Warsztaty fotoreporterskie w Yours Gallery

0
Michal Grzegorczyk
26 Czerwiec 2009
Artykuł na: 6-9 minut
Agencja Napo Images i Yours Gallery organizują wyjątkowe warsztaty dedykowane młodym fotografom, którzy poważnie myślą o pracy zawodowego fotoreportera. Zajęcia z fotoreportażu poprowadzą fotografowie agencji Napo Images: Wojtek Grzędziński, Adam Lach, Filip Ćwik, Piotr Małecki i Maciej Jeziorek. Zapisy ruszają 25 czerwca, a uczestnicy zostaną wyłonieni na podstawie konkursu portfolio.
Zajęcia skierowane są do osób, które zaczynają pracę zawodową lub już zaczęły, a czują potrzebę konsultacji i rozwoju swoich umiejętności. Warsztaty zostały podzielone na trzy spotkania, które odbywać się będą w kolejne soboty sierpnia (począwszy od 8 sierpnia) w Yours Gallery. Jak podkreślają organizatorzy: Każde kolejne spotkanie ma przybliżyć uczestników do celu jaki przyświeca tym warsztatom, czyli przygotowania pełnego profesjonalnego materiału reporterskiego. W trakcie zajęć będzie można skorzystać z profesjonalnych drukarek marki Epson.

W czasie trwania warsztatów 20 uczestników, którzy zostaną wcześniej wybrani na podstawie nadesłanego portfolio, zostanie podzielonych na 4-osobowe grupy, które będą pracować z jednym wybranym fotografem z Agencji Napo Images:

fot. Wojtek Grzędziński

Wojtkiem Grzędzińskim
(1980) Studiował Stosowane Nauki Społeczne, Etnologię i Antropologię Kulturową oraz Pedagogikę Resocjalizacyjną. Pracował dla gazet codziennych min. Super Expressu, Rzeczpospolitej, Dziennika. W fotografii interesuje go człowiek zarówno zanurzony w codzienności jak i w zderzeniu z sytuacjami ekstremalnymi. Uczestnik warsztatów fotograficznych organizowanych przez agencję VII.

fot. Adam Lach

Adamem Lachem
(1983) Z wyróżnieniem ukończył Akademie Fotografii WSF AFA we Wrocławiu. Jest laureatem konkursów fotografii prasowej. Realizował projekty fotograficzne na terenie Mołdawii, Republiki Naddniestrzańskiej, Rumunii i Niemiec. Od 2006r. stały współpracownik tygodnika Newsweek Polska.

fot. Filip Ćwik

Filipem Ćwikiem
(1973) Fotoreporter tygodnika Newsweek Polska, wcześniej związany z Gazetą Wyborczą. Tworzył i prowadził Dział Foto w dzienniku Polska The Times. Pomysłodawca i juror konkursu Newsreportaż. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz fotografię na Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu. Interesują go wszelkie formy dokumentalne - filmowe, radiowe a nade wszystko fotograficzne.

fot. Piotr Małecki

Piotrem Małeckim
(1967) Studiował na Wydziale Operatorskim w Katowicach i fotografię w Anglii na BPCAD Bournemouth. Fotografuje od początku lat 90-tych. Pracował jako fotoreporter tygodnika Wprost, a po paru latach zaczął działać niezależnie. Koncentruje się głównie na robieniu fotoreportaży. Wykonuje również portrety artystów, polityków, aktorów. Czuje się równie dobrze pracując małoobrazkowym aparatem cyfrowym, jak też średnio-formatowym sprzętem. Dobrze zna się na wszelkich rodzajach sztucznego oświetlenia - flash, tungsten, HMI. Pracuje dla magazynów polskich i zagranicznych.

fot. Maciej Jeziorek

Maciejem Jeziorkiem
(1973) Absolwent studiów teologicznych na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie i Studium Fotografii w Zespole Szkół Fototechnicznych im. Juri Gagarina w Warszawie. Uczestnik Credit Suisse Masterclass for photojournalists from East-Central Europe, Budapeszt 2004. Pracował dla "Tygodnika Solidarność", "Życia Warszawy", dziennika "Życie" i "Polska". Od roku 2002 współpracuje z Polską Agencją Fotografów Forum. Wielokrotnie nagradzany na konkursach fotografii prasowej: Polska Fotografia Prasowa, Newsreportaż, Grand Press Photo, BZ WBK Press Photo.

