Jak robić lepsze zdjęcia smartfonem? Oto 10 rad na bardzo dobry początek!

Autor: Redakcja Fotopolis

29 Październik 2023
Artykuł na: 6-9 minut

Fotografowanie smartfonem jest dziś prostsze niż kiedykolwiek. Dzięki zaawansowanej technologii każdy z nas może robić naprawdę świetne zdjęcia. Wystarczy znajomość kilku zasad i prostych sztuczek. Dlatego ruszamy z cyklem warsztatowych poradników, a zaczynamy od 10 szybkich porad i wskazówek!

W pierwszej kolejności warto zapoznać się z możliwościami aparatu w swoim telefonie. Przede wszystkim nie dajcie sobie wmówić, że tylko topowe smartfony z najwyższej półki pozwolą Wam robić wysokiej jakości zdjęcia. Faktycznie, mogą się pochwalić bardziej rozbudowanym menu trybów dodatkowych, czy zapisem w surowym formacie RAW, ale prawda jest taka, że na początku swojej drogi raczej nie będziecie tych funkcji potrzebować. Mało tego - wiele bardziej przystępnych cenowo modeli zaprojektowano w taki sposób, by ułatwić fotografowanie amatorom i świetne rezultaty uzyskiwać właśnie w trybie Auto. 

 

Szybkie uruchamianie Wciśnij dwukrotnie przycisk głośności, by szybko uruchomić aparat telefonu.

Nasz cykl powstał w oparciu o zdjęcia wykonane bogato wyposażonym, ale przystępnym cenowo modelem OPPO Reno10 Pro 5G. Zaprojektowany z myślą o świetnych portretach wyposażony został w matrycę 32 Mp z teleobiektywem x2 (odpowiednik popularnej ogniskowej ok. 50 mm), wspierany wydajnym procesorem i zaawansowanymi algorytmami, które zapewnią miłe dla oka rozmycie tła i naturalne tony skóry. Ale to nie wszystko - do dyspozycji mamy w sumie aż 4 aparaty.

OPPO Reno10 Pro 5G – co na pokładzie?


1. Główny aparat
50 Mp, f/1,8, 24 mm. Najbardziej uniwersalny i najczęściej używany. Ma szybki AF i system optycznej stabilizacji. Sprawdza się w większości sytuacji i oferuje najlepszą jakość zdjęć.

2. Szeroki kąt
8 Mp, f/2,2, 16 mm. Imponujące pole widzenia 112° sprawia, że to bardzo kreatywne narzędzie. Bez AF, bo przy tak szerokim kącie i tak wszystko jest ostre!

3. Krótkie tele
32 Mp, f/2,0 46 mm. Obiektyw tele x2 zaprojektowano z myślą o portretach, ale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie lepiej pokazać mniej niż więcej!

4. Tryb selfie
32 Mp, f/2.4. Przedni aparat to przede wszystkim tryb inteligentnego selfie, który dba o odpowie dnie tony skóry i minimalizuje zniekształcenia.

5. Więcej
A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj do menu funkcji dodatkowych – znajdziesz tam tryb PRO (ręczny dobór ustawień ekspozycji), tryb panoramy i jeszcze kilka kreatywnych opcji do wypróbowania!

10 szybkich kroków do lepszych zdjęć

Tryb automatyczny w smartfonie zadziwia możliwościami, ale ostatecznie nie zrobi wszystkiego sam. To do nas należy wybór kadru oraz decyzja, którą z funkcji aparatu warto dodatkowo zastosować (np. tryb portret lub makro). Automatyka nadal nie jest również nieomylna, a to oznacza, że w pewnych sytuacjach konieczne będą drobne ręczne korekty. Gdy jednak opanujesz tych kilka trybów, fotografia nagle stanie się znacznie prostsza!  

Zobacz także:
Jak robić lepsze zdjęcia smartfonem? Pobierz darmowego ebooka!

