Serial XIX > XXI. Powrót do przyszłości, odcinek II

Centrum Nauki Kopernik zaprasza na drugą odsłoną przedotwarciowego serialu XIX > XXI, którego przedmiotem będzie tym razem fotografia. Już w sobotę 22 maja Pałac Krasińskich zamieni się w przestrzeń interaktywnego spektaklu zabierającego widzów w wyprawę po świecie fotograficznych iluzji oraz - poprzez warsztaty - w świat fotografii otworkowej.
Obowiązkowa rejestracja na spektakle odbywa się od poniedziałku 17 maja na stronie www.serial.kopernik.org.pl. Zarejestrowani widzowie otrzymają na miejscu darmowe bilety - każdy z nich będzie kamerą otworkową. Uczyć się od fotografów obsługi owego protoplasty aparatu fotograficznego będzie można w ramach warsztatów fotograficznych, które poprowadzi specjalista fotografii otworkowej - Artur Hojny będzie opowiadał, w jaki sposób Canaletto i inni artyści wykorzystywali kamerę otworkową do tworzenia swoich dzieł, pokaże też najciekawsze zdjęcia zrobione metodą otworkową (krótkie wykłady o godz.: 15:45, 17:15, 17:45, 19:15, 19:45, 21:15). Warsztaty i wykłady są dostępne dla wszystkich, nie tylko dla zarejestrowanych na serial.

Warsztatom towarzyszyć będzie też konkurs - kamerą otworkową należy zrobić zdjęcie, którego tematem jest iluzja, odnieść to do jednego z punktów ProfiLab, gdzie zdjęcie zostanie wywołane. Nagrodą w konkursie będzie prawdziwy praksinoskop, czyli jedno z pierwszych urządzeń do wyświetlania ruchomych obrazów oraz publikacja zdjęć w serwisach CNK.

O godz. 16:00 (i kolejne: o 18:00 i 20:00) rozpocznie się nietypowy spektakl w Pałacu Krasińskich: widzowie będą jednocześnie jego obserwatorami jak i kreatorami. W drodze na spektakl przejdą przez świat iluzji optycznych. Będą też mogli posłuchać fragmentów "O fotografii" Susan Sontag.

W jednej z pałacowych sal odbędzie się sesja fotograficzna Izabeli Łęckiej, połączona z licytacją pamiątek po jej rodzinie - spektakl teatralny oparty na motywach "Lalki" Bolesława Prusa. Izabelę (Lidia Sadowa) - symbol rodzącego się masowego piękna - fotografować będzie Krzysztof Opaliński (fotograf mody), oraz widzowie wyposażeni w aparaty otworkowe, którzy staną się przez to jednocześnie aktorami w tym poświęconym roli nauki w kulturze spektaklu.

To drugi odcinek projektu Serial XIX > XXI, na który składa się cykl zdarzeń teatralnych w przestrzeni miejskiej, których osią są odkrycia naukowe i wynalazki tworzące współczesną rzeczywistość. Spoglądamy w przeszłość, by lepiej zrozumieć dzisiejszy świat i kierunki jego rozwoju. Forma serialu jest poszukiwaniem nowych środków wyrazu, nowych form komunikacji.

Więcej szczegółów znajdziemy na stronie: www.serial.kopernik.org.pl.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Zobacz 25 zdjęć, które walczą o Nagrodę Publiczności konkursu Wildlife Photographer of the Year 2018
16 Sty 2019
Miłośnicy fotografii przyrodniczej z całego świata mogą już oddawać głosy na swoją ulubioną fotografię konkursu Wildlife Photographer of the Year 2018.
1
Oto dlaczego warto zaufać zawodowcom. Wyniki The Best Wedding Photos Of 2018: Fearless Awards
14 Sty 2019
Poznaliśmy wyniki The Best Wedding Photos Of 2018: Fearless Awards. Wyselekcjonowana galeria 50 zdjęć prezentuje to, co najlepsze w fotografii ślubnej: uchwycone emocje i wyczucie momentu. „Twoje zdjęcia powinny być równie nieustraszone jak Twoja miłość“ - zaznaczają organizatorzy Fearless Awards.
0
Opowiedzieć muzykę zdjęciami - rozmowa z Witkiem Orskim
9 Sty 2019
Dzięki technologicznemu partnerstwu BMW i Canon, powstały niezwykłe wizualizacje, ściśle współgrające z muzyką symfoniczną i prezentowane w najlepszych przestrzeniach koncertowych w Polsce. O genezę tego mariażu pytamy ich autora, Witka Orskiego.
0
Nadchodzi film o kultowym fotografie Robercie Mapplethorpie. Zobaczcie zwiastun
9 Sty 2019
Jeden z najbardziej znanych i kontrowersyjnych fotografów XX wieku doczekał się fabularnego filmu biograficznego. Premiera już wiosną.
0
zamknij X
Plebiscyt 2018
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2018
Głosuj!