Wykład Wojciecha Nowickiego "Amerykańskie fotografie"

Zapraszamy na wykład Wojciecha Nowickiego zatytułowany "Amerykańskie fotografie", który odbędzie się we wtorek, 15 września o godz. 18:00 w Muzeum Narodowym w Krakowie. Autor opowie o drodze, jaką przeszła fotografia amerykańska od końca II wojny światowej do początku XXI wieku.
(c) Robert Frank, z cyklu "The Americans: Parade - Hoboken, New Jersey, 1955
Zapraszamy na wykład w ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie "Amerykański sen" w Muzeum Narodowym w Krakowie. 15 września Wojciech Nowicki poprowadzi spotkanie zatytułowane "Amerykańskie fotografie".

Opowieść o drodze, jaką przeszła fotografia w Stanach Zjednoczonych od końca II wojny światowej do początku XXI wieku. Droga ta zaczyna się obrazami zwycięstwa i tłumnej radości - wszędzie tam, gdzie Amerykanie świętują koniec wojny; wiedzie przez Amerykę, jakiej sami Amerykanie woleli nie dostrzegać - czyli Stany Zjednoczone sportretowane przez Roberta Franka; i nie kończy się, bo wyznaczona granica jest zaledwie symboliczna. Granica to raczej nowy początek. "Amerykańskie fotografie" - w liczbie mnogiej, bo nie ma jednej fotografii, lecz żywy organizm, wiecznie się odradzający, sam z sobą skłócony. Ta różnorakość pokazana zostanie na licznych przykładach.

Wojciech Nowicki - pisze o fotografii (w "Tygodniku Powszechnym" - zbiór tekstów wyda w 2010 roku wydawnictwo Czarne) i kulinariach (w "Gazecie Wyborczej" i innych pismach); fotograf i tłumacz; współorganizator Miesiąca Fotografii w Krakowie; maniakalnie gromadzi zdjęcia; mieszka w Krakowie.

Strona wystawy: www.amerykanski-sen.pl
Pełny program towarzyszący: www.tynset.pl

Wykład Wojciecha NowickiegoAmerykańskie fotografie
Termin: 15.09, godz. 18:00

Muzeum Narodowe - Gmach Główny
al. 3 Maja 1, sala "U Samurajów"
Kraków
Komentarze
Polecane artykuły
„To forma medytacji“ - o miłości do latania i fotografii opowiada Filip Wolak
21 Lut 2019
Filip Wolak łączy doświadczenia fotografa i pilota, tworząc wyjątkowe zdjęcia świata widzianego z góry. „Lubię niebanalność, prostotę, czystość formy, równowagę, czasem symetrię (lub jej kompletny brak)“ - zaznacza fotograf.
0
World Press Photo 2019 - poznaliśmy najlepsze zdjęcia prasowe minionego roku
20 Lut 2019
Gratka dla wszystkich miłośników fotografii reportażowej najwyższych lotów. World Press Photo Foundation właśnie zaprezentowało zdjęcia nominowane do najważniejszej nagrody przyznawanej fotografom prasowym.
0
Smartfonem też zrobisz świetne zdjęcie. Ponad 40 prac Polaków wyróżnionych w konkursie Mobile Photography Awards 2018
11 Lut 2019
Poznaliśmy wyniki ostatniej edycji największego konkursu fotografii mobilnej. Wśród wyróżnionych znalazło się wyjątkowo dużo Polaków. Mamy też 1 miejsce w kategorii Architektura
0
Mohammad Baghal Asghari: “Ludzie myślą, że fotografia to prosta, bezwartościowa sztuka”
8 Lut 2019
W fotografii najważniejszą rzeczą jest dla mnie odnajdywanie na co dzień ukrytych dla mnie rzeczy: zaznajamianie się z różnymi religiami, poznawanie historii ludzi. Często tych bardzo prostych, którzy są bohaterami naszego codziennego życia - opowiada nam irański fotograf Mohammad Baghal Asghari, autor projektu "Forgotten Dried Land"
0