Portret, miasto, podróże i wiele więcej! Ten ebook to zbiór najważniejszych porad i wskazówek, dzięki którym szybko zaczniesz robić lepsze zdjęcia aparatem w swoim telefonie! [Czytaj więcej]

1 Koryguj jasność 

Wbudowany pomiar światła zawsze uśrednia jasność otoczenia. Chce jak najlepiej, ale jeśli scena jest bardzo kontrastowa, często przesadnie rozjaśnia (lub przyciemnia) obraz, co zabija wszelkie drobne niuanse – to, co efektownie eksponuje delikatna smuga światła, okazuje się na zdjęciu zupełnie przepalone. Wybierz punkt ustawiania ostrości i przeciągnij palcem w dół, by przyciemnić scenę. Analogicznie - jeśli w scenie dominują jasne tony, np. zimą na śniegu, aparat może sprawić, że zdjęcie będzie za ciemne a śnieg po prostu szary. Wówczas przesuwamy suwak delikatnie do góry.

Zablokuj jasność Na końcu suwaka znajduje się mała kłódka. Jeśli nie chcesz korygować jasności przy każdym kolejnym zdjęciu zamknij kłódkę, klikając w jej ikonkę.

2 Włącz tryb Portret 

Wszyscy o nim wiemy, ale zaskakująco rzadko z niego korzystamy. Tryb Portret pozwala uzyskać efekt małej głębi ostrości typowej dla jasnych (i bardzo drogich!) obiektywów portretowych. I trzeba przyznać, że daje zaskakująco dobre rezultaty. Do niedawna wyzwaniem dla producentów smartfonów było precyzyjne separowanie sylwetki z rozmytego tła. Dziś to już nie problem, a uwaga skupiona jest na możliwie przyjemnym i naturalnym oddaniu nieostrości. Więcej o portrecie opowiemy w oddzielnym poradniku. 

Kontroluj siłę efektu Możesz samodzielnie zdecydować jak mocno rozmyte będzie tło. Podobnie jak w przypadku obiektywów, im mniejsza wartość (przysłony), tym rozmycie wyraźniejsze. 

3 Nie tylko do portretu

Tryb Portret, wbrew swojej nazwie, sprawdza się też w wielu innych sytuacjach. Wykrywa obiekty, by ładnie „wyciąć” je z tła. Daje to efekt zastosowania bardzo jasnej optyki tworzącej tzw. bokeh. Siłę rozmycia można regulować podobnie jak w przypadku zdjęć portretowych. Eksperymentujcie z różnymi "przysłonami" i starajcie się nie ulegać pokusie stosowania zawsze maksymalnej siły tego efektu. Średnie wartości wyglądają zazwyczaj bardziej naturalnie.  

Uważaj na alerty Smartfon spróbuje Ci pomóc. Jeśli telefon będzie za blisko tematu na ekranie wyświetli się komenda "Oddal się", a następnie "Gotowe", gdy dystans będzie już optymalny.

4 Wypróbuj makro

Podejdź bliżej. A teraz podejdź jeszcze bliżej! Duża rozdzielczość matrycy w połączeniu z zaawansowaną – jak na smartfon – optyką pozwala wydobyć najdrobniejsze detale fotografowanego tematu. Wybierz obiektyw tele i powoli przybliżaj się do obiektu, za każdym razem dając aparatowi chwilę na precyzyjne doostrzenie.

Pilnuj ostrości Wykonując zdjęcia makro trzeba uważać na ostrość - nawet minimalna zmiana odległości obiektywu od tematu zmieni punkt ustawiania ostrości.

5 Spójrz w górę

Czasem, by zrobić ciekawe zdjęcie, wystarczy zmienić perspektywę. Zadzieraj aparat wysoko do góry i szukaj interesującej kompozycji. Kadrowanie po skosie (jak na zdjęciu po lewej) oraz wykorzystanie obiektywu szerokokątnego dodaje zdjęciom dynamiki.

 

Uważaj na brzegi Kadruj starannie i przed wciśnięciem spustu sprawdź czy nic nie zaśmieca brzegów kadru. Ustaw aparat tak by wykluczyć niepotrzebne elementy. 

