Wystawa "Wilhelm von Blandowski 1822-1878. Niespokojne odbicie" w Gliwicach

0

Autor: Marcin Grabowiecki

22 Maj 2013
Artykuł na: 4-5 minut
Do końca lipca w Czytelni Sztuki w Gliwicach możecie oglądać wystawę "Wilhelm von Blandowski, 1822-1878. Niespokojne odbicie". Ekspozycja jest pierwszą w historii tak pełną prezentacją twórczości XIX-wiecznego fotografa. Kuratorem wystawy jest Wojciech Nowicki, a towarzyszy jej książka "Niepokoje Wilhelma von Blandowskiego" z esejem jego autorstwa.
Wilhelm von Blandowski, Archiwum Muzeum w Gliwicach

Wilhelm von Blandowski żył w latach 1822-1878. W 1862 roku założył w Gliwicach, swoim rodzinnym mieście atelier; działało ono do 1868 roku. W Muzeum w Gliwicach zachowały się dwa albumy, zawierające trzyletnią produkcję von Blandowskiego, w sumie 1313 zdjęć. Blandowski, co typowe dla zakładów fotograficznych tego okresu, tworzył głównie portrety - ze względu na rodzaj klienteli, w jego wypadku niezbyt zamożnej, przeważnie w formacie carte de visite; nieco zdjęć typów ludowych (przeważnie charakterystycznych przedstawicieli swoich zawodów), zapewne przeznaczone na sprzedaż; zachowały się też wspaniałe pejzaże, świadczące o wielkim talencie fotografa, zdjęcia krów rasy holenderskiej z Szałszy, wykonane na zamówienie właściciela stada, a także niepokojące ujęcia o charakterze reportażowym i zdjęcia atelier fotografa.

Wilhelm von Blandowski, Archiwum Muzeum w Gliwicach

Wojciech Nowicki - eseista, tłumacz, fotograf, kurator wystaw. Autor książek "Dno oka. Eseje o Fotografii" (2010), "Stół jaki jest. Wokół kuchni w Polsce" (2011), "Jerzy Lewczyński. Pamięć obrazu" (2012), "Salki" (2013).

Wilhelm von Blandowski 1822-1878. Niespokojne odbicie
Termin: do 31.07.2013

Czytelnia Sztuki
ul. Dolnych Wałów 8a
Gliwice

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Polki nagrodzone w konkursie Female in Focus 2020!
Polki nagrodzone w konkursie Female in Focus 2020!
Kasia Trojak i Natalia Poniatowska znalazły się w gronie finalistek konkursu organizowanego przez prestiżowy magazyn British Journal of Photography. Jego celem jest promocja kobiet pracujących w...
44
0
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Open Box - fotografia czasu pandemii na ulicach Warszawy
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wystartowało z serią plenerowych wystaw, które pozwolą nam spojrzeć na rzeczywistość ostatnich kilku miesięcy okiem...
20
1
Najlepsze zdjęcia  konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Najlepsze zdjęcia konkursu Luminar Bug Photography Awards 2020
Organizowany przez platformę Photocrowd i fundację charytatywną Buglife konkurs, daje nam wgląd w świat, którego na co dzień nie zauważamy. I przypomina, że wymaga on również ochrony.
18
0