Portret w godzinę, czyli jak robić lepsze zdjęcia smartfonem cz. 2

Autor: Redakcja Fotopolis

5 Listopad 2023
Artykuł na: 6-9 minut

Nawet krótki spacer po najbliższej okolicy daje wiele okazji do zrobienia świetnych zdjęć. Zobacz jak wykorzystać portretowe możliwości aparatu w smartfonie.

Z Nikolą umawiamy się na krótki spacer na warszawskim Powiślu. Chcemy zrobić kilka naturalnych portretów, wykorzystując zastane światło i nowoczesną architekturę tej części miasta jako nasze tło. Naszym celem jest przetestowanie trybu portretowego (z regulacją siły rozmycia tła) i twórczych możliwości, jakie dają nam trzy różne obiektywy. Pokażemy też kilka prostych sztuczek, dzięki którym Twoje portrety będą jeszcze lepsze! Pijemy szybką kawkę w naszej ulubionej kawiarni STOR na Tamce, omawiamy trasę spaceru i ruszamy w stronę Bulwarów i Centrum Nauki Kopernik. Mamy szczęście – to chyba ostatni tak ciepły i słoneczny dzień! 

Poradnik w całości wykonaliśmy za pomocą smartfona OPPO Reno10 Pro 5G, który idealnie nadaje się do robienia efektownych portretów.

Panuj nad rozmyciem w trybie Portret

W trybie Portret, który szybko aktywujemy jednym dotknięciem ekranu, aparat sam wykryje modela i precyzyjnie rozmyje tło, by nadać zdjęciu profesjonalny sznyt i filmowy charakter. To efekt typowy dla jasnej optyki, który pozwala zmiękczyć nie zawsze atrakcyjne elementy drugiego planu, jednocześnie skupiając naszą uwagę na fotografowanej osobie. Możemy kontrolować siłę tego efektu za pomocą suwaka głębi ostrości i wartości przysłony.

 

W pierwszej kolejności przełącz się z trybu Zdjęcia na tryb Portret i skomponuj ujęcie. Następnie dotknij ikonkę przysłony w lewym dolnym rogu. Teraz przesuwaj palcem po suwaku w prawo i w lewo, by zmienić poziom rozmycia. Podobnie jak w przypadku obiektywów fotograficznych im mniejsza wartość, tym efekt silniejszy. 

Inżynierowie OPPO zadbali o możliwie wierne odwzorowanie efektu rozmycia. Aparat w inteligentny sposób analizuje scenę i tworzy mapę nieostrości. Jak widzisz nawet punkty świetlne rozmywane są w taki sam sposób jak w przypadku użycia jasnego obiektywu.

Wybierz obiektyw

Choć o niektórych obiektywach mówi się „portretówki”, nie ma tak naprawdę jednej, idealnej ogniskowej do zdjęć ludzi. Mało tego, każdy z trzech obiektywów w smartfonie ma nam do zaoferowania coś innego i warto z tego korzystać. Trzeba to jednak robić świadomie, bo wybór optyki niesie ze sobą określone konsekwencje.

 

Powyższe zestawienie najlepiej ilustruje jak ogniskowa obiektywu wpływa na odwzorowanie twarzy fotografowanej osoby. Zawodowi fotografowie najchętniej korzystają z przedziału 50-85 mm - szersze ogniskowe powodują charakterystyczne i zniekształcenia, z kolei zbyt długie sprawiają, że zdjęcie staje się płaskie i nieciekawe. 

Obiektyw główny

Główny obiektyw zapewnia najlepszą jakość i jest bardzo uniwersalny. Pozwala ukazać więcej kontekstu (uwzględnia otoczenie), ale wprowadza już delikatne zniekształcenie i przerysowanie perspektywy. Dobry do szerszych portretów i zdjęć grupowych.

Obiektyw tele

Zdecydowanie najlepszy do ciasnych portretów robionych z bliska. Najkorzystniej oddaje rysy twarzy i pozwala zachować ich prawidłowe proporcje. W połączeniu z aktywnym trybem Portret gwarantuje efektowne kadry z przyjemnym, plastycznie rozmytym tłem. 

 Szeroki kąt

Obiektyw szerokokątny nie kojarzy się raczej z fotografią portretową, ale nie powinno nas to powstrzymywać. Właściwie użyty pozwoli nam wykonywać dynamiczne i bardzo efektowne zdjęcia. Cechą charakterystyczną szerokiej optyki jest rozciąganie perspektywy i wyolbrzymianie elementów znajdujących się bliżej obiektywu. Zadbaj więc o szeroką postawę, tworzącą ciekawe kąty i - przede wszystkim - twarz umieszczoną jak najbliżej centrum kadru.

 

Kadrowanie z niskiej perspektywy dodatkowo dodaje zdjęciu „posągowości”, ale też korzystnie wydłuża sylwetkę. Warto jednak zachować umiar, by efekt nie był karykaturalny.

 

Szukaj linii

Linie wiodące to świetne narzędzie kompozycyjne (o którym powiemy więcej w kolejnym odcinku). Prowadzą oko widza po obrazie i bardzo skutecznie dodają zdjęciom dynamiki. Wymagają wielu eksperymentów, ale nagroda jest tego warta. Zmieniaj wysokość aparatu i nie bój się kadrować po skosie, przechylając telefon.