Terminy spotkań:
 • 08. sierpnia godz. 11:00 - 20:00
 • 15. sierpnia godz. 11:00 - 20:00
 • 22. sierpnia godz. 11:00 - 20:00

Pierwsze spotkanie:
 • będzie poświęcone przede wszystkim omówieniu dotychczasowej pracy uczestników
 • każdy będzie mógł poznać swoje mocne strony, dowiedzieć się co należy skorygować oraz w jakim kierunku kontynuować prace.
 • fotoedytorka Monika Bajkowska pokaże jak edytować materiał, jak przygotować edycję na konkurs, a jak do gazety.
 • uczestnicy, podzieleni na grupy, będą rozmawiać o tematach, które chcą realizować w czasie warsztatów.
 • dodatkowo, fotografowie Napo Images zaprezentują przekrojowo swoje materiały.

Drugie spotkanie:
 • będzie skupiało się na omówieniu efektów pracy uczestników, którą wykonywali w trakcie minionego tygodnia. Prowadzący skupią się na edytowaniu i uwagach technicznych. Po pracy w grupach, już na ogólnym forum, uczestnicy będą oglądać pokaz slajdów składający się z efektów ich tygodniowej pracy. Dzięki temu wszyscy będą mogli zobaczyć swoje pomysły i ich rozwój.
 • o swojej pracy fotoreportera opowie Wojtek Grzędziński, Piotr Małecki i Adam Lach. Będą temu towarzyszyć pokazy zdjęć.

Trzecie spotkanie:
 • to przygotowanie ostatecznej wersji reportaży uczestników. Materiały zostaną szczegółowo omówione i wyedytowane przez prowadzących.
 • o swojej pracy opowie Filip Ćwik i Maciek Jeziorek. Będą temu towarzyszyć pokazy zdjęć.
 • na drugą część spotkania, uczestników i ich gości zaprosimy na Skwer (Krakowskie Przedmieście 60A), gdzie odbędzie się otwarty dla wszystkich pokaz slajdów prezentujący ukończone materiały.
 • Wszyscy uczestnicy dostaną na zakończenie finalnie przygotowane materiały w formie cyfrowej i papierowej.

Zasady uczestnictwa: ;
Lista 20 uczestników zostanie ogłoszona do 27.07. ;
Koszt uczestnictwa: 350zł]


Pełny program warsztatów można pobrać ze strony www.napoimages.com

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak fotografować krajobrazy radzi laureat Landscape Photographer of the Year
Jak fotografować krajobrazy radzi laureat Landscape Photographer of the Year
W Górach, w mieście, na wybrzeżu...Oto zestaw uniwersalnych wskazówek i warsztatowych porad, przygotowanych przez zawodowego fotografa krajobrazu Dave’a...
0
0
RODO w fotografii - rok po wdrożeniu
RODO w fotografii - rok po wdrożeniu
Minął ponad rok od wprowadzenia RODO w naszym kraju. Czy prowadzisz swój fotograficzny biznes zgodnie z rozporządzeniem? Oto usługa, dzięki której już nigdy nie...
7
0
Tablet w pracy fotografa? Zobacz jakie to proste!
Tablet w pracy fotografa? Zobacz jakie to proste!
W karierze każdego fotografa przychodzi moment, kiedy na biurko trafia tablet graficzny. Jak szybko i bezboleśnie włączyć go do swojego workflow podpowiada fotograf i...
31
2
Powiązane artykuły