Serial XIX > XXI. Powrót do przyszłości, odcinek II

Centrum Nauki Kopernik zaprasza na drugą odsłoną przedotwarciowego serialu XIX > XXI, którego przedmiotem będzie tym razem fotografia. Już w sobotę 22 maja Pałac Krasińskich zamieni się w przestrzeń interaktywnego spektaklu zabierającego widzów w wyprawę po świecie fotograficznych iluzji oraz - poprzez warsztaty - w świat fotografii otworkowej.
Obowiązkowa rejestracja na spektakle odbywa się od poniedziałku 17 maja na stronie www.serial.kopernik.org.pl. Zarejestrowani widzowie otrzymają na miejscu darmowe bilety - każdy z nich będzie kamerą otworkową. Uczyć się od fotografów obsługi owego protoplasty aparatu fotograficznego będzie można w ramach warsztatów fotograficznych, które poprowadzi specjalista fotografii otworkowej - Artur Hojny będzie opowiadał, w jaki sposób Canaletto i inni artyści wykorzystywali kamerę otworkową do tworzenia swoich dzieł, pokaże też najciekawsze zdjęcia zrobione metodą otworkową (krótkie wykłady o godz.: 15:45, 17:15, 17:45, 19:15, 19:45, 21:15). Warsztaty i wykłady są dostępne dla wszystkich, nie tylko dla zarejestrowanych na serial.

Warsztatom towarzyszyć będzie też konkurs - kamerą otworkową należy zrobić zdjęcie, którego tematem jest iluzja, odnieść to do jednego z punktów ProfiLab, gdzie zdjęcie zostanie wywołane. Nagrodą w konkursie będzie prawdziwy praksinoskop, czyli jedno z pierwszych urządzeń do wyświetlania ruchomych obrazów oraz publikacja zdjęć w serwisach CNK.

O godz. 16:00 (i kolejne: o 18:00 i 20:00) rozpocznie się nietypowy spektakl w Pałacu Krasińskich: widzowie będą jednocześnie jego obserwatorami jak i kreatorami. W drodze na spektakl przejdą przez świat iluzji optycznych. Będą też mogli posłuchać fragmentów "O fotografii" Susan Sontag.

W jednej z pałacowych sal odbędzie się sesja fotograficzna Izabeli Łęckiej, połączona z licytacją pamiątek po jej rodzinie - spektakl teatralny oparty na motywach "Lalki" Bolesława Prusa. Izabelę (Lidia Sadowa) - symbol rodzącego się masowego piękna - fotografować będzie Krzysztof Opaliński (fotograf mody), oraz widzowie wyposażeni w aparaty otworkowe, którzy staną się przez to jednocześnie aktorami w tym poświęconym roli nauki w kulturze spektaklu.

To drugi odcinek projektu Serial XIX > XXI, na który składa się cykl zdarzeń teatralnych w przestrzeni miejskiej, których osią są odkrycia naukowe i wynalazki tworzące współczesną rzeczywistość. Spoglądamy w przeszłość, by lepiej zrozumieć dzisiejszy świat i kierunki jego rozwoju. Forma serialu jest poszukiwaniem nowych środków wyrazu, nowych form komunikacji.

Więcej szczegółów znajdziemy na stronie: www.serial.kopernik.org.pl.
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Inspiracja na dziś: Drew Doggett - „In the Realm of Legends"
19 Paź 2018
Mimo, że otaczają je laguny lodowcowe i nieziemskie kolory, te zwierzęta zdają się nie zwracać uwagi na przytłaczające je piękno. Są nieodrębną częścią rozległego islandzkiego krajobrazu, dla przyjezdnych kojarząc się raczej z surrealnymi wytworami ich wyobraźni. Drew Doggett, amerykański fotograf i filmowiec, uchwycił te piękne konie w serii “In the Realm of Legends”.
0
Adrian Wykrota: “Przykro mi, że już nie umiemy rozmawiać, a Polska to przecież taki fajny kraj”
18 Paź 2018
“Doszliśmy do wniosku, że w tych dynamicznych i ważnych czasach musimy opublikować dokumentalne wypowiedzi fotografów o Polsce i nadać im bezkompromisową, fizyczną formę książek” - piszą autorzy serii wydawniczej o Polsce, dobrani przez fundację PIX.HOUSE. Z Adrianem Wykrotą, autorem jednej z publikowanych już książek rozmawiamy o powstawaniu serii i dalszych planach.
0
Taylor Wessing Photographic Portrait Prize 2018 - zobacz piękno współczesnego portretu
18 Paź 2018
Alice Mann została laureatką tegorocznej prestiżowej nagrody Taylor Wessing Photographic Portrait Prize. Po raz pierwszy w historii konkursu jurorzy nagrodzili nie pojedynczy portret, a serię czterech zdjęć przedstawiających młode mażoretki z Południowej Afryki.
0
Piękna i zagrożona - natura na zdjęciach zwycięzców Wildlife Photographer of the Year 2018
17 Paź 2018
Organizowany od pół wieku przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie konkurs Wildlife Photographer of the Year, co roku oferuje nam unikalne spojrzenie na piękno i problemy dzikiego życia na naszej planecie. Fotografie nagrodzone w 54. edycji to nie tylko piękne kadry, ale i trudne tematy.
0