Wykład Wojciecha Nowickiego "Amerykańskie fotografie"

Zapraszamy na wykład Wojciecha Nowickiego zatytułowany "Amerykańskie fotografie", który odbędzie się we wtorek, 15 września o godz. 18:00 w Muzeum Narodowym w Krakowie. Autor opowie o drodze, jaką przeszła fotografia amerykańska od końca II wojny światowej do początku XXI wieku.
(c) Robert Frank, z cyklu "The Americans: Parade - Hoboken, New Jersey, 1955
Zapraszamy na wykład w ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie "Amerykański sen" w Muzeum Narodowym w Krakowie. 15 września Wojciech Nowicki poprowadzi spotkanie zatytułowane "Amerykańskie fotografie".

Opowieść o drodze, jaką przeszła fotografia w Stanach Zjednoczonych od końca II wojny światowej do początku XXI wieku. Droga ta zaczyna się obrazami zwycięstwa i tłumnej radości - wszędzie tam, gdzie Amerykanie świętują koniec wojny; wiedzie przez Amerykę, jakiej sami Amerykanie woleli nie dostrzegać - czyli Stany Zjednoczone sportretowane przez Roberta Franka; i nie kończy się, bo wyznaczona granica jest zaledwie symboliczna. Granica to raczej nowy początek. "Amerykańskie fotografie" - w liczbie mnogiej, bo nie ma jednej fotografii, lecz żywy organizm, wiecznie się odradzający, sam z sobą skłócony. Ta różnorakość pokazana zostanie na licznych przykładach.

Wojciech Nowicki - pisze o fotografii (w "Tygodniku Powszechnym" - zbiór tekstów wyda w 2010 roku wydawnictwo Czarne) i kulinariach (w "Gazecie Wyborczej" i innych pismach); fotograf i tłumacz; współorganizator Miesiąca Fotografii w Krakowie; maniakalnie gromadzi zdjęcia; mieszka w Krakowie.

Strona wystawy: www.amerykanski-sen.pl
Pełny program towarzyszący: www.tynset.pl

Wykład Wojciecha NowickiegoAmerykańskie fotografie
Termin: 15.09, godz. 18:00

Muzeum Narodowe - Gmach Główny
al. 3 Maja 1, sala "U Samurajów"
Kraków
 
Komentarze
Polecane artykuły
Natura, miejsca, ludzie, czyli najlepsze zdjęcia z konkursu National Geographic Photo Contest 2018
7 Gru 2018
Poznaliśmy wyniki tegorocznej edycji National Geographic Photo Contest. Finałowa galeria to zarówno piękne kadry, jak i przykład niszczącej działalności człowieka. Zobaczcie zwycięskie zdjęcia.
1
Oto wyniki Leica Street Photo 2018 - zobacz najlepsze polskie zdjęcia uliczne
28 Lis 2018
Dobiegła końca 8. edycja konkursu fotografii ulicznej organizowanego przez Leikę. Głównego zwycięzcę poznamy jutro, a już teraz możemy oglądać kompletną galerię finalistów.
4
Kalendarz Lavazza 2019 - natura jako sztuka w nowej, oryginalnej odsłonie
22 Lis 2018
4 kontynenty, 6 wyjątkowych instalacji artystycznych, kobiecie spojrzenie. Tak w skrócie można opisać najnowszą, zaskakująca edycję kalendarza Lavazza, za której sterami stanęła związana z National Geographic, sześciokrotna laureatka nagrody WPP Ami Vitale.
0
Natura na luzie, czyli nagrodzone zdjęcia w Comedy Wildlife Photography Awards
22 Lis 2018
Już po raz czwarty poznaliśmy laureatów Comedy Wildlife Photography Awards 2018 - jednego z najbardziej oryginalnych konkursów, ukazujących świat zwierząt w niecodziennej odsłonie.
0