 

Wykorzystaj kolor

Kolor ma ogromną moc. Tworzy nastrój, buduje emocje lub po prostu wzmacnia siłę fotografii. Szukaj połączeń (w tym przypadku są to okulary i tło) i barw dominujących, ale nie bój się też kontrastów.

 

Intensywnie czerwone drzwi przejścia technicznego na tyłach Centrum Nauki Kopernik okazały się świetnym tłem. Z czasem intuicyjnie zaczniesz wyszukiwać ciekawe lokalizacje dla swoich zdjęć. Gdy kadrujesz ciasno, może to być dosłownie wszystko!

Zdjęcie na machnięcie ręką

Nie potrzebujesz też pomocy. I nie musisz używać wyłącznie przedniej kamery do autoportretów. Wykorzystaj samowyzwalacz i zrób zdjęcie najlepszym, głównym obiektywem. Ustal kadr, oprzyj telefon o kurtkę lub torebkę, stań we właściwym miejscu i aktywuj odliczanie gestem dłoni. Funkcję tę znajdziesz bez problemu w menu OPPO Reno10 Pro 5G.

 

Atak klonów!

Nie, to nie siostry bliźniaczki! Oszukaj tryb panoramiczny, by wykonać ciekawy portret, na którym osoba może pojawić się dwa, trzy albo nawet cztery razy - w różnym miejscu i różnej pozycji. Wbrew pozorom takie ujęcie nie wymaga specjalistycznych umiejętności ani nawet użycia programów graficznych.

Jak zrobić takie zdjęcie?

 1. Ustal plan działania
  Najważniejsze jest wcześniejsze zaplanowanie kadru. Wyjaśnij dokładnie, gdzie na Twój znak ma przemieścić się fotografowana osoba.
 2. Wykonaj testowe zdjęcie
  Upewnij się, że jasność sceny na obu końcach szerokiej panoramy jest podobna, by uniknąć dużych różnic jasności i przepaleń.
 3. Włącz tryb panoramy
  Przesuwaj telefon zgodnie z podpowiedzią wyświetlaną na ekranie i zatrzymaj się w bezruchu, gdy miniesz swojego modela.
 4. Zatrzymaj się na chwilę
  Na Twój sygnał model zmienia miejsce, by znów znaleźć się na trasie panoramowania. Kontynuujesz ruch, do momentu, gdy znów go miniesz. 

Czas na piknik! 

Latem nie marnujemy żadnej okazji, by wyjechać za miasto i spędzić choć kilka godzin w otoczeniu przyrody – najchętniej z bliskimi lub przyjaciółmi, najlepiej z planem wspólnego gotowania. Z OPPO Reno10 Pro 5G w kieszeni wybraliśmy się więc do Zambsk Kościelnych – ta malownicza wieś nad Narwią to jedno z piękniejszych miejsc na Mazowszu. Dziś z utęsknieniem patrzymy na kolory lata, pocieszając się jednak, że przecież niebawem znów powróci!

 

Ćwicz uważność

Chwytaj ciekawe chwile, tak by za pomocą zdjęć opowiedzieć pewną historię. Zachowaj jednak umiar – niech Twój smartfon widzi wszystko, ale sam pozostanie niezauważony. Nie męcz towarzystwa swoim fotografowaniem. Dużo obserwuj, ale mało pstrykaj. Twórz kadry w głowie i wyciągaj aparat, tylko by szybko zwieńczyć ten twórczy proces!

  

Nie patrz z góry

Nigdy na nikogo nie patrz z góry, a zwłaszcza na dzieciaki, które fotografujesz! Zejście z aparatem do poziomu ich oczu daje poczucie, że wkraczamy do ich świata, oglądamy go z ich perspektywy, a zdjęcie staje się bardziej naturalne. Korzystanie z szerokiego kąta sprawia również, że jesteśmy jakby „bliżej” bohatera, a kadry mają bardziej intymny charakter.

Cykl powstał dzięki marce OPPO, a wszystkie zdjęcia, które w nim znajdziesz, wykonaliśmy za pomocą smartfona OPPO Reno10 Pro 5G. By dowiedzieć się więcej o produktach OPPO wejdź na: www.oppo.com/pl

 

 

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
7 sposobów na lepsze zdjęcia krajobrazowe
7 sposobów na lepsze zdjęcia krajobrazowe
Podejdź do pejzażu jak zawodowiec. Wykorzystaj nasze wskazówki i rób jeszcze lepsze zdjęcia!
4
Ostre światło w fotografii - pomysły na kreatywną sesję portretową z użyciem strumienicy
Ostre światło w fotografii - pomysły na kreatywną sesję portretową z użyciem strumienicy
Jacek Woźniak zabiera nas za kulisy sesji zdjęciowych, w których wykorzystał strumienicę optyczną GlareOne Spotlight, umożliwiającą uzyskanie ciekawych efektów świetlnych przy...
15
Świeże pomysły na zdjęcia wiosny - poradnik pełen inspiracji
Świeże pomysły na zdjęcia wiosny - poradnik pełen inspiracji
Od fotografii krajobrazu i makro, po portret czy martwą naturę - gdy świat przyrody budzi się do życia, przychodzi czas na nowe fotografie, pełne światła i koloru...  
13