni fotografowie czy artyści posługujący się medium fotografii, kuratorzy lub projektanci zainteresowani na przykład fotografią archiwalną.

Szczegóły na stronie: www.czytelniasztuki.pl

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Piotrek Deska w półfinale Red Bull Illume 2019
Piotrek Deska w półfinale Red Bull Illume 2019
Największy konkursu fotografii sportów ekstremalnych powoli dobiega końca. Miło nam poinformować, że o główną nagrodę walczy Polak, Piotrek Deska, którego zdjęcie...
1
0
Luca Vasconi: „Dobre zdjęcie musi pokazywać emocje między fotografem, a fotografowanym”
Luca Vasconi: „Dobre zdjęcie musi pokazywać emocje między fotografem, a fotografowanym”
Absolwent politologii po kilku latach pracy biurowej zdecydował się porzucić pracę, rutynę i wygody i wyruszyć w podróż - początkowo bez aparatu. Dziś Luca Vasconi...
23
1
Siena International Photo Awards 2019 - kilkoro Polaków z wyróżnieniami
Siena International Photo Awards 2019 - kilkoro Polaków z wyróżnieniami
Główną nagrodę w piątej edycji konkursu zdobył Brytyjczyk Jonathan Banks za zdjęcie “A Boy in the Crowd”, które okazało się najlepsze spośród fotografii zgłoszonych przez autorów ze 161...
86
1
Powiązane artykuły