Spotkanie "New Slovak Photography" w Zachęcie

0
Marcin Grabowiecki
25 Wrzesień 2009
Artykuł na: 2-3 minuty
Spotkanie "New Slovak Photography" odbędzie się w środę, 30 września o godz. 18:00 w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Poprowadzą je Lucia L. Fišerová i Václav Macek. Zapraszamy serdecznie!
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki oraz Instytut Słowacki zapraszają na spotkanie: "New Slovak Photography", które poprowadzą Lucia L. Fišerová i Václav Macek. Odbędzie się ono w środę, 30 września o godz. 18:00.

"New Slovak Photography" to wystawa zorganizowana przez stowarzyszenie FOTOFO, w której podsumowano dokonania słowackiej fotografii po 2000 roku, ze szczególnym uwzględnieniem najmłodszych zjawisk z ostatnich 3-4 lat. Wybrane prace ukazują nowe podejście do formy, treści, wyboru tematu czy wreszcie użytej techniki. Jedną z ważniejszych zmian w stosunku do poprzedniej dekady jest używanie obrazu fotograficznego w znacznie większej mierze przez autorów, którzy nie postrzegają siebie jako fotografów, mimo iż jest to dla nich najważniejszy środek ekspresji. Ten fenomen wiąże się z porzuceniem dbałości o formalną i techniczną perfekcję. Coraz chętniej autorzy rejestrują tematy zaangażowane społecznie, politycznie, dotyczące ekonomii czy problemów życia codziennego, używając fotografii kolorowej. Coraz częściej w ich pracach łączy się teraźniejszość i niedawna przeszłość Słowacji, zderzając się z problemami globalnymi. Fotografie w pewnym sensie dokumentując chwile obecne, przynależą jednocześnie do wizualnej archeologii.

W wykładzie zostaną poruszone także wcześniejsze praktyki: trend łączenia gatunków, podważanie definicji czy manipulacja obrazem cyfrowym, prowadzące do sprawdzenia granic medium. Pojawią się również fundamentalne pytania jak np.: czym właściwie jest obraz?


Uwaga! Wykład w języku angielskim.


Lucia L. Fišerová(1977) Historyk sztuki i fotografii, publicysta, kurator, teoretyk fotografii; redaktor magazynu poświęconemu fotografii IMAGO.

Václav Macek(1952) Historyk fotografii i filmu. Dyrektor Środkowoeuropejskiego Domu Fotografii w Bratysławie (Central European House of Photography) oraz kurator Miesiąca Fotografii w Bratysławie; wykładowca VŠMU (The Academy of Music and Dramatic Arts) - dyrektor wydziału Nauki o filmie.


SpotkanieNew Slovak Photography
Termin: 30.09, godz: 18:00

Narodowa Galeria Sztuki Zachęta
Sala Kinowa. Wejście od ulicy Burschego, schodkami w dół
pl. Małachowskiego 3, Warszawa

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Nie wiesz jaki film wybrać? Strona Filmtypes rozwieje twoje wątpliwości
Nie wiesz jaki film wybrać? Strona Filmtypes rozwieje twoje wątpliwości
Na początku przygody z fotografią analogową zorientowanie się w dostępnych materiałach i ich właściwościach może przysporzyć bólu głowy. Z pomocą przychodzi nowa...
61
0
Brak ci motywacji? Oto 29 porad od najbardziej wpływowych fotografów w branży
Brak ci motywacji? Oto 29 porad od najbardziej wpływowych fotografów w branży
Gdybyś miał najważniejszą radę odnośnie pracy fotografa, co by to było? Takie pytanie fotograf Taylor Jackson zadał jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych...
63
0
Wybierasz się na zasłużony urlop? Oto sprzętowe pomysły i praktyczne sztuczki, które warto rozważyć
Wybierasz się na zasłużony urlop? Oto sprzętowe pomysły i praktyczne sztuczki, które warto rozważyć
Letni sezon to czas podróży, odkrywania odległych miejsc i… fotografowania. Dlatego przygotowaliśmy kilka praktycznych porad oraz zestawienie przydatnych akcesoriów,...
3
0
Powiązane artykuły