Wykład Wojciecha Nowickiego "Amerykańskie fotografie"

Zapraszamy na wykład Wojciecha Nowickiego zatytułowany "Amerykańskie fotografie", który odbędzie się we wtorek, 15 września o godz. 18:00 w Muzeum Narodowym w Krakowie. Autor opowie o drodze, jaką przeszła fotografia amerykańska od końca II wojny światowej do początku XXI wieku.
(c) Robert Frank, z cyklu "The Americans: Parade - Hoboken, New Jersey, 1955
Zapraszamy na wykład w ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie "Amerykański sen" w Muzeum Narodowym w Krakowie. 15 września Wojciech Nowicki poprowadzi spotkanie zatytułowane "Amerykańskie fotografie".

Opowieść o drodze, jaką przeszła fotografia w Stanach Zjednoczonych od końca II wojny światowej do początku XXI wieku. Droga ta zaczyna się obrazami zwycięstwa i tłumnej radości - wszędzie tam, gdzie Amerykanie świętują koniec wojny; wiedzie przez Amerykę, jakiej sami Amerykanie woleli nie dostrzegać - czyli Stany Zjednoczone sportretowane przez Roberta Franka; i nie kończy się, bo wyznaczona granica jest zaledwie symboliczna. Granica to raczej nowy początek. "Amerykańskie fotografie" - w liczbie mnogiej, bo nie ma jednej fotografii, lecz żywy organizm, wiecznie się odradzający, sam z sobą skłócony. Ta różnorakość pokazana zostanie na licznych przykładach.

Wojciech Nowicki - pisze o fotografii (w "Tygodniku Powszechnym" - zbiór tekstów wyda w 2010 roku wydawnictwo Czarne) i kulinariach (w "Gazecie Wyborczej" i innych pismach); fotograf i tłumacz; współorganizator Miesiąca Fotografii w Krakowie; maniakalnie gromadzi zdjęcia; mieszka w Krakowie.

Strona wystawy: www.amerykanski-sen.pl
Pełny program towarzyszący: www.tynset.pl

Wykład Wojciecha NowickiegoAmerykańskie fotografie
Termin: 15.09, godz. 18:00

Muzeum Narodowe - Gmach Główny
al. 3 Maja 1, sala "U Samurajów"
Kraków
 
Komentarze
Polecane artykuły
Odkryj nieznane piękno świata w mikroskali na zdjęciach zwycięzców Nikon Small World 2018
15 Paź 2018
Konkurs Nikon Small World już od 1975 roku nagradza najlepsze zdjęcia tego, czego nie jesteśmy w stanie dostrzec gołym okiem. Zobaczcie najlepsze fotografie mikroskopowe tego roku. Polak wśród wyróżnionych.
0
Jacob Aue Sobol: „Gdy patrzę dziś na swoje aparaty, nawet nie chcę ich dotykać”
4 Paź 2018
O powodach odwieszenia aparatu na kołek, nowych początkach i łowieniu ryb, z fotografem Magnum Jacobem Aue Sobolem rozmawia Joanna Kinowska.
0
Michael Kowalczyk: „Fotografia jest niewyczerpanym źródłem wyzwań“
3 Paź 2018
Michael Kowalczyk urodził się w 1979 roku we Wrocławiu. Dziesięć lat później jego rodzina wyemigrowała do Niemiec, skąd Kowalczyk zaczął podróżować po całym świecie. Dziś z aparatem w ręku uwiecznia napotkane na całym globie sytuacje, promując jednocześnie fotografię uliczną.
0
Fotografie blokowisk z Radomia promują Apple. Rozmawialiśmy z ich autorem Patrykiem Wikalińskim
2 Paź 2018
- Próbuję za pomocą koloru i perspektywy zmieniać rzeczywistość - mówi pochodzący z Radomia Patryk Wikaliński, który został wyróżniony przez firmę Apple. Jego seria minimalistycznych, utrzymanych w pastelowych barwach zdjęć radomskich blokowisk, jest częścią kampanii „Shot on iPhone”. Zapytaliśmy autora zdjęć, jak to się stało, że technologiczny gigant dostrzegł jego twórczość.
0