6 Użyj siatki

Lubisz fotografować architekturę? Masz czasem problemy z utrzymaniem równego horyzontu? Włącz siatkę linii pomocniczych. Znajdziesz ją w menu aparatu. Siatka pomaga w trzymaniu geometrii w ryzach, ale też w rozmieszczaniu elementów w kadrze by budować mocne kompozycje - temu zagadnieniu poświęcimy osobny odcinek!

 

Wypróbuj różne siatki Linie przekątne i Złota spirala też są bardzo przydatne. Opowiemy o nich w kolejnych poradnikach.

7 Zoooomuj!

Dłuższa ogniskowa to świetne narzędzie do ciekawego wycinania fragmentów rzeczywistości. Kompresuje odległe plany, tworząc wrażenie, że obiekty znajdują się bliżej siebie. Przede wszystkim pozwala jednak tworzyć ciekawe, minimalistyczne lub abstrakcyjne kadry pozbawione kontekstu. 

 

Kadruj ciasno Obiektyw tele jest świetny do portretów, ale również do kreatywnej fotografii miejskiej i podróżniczej.

8 Tryb Ultra Night

Smartfony bez problemu robią dziś ostre, wolne od szumu i dobrze naświetlone zdjęcia również po zmroku. Jak to możliwe? Aparat smartfona w ułamku sekundy wykonuje serię zdjęć z różnymi ustawieniami ekspozycji, by spłaszczyć je w jedno o naprawdę wysokiej jakości - czyste i o wyraźnie lepszych kolorach. Włącz tryb nocny zawsze wtedy, gdy światła w otoczeniu jest już trochę mniej!

Zdjęcia nocne zrobisz bez statywu... ale nadal warto zadbać o maksymalną ostrość. Przyciśnij łokcie do tułowia lub oprzyj telefon np. o murek lub latarnię.

9 Fotografuj pod światło

Do niedawna robienie zdjęć pod światło uważane było za kardynalny błąd. I oczywiście w wielu sytuacjach nadal źródło światła lepiej jest mieć za plecami, ale jeśli nie mamy takiej możliwości, nie stanowi to już żadnego problemu. Aparat zadba o odpowiednie naświetlenie również cieni, by odsłonić jak najwięcej szczegółów, dbając jednocześnie o nieprzepalenie jasnych partii obrazu (np. nieba).

Zrób gwiazdę! Refleksy na zdjęciach tworzą bardziej filmowy charakter, a mocne źródło światła wystarczy lekko przysłonić, by zmieniło się w efektowną gwiazdkę. 

10 Nie bój się szerokiego kąta

Używanie obiektywu szerokokątnego nie jest wcale proste, ale można się go szybko nauczyć. Cała sztuka sprowadza się do tego „czego nie robić”, ale o tym przeczytacie już za tydzień!

Cykl powstał dzięki marce OPPO, a wszystkie zdjęcia, które w nim znajdziesz, wykonaliśmy za pomocą smartfona OPPO Reno10 Pro 5G. By dowiedzieć się więcej o produktach OPPO wejdź na: www.oppo.com/pl

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Ostre światło w fotografii - pomysły na kreatywną sesję portretową z użyciem strumienicy
Ostre światło w fotografii - pomysły na kreatywną sesję portretową z użyciem strumienicy
Jacek Woźniak zabiera nas za kulisy sesji zdjęciowych, w których wykorzystał strumienicę optyczną GlareOne Spotlight, umożliwiającą uzyskanie ciekawych efektów świetlnych przy...
15
Świeże pomysły na zdjęcia wiosny - poradnik pełen inspiracji
Świeże pomysły na zdjęcia wiosny - poradnik pełen inspiracji
Od fotografii krajobrazu i makro, po portret czy martwą naturę - gdy świat przyrody budzi się do życia, przychodzi czas na nowe fotografie, pełne światła i koloru...  
13
Zanim kupisz pierwsze tele, czyli wszystko co musisz wiedzieć o długich ogniskowych!
Zanim kupisz pierwsze tele, czyli wszystko co musisz wiedzieć o długich ogniskowych!
Poznaj specyfikę pracy z teleobiektywem, by lepiej wykorzystać możliwości posiadanej optyki i przenieść swoją fotografię na wyższy poziom.
14