Oto 6 rzeczy, o których powinieneś pamiętać podczas edycji zdjęć

Autor: Michał Chrzanowski

11 Luty 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Chcesz skuteczniej obrabiać zdjęcia w Lightroomie lub Photoshopie? Zastosuj te wskazówki, by postprodukcja była łatwa i przyjemna.

Jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu nauka fotografii od podstaw była rzeczą skomplikowaną, a dostęp do wartościowych materiałów związanych z edycją i postprodukcją zdjęć był mocno ograniczony. Jednak obecnie Internet to niekończąca się kopalnia wiedzy. Możemy znaleźć całą masę poradników, które bardziej świadomie pomogą rozwinąć swój warsztat. Jednym z fotografów, który na YouTube dzieli się swoją praktyczną wiedzą jest Jamie Windsor. W swoim ostatnim filmie podkreśla kilka ważnych aspektów, o których każdy z nas powinien pamiętać podczas postprodukcji zdjęć.

- Oto lista 6 rzeczy, które należy uwzględnić przy edycji. Nie musisz robić wszystkiego za każdym razem, ale zdecydowanie są to działania, o których powinieneś pomyśleć podczas pracy nad zdjęciami w Lightroomie i Photoshopie - zaznacza Windsor.

6 kroków udanej postprodukcji

  • nie bój się kadrować zdjęć w postprodukcji, dzięki temu możesz otrzymać mocniejsze ujęcia
  • ustawienie poprawnego balansu bieli to podstawa, od której musisz zacząć dalszą kolorystyczną edycję
  • selektywna korekta jasności i cieni pomoże wydobyć ze zdjęcia szczegóły
  • edytuj zdjęcia jako 16-bitowe obrazy, dzięki czemu otrzymasz płynniejsze przejścia
  • proste linie i wyrównanie zdjęcia to klucz do dobrego ujęcia
  • odpocznij od postprodukcji, dopiero po chwili oceń edycję, wprowadź poprawki i eksportuj finalne obrazy

Zapewne kilka z wymienionych wskazówek będzie dobrze znana wprawionym fotografom. Niemniej jednak niektóre z nich mogą okazać się wyjątkowo pomocne dla osób rozpoczynających przygodę z postprodukcją zdjęć w Lightroomie i Photoshopie.

Kanał Jamiego Windsora to w głównej mierze porady, recenzje i techniki związane z fotografią. Jak sam zaznacza, stara się tworzyć treści wideo, które jeszcze nie istnieją w YouTube i skupia się na nauczaniu sztuki fotografii, a nie na nadmiernej ekscytacji sprzętem. Oczywiście wszystkie filmy są w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów, powinny być zrozumiałe.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
12
Jak wybrać kartę pamięci – pojemną, szybką, niekoniecznie drogą
Jak wybrać kartę pamięci – pojemną, szybką, niekoniecznie drogą
Wybór nośnika pamięci zależy nie tylko od tego, jaki typ kart akceptuje nasz aparat, kamera lub dron, ale także, a może przede wszystkim, od rodzaju materiałów, jakie za pomocą tych urządzeń...
19