Sony Dual BIONZ - odszumianie obrazu w A900

Autor: Michal Grzegorczyk

27 Październik 2008
Artykuł na: 2-3 minuty
Jak połączyć dużą rozdzielczość z wysoką prędkością zdjęć seryjnych? Jak pogodzić wierne oddanie szczegółów z obrazem bez szumów? Zapraszamy do zapoznania się z rozwiązaniem zaproponowanym przez Sony w modelu A900.

Sony A900 to lustrzanka uniwersalna, która jednak najlepiej czuje się w fotograficznym studiu. Dlatego też ważnym zadaniem dla jej konstruktorów było stworzenie takiego systemu odszumiania obrazu, który nie powodowałby zredukowania ogromnej przewagi jaką daje 24-megapikselowy sensor - szczegółowego obrazu. Sprzyja temu budowa samej matrycy oraz zastosowanie aż dwóch procesorów BIONZ.

Inżynierowie firmy projektując matrycę Exmor CMOS zrezygnowali z jednego przetwornika analogowo-cyfrowego na rzecz ponad 6000 kolumnowych przetworników "on-chip", czyli pracujących równolegle bezpośrednio na matrycy. Powód zastosowania takiej konstrukcji jest prosty: chęć jak najszybszego przejścia na sygnał cyfrowy, na możliwie najwcześniejszym etapie obróbki obrazu, w celu uniknięcia interferencji i wzrostu poziomu zaszumienia sygnału analogowego.

Powyższy schemat ilustruje cały proces przetwarzania obrazu w Sony A900 w kontekście usuwania szumu. Pierwsza ramka obejmuje dwuetapowe odszumianie na matrycy Exmor CMOS. Najpierw filtrowany jest sygnał analogowy, a po konwersji A/D sygnał cyfrowy. W drugiej ramce zilustrowano, również dwuetapowe odszumianie "surowego" materiału cyfrowego przez procesory jednostki Dual BIONZ. Na chwilę przed konwersją do formatu JPEG odbywa się jeszcze przetwarzanie i dostosowywanie innych parametrów obrazu - kolorów, przejść tonalnych, kontrastu itd. Zamknięciem całości (o ile użytkownik tak zdecyduje) może być kompresja obrazu zgodnie ze specyfikacją JPEG i zapisanie go na kartę pamięci. Dzięki dwóm procesorom na pokładzie Sony uzyskał bardzo bardzo dobry wynik prędkości obróbki obrazu. A900 osiąga 5 kl/s. Należy jednak pamiętać, że rozdzielczość jednej klatki to 24,6 MP, co w prostym przeliczeniu daje 123 MP/s. Jak się to ma do innych modeli - łatwo wyliczyć.

Producent w modelu Sony A900 musiał pogodzić ze sobą kilka trudno łączących się elementów układanki: duży rozmiar plików ze sporą szybkością zdjęć seryjnych, szczegółowy obraz jaki dają ponad 24 megapiksele rozdzielczości ze skutecznym odszumieniem zdjęć. Doświadczenie zdobyte podczas opracowywania poprzednich lustrzanek pozwoliło znaleźć złoty środek

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Ostre światło w fotografii - pomysły na kreatywną sesję portretową z użyciem strumienicy
Ostre światło w fotografii - pomysły na kreatywną sesję portretową z użyciem strumienicy
Jacek Woźniak zabiera nas za kulisy sesji zdjęciowych, w których wykorzystał strumienicę optyczną GlareOne Spotlight, umożliwiającą uzyskanie ciekawych efektów świetlnych przy...
15
Świeże pomysły na zdjęcia wiosny - poradnik pełen inspiracji
Świeże pomysły na zdjęcia wiosny - poradnik pełen inspiracji
Od fotografii krajobrazu i makro, po portret czy martwą naturę - gdy świat przyrody budzi się do życia, przychodzi czas na nowe fotografie, pełne światła i koloru...  
13
Zanim kupisz pierwsze tele, czyli wszystko co musisz wiedzieć o długich ogniskowych!
Zanim kupisz pierwsze tele, czyli wszystko co musisz wiedzieć o długich ogniskowych!
Poznaj specyfikę pracy z teleobiektywem, by lepiej wykorzystać możliwości posiadanej optyki i przenieść swoją fotografię na wyższy poziom.
14
Powiązane artykuły