Spotkanie "New Slovak Photography" w Zachęcie

Spotkanie "New Slovak Photography" odbędzie się w środę, 30 września o godz. 18:00 w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Poprowadzą je Lucia L. Fišerová i Václav Macek. Zapraszamy serdecznie!
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki oraz Instytut Słowacki zapraszają na spotkanie: "New Slovak Photography", które poprowadzą Lucia L. Fišerová i Václav Macek. Odbędzie się ono w środę, 30 września o godz. 18:00.

"New Slovak Photography" to wystawa zorganizowana przez stowarzyszenie FOTOFO, w której podsumowano dokonania słowackiej fotografii po 2000 roku, ze szczególnym uwzględnieniem najmłodszych zjawisk z ostatnich 3-4 lat. Wybrane prace ukazują nowe podejście do formy, treści, wyboru tematu czy wreszcie użytej techniki. Jedną z ważniejszych zmian w stosunku do poprzedniej dekady jest używanie obrazu fotograficznego w znacznie większej mierze przez autorów, którzy nie postrzegają siebie jako fotografów, mimo iż jest to dla nich najważniejszy środek ekspresji. Ten fenomen wiąże się z porzuceniem dbałości o formalną i techniczną perfekcję. Coraz chętniej autorzy rejestrują tematy zaangażowane społecznie, politycznie, dotyczące ekonomii czy problemów życia codziennego, używając fotografii kolorowej. Coraz częściej w ich pracach łączy się teraźniejszość i niedawna przeszłość Słowacji, zderzając się z problemami globalnymi. Fotografie w pewnym sensie dokumentując chwile obecne, przynależą jednocześnie do wizualnej archeologii.

W wykładzie zostaną poruszone także wcześniejsze praktyki: trend łączenia gatunków, podważanie definicji czy manipulacja obrazem cyfrowym, prowadzące do sprawdzenia granic medium. Pojawią się również fundamentalne pytania jak np.: czym właściwie jest obraz?


Uwaga! Wykład w języku angielskim.


Lucia L. Fišerová(1977) Historyk sztuki i fotografii, publicysta, kurator, teoretyk fotografii; redaktor magazynu poświęconemu fotografii IMAGO.

Václav Macek(1952) Historyk fotografii i filmu. Dyrektor Środkowoeuropejskiego Domu Fotografii w Bratysławie (Central European House of Photography) oraz kurator Miesiąca Fotografii w Bratysławie; wykładowca VŠMU (The Academy of Music and Dramatic Arts) - dyrektor wydziału Nauki o filmie.


SpotkanieNew Slovak Photography
Termin: 30.09, godz: 18:00

Narodowa Galeria Sztuki Zachęta
Sala Kinowa. Wejście od ulicy Burschego, schodkami w dół
pl. Małachowskiego 3, Warszawa
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Jacek Deneka Fotografem Roku konkursu Drone Awards 2019
12 Lip 2019
Jacek Deneka został laureatem Drone Awards 2019. Jednak ta edycja konkursu okazała się wyjątkowo udana dla Polaków. W kategorii „Nature“ zwyciężył Jeremiasz Gądek, a zdjęcia Bartka Wierzbickiego, Grzegorza Tatara i Marcina Giby znalazły się w finałowej galerii.
1
Czy zdjęcia mogą coś zmienić? Te przyczyniły się do zakończenia pracy dzieci w USA
1 Lip 2019
Na początku XX wieku National Child Labour Comittee zatrudniło fotografa w celu udokumentowania wykorzystywania nieletnich do pracy na terenie Stanów Zjednoczonych. Był nim Lewis Hine, a zdjęcia, które wykonał, po raz pierwszy uświadomiły problem opinii publicznej.
0
Alexis Goodwin: „Może powstać niezwykły uliczny kadr, gdy zostanie potraktowany jak kampania reklamowa“
28 Cze 2019
Co się dzieje gdy profesjonalny retuszer i ilustrator sięga po fotografię jako środek wyrazu? Seria Alexisa Goodwina pod tytułem „Shanghai Dreams“ proponuje nam surrealistyczną wizję Szanghaju. Goodwin lawiruje między fantazją a rzeczywistością, uwypuklając codzienne czynności Szanghajczyków, które kształtują kulturę i atmosferę miasta.
2
e-oko.pl - sklep fotograficzny na „najwyższym poziomie”
24 Cze 2019
O marzeniu, które przerodziło się w rzeczywistość, potrzebie ciągłego doskonalenia, zmieniającym się rynku fotograficznym i o tym dlaczego warto skupić się na człowieku, a nie samych liczbach - rozmawialiśmy z Cezarym Janickim, współwłaścicielem e-oko.pl.
1