Wykład Wojciecha Nowickiego "Amerykańskie fotografie"

Zapraszamy na wykład Wojciecha Nowickiego zatytułowany "Amerykańskie fotografie", który odbędzie się we wtorek, 15 września o godz. 18:00 w Muzeum Narodowym w Krakowie. Autor opowie o drodze, jaką przeszła fotografia amerykańska od końca II wojny światowej do początku XXI wieku.
(c) Robert Frank, z cyklu "The Americans: Parade - Hoboken, New Jersey, 1955
Zapraszamy na wykład w ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie "Amerykański sen" w Muzeum Narodowym w Krakowie. 15 września Wojciech Nowicki poprowadzi spotkanie zatytułowane "Amerykańskie fotografie".

Opowieść o drodze, jaką przeszła fotografia w Stanach Zjednoczonych od końca II wojny światowej do początku XXI wieku. Droga ta zaczyna się obrazami zwycięstwa i tłumnej radości - wszędzie tam, gdzie Amerykanie świętują koniec wojny; wiedzie przez Amerykę, jakiej sami Amerykanie woleli nie dostrzegać - czyli Stany Zjednoczone sportretowane przez Roberta Franka; i nie kończy się, bo wyznaczona granica jest zaledwie symboliczna. Granica to raczej nowy początek. "Amerykańskie fotografie" - w liczbie mnogiej, bo nie ma jednej fotografii, lecz żywy organizm, wiecznie się odradzający, sam z sobą skłócony. Ta różnorakość pokazana zostanie na licznych przykładach.

Wojciech Nowicki - pisze o fotografii (w "Tygodniku Powszechnym" - zbiór tekstów wyda w 2010 roku wydawnictwo Czarne) i kulinariach (w "Gazecie Wyborczej" i innych pismach); fotograf i tłumacz; współorganizator Miesiąca Fotografii w Krakowie; maniakalnie gromadzi zdjęcia; mieszka w Krakowie.

Strona wystawy: www.amerykanski-sen.pl
Pełny program towarzyszący: www.tynset.pl

Wykład Wojciecha NowickiegoAmerykańskie fotografie
Termin: 15.09, godz. 18:00

Muzeum Narodowe - Gmach Główny
al. 3 Maja 1, sala "U Samurajów"
Kraków
 
Komentarze
Polecane artykuły
Stanley Kubrick był także świetnym fotografem. Zobaczcie mniej znane oblicze kultowego reżysera
20 Sie 2018
“Mechaniczna Pomarańcza”, “2001: Odyseja kosmiczna”, “Oczy szeroko zamknięte” czy “Full Metal Jacket” to filmowe klasyki, znane niemal wszystkim. Znacznie mniej osób wie, że Stanley Kubrick swoją karierę zaczynał jako fotograf.
0
George Eastman Museum udostępnia serię filmów poświęconych największym przełomom w fotografii. Pozycja obowiązkowa!
14 Sie 2018
Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się jak długą drogę fotografia przeszła od czasów camery obscury aż do dzisiaj, zobaczcie dokumentalną serię stworzoną przez Goerge Eastman Museum. To fantastyczna podróż przez najważniejsze techniki i odkrycia, które zrewolucjonizowały to medium.
0
Tadeusz Rolke: „Sztuka nie polega na pokazywaniu piękna”
13 Sie 2018
Od czwartku, w warszawskiej galerii Le Guern można oglądać najnowszy projekt Tadeusza Rolke, jednego z mistrzów polskiej fotografii. W dniu wernisażu rozmawialiśmy z autorem o powstawaniu najnowszej serii.
0
Karen Miranda Rivadeneira odtwarza swoje dzieciństwo. "Pomysł ten zrodził się z rozmyślań o pamięci i jej niedoskonałości”
7 Sie 2018
“Uświadomiłam sobie, że brakuje mi wiedzy o mnie samej. Rozmyślając o pamięci i jej wadliwości, postanowiłam odkopać osobiste mity i rodzinne historie” - opowiada nam o swoim projekcie amerykańska fotograf.
0