Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Chcesz wykorzystać światło LED w portrecie? Zobacz, jakie zalety i wady to ze sobą niesie

0

Autor: Michał Chrzanowski

22 Czerwiec 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Jeśli zastanawiasz się, czy lampy LED okażą się dobrym rozwiązaniem do fotografii portretowej, to koniecznie musisz zobaczyć najnowszy wideoporadnik Francisco Joela Hernandeza. W niespełna 13-minutowym filmie mówi o kluczowych zaletach i wadach takich rozwiązań.

Wśród fotografów możemy wyróżnić dwa obozy. Jedni są wielkimi zwolennikami naturalnego i zastanego światła, które najlepiej prezentuje się podczas „złotej godziny“. Inni w swojej pracy lubią sięgać po dodatkowe źródło oświetlenia. I tu wybierać możemy spośród nieograniczonych rozwiązań. Oczywiście najefektywniejsze i zarazem najdroższe będą profesjonalne lampy studyjne. Jednak mniej zaawansowani fotografowie - chcąc uniknąć nadmiernego odchudzenia swojego portfela - często sięgają po reporterskie flashe oraz coraz bardziej popularne lampy LED oferujące światło ciągłe. Które z nich wybrać?

Na to pytanie postarał się odpowiedzieć Francisco Joel Hernandez, który w swoim najnowszym wideoporadniku wypunktował najważniejsze zalety i wady lamp LED. - Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie są plusy i minusy używania świateł LED do zdjęć portretowych, to zrobiłem to wideo tylko dla Ciebie! Używam takich lamp od kilku miesięcy i wiem, co mogą zaoferować i jakie są ich ograniczenia. Tak więc nakręciłem ten film, aby wszyscy dowiedzieli się o zaletach i wadach takich rozwiązań - powiedział Hernandez.

Plusy

 • Widzisz światło, a więc możesz je lepiej modelować
  W przypadku lamp błyskowych musisz wykonać kilka testowych zdjęć, dzięki którym ocenisz w jaki sposób wygląda generowane światło. Jednak, gdy zdecydujesz się na lampy LED, jesteś w stanie od razu, dokładnie zobaczyć, jak wygląda światło w momencie zmiany położenia, czy skorzystania z modyfikatorów.
 • Dodaj oczom modela magii i blasku
  Oczy, a dokładniej tęczówka, fotografowanej osoby będzie lepiej widoczna podczas używania świateł LED. Ze względu na ciągłe oświetlenie, oczy przyzwyczają się do niego, a w efekcie źrenice nie będą rozszerzone. Dzięki temu zobaczysz więcej tęczówki, a więc koloru oczu.
 • Zmieniaj temperaturę barwową światła
  Ta możliwość zależy oczywiście od rodzaju i zaawansowania lamp LED. Jednak już nawet najprostsze modele pozwalają dostosować temperaturę kolorów - zwykle od 3200K do 5500K. Dzięki temu w większym stopniu możesz wpływać na fotografowaną scenę.
 • Nie daj się ograniczać
  Światło LED może być uniwersalnym rozwiązaniem o podwójnym przeznaczeniu. Takich lamp możesz używać nie tylko do fotografowania, lecz także do filmowania.

Minusy

 • Pamiętaj - lampy LED nie są tak mocne, jak lampy błyskowe
  Lampy lub panele z diodami LED sprawdzą się podczas sesji w pomieszczeniach lub po zmroku, gdzie nie jest wymagana duża moc światła. Jednak jeśli chcesz wykonać portret w słoneczny dzień, to mocniejszy błysk lamp reporterskich będzie zdecydowanie lepszym wyborem.
 • Krótka żywotność baterii może być problemem
  Lamp LED świecą ciągle, a jeśli używasz ich z maksymalną jasnością, możesz uzyskać około jednej, dwóch godzin pracy. Tak więc albo dokładnie zaplanuj sesję, albo zaopatrz się w dodatkowe akumulatory.
 • System przewodowy, który może ograniczać
  Bardziej zaawansowane modele lamp posiadają własne akumulatory. Jednak jeśli wybierzemy amatorskie lampy LED, to te często korzystają z okablowania, które musimy podłączyć do sieci. Oczywiście można sobie z tym poradzić - inwestując w droższe modele lamp lub kupując bezprzewodowe akumulatory. Ale obie drogi wiążą się z dodatkowymi wydatkami.
 • Sprawdź dostępność opcjonalnych modyfikatorów
  Lampy LED (w porównaniu do lamp błyskowych) można jeszcze uznać za nowość na rynku oświetlenia. Dlatego też przy wyborze modelu lampy LED musisz sprawdzić ile modyfikatorów oświetlenia będzie z nią kompatybilnych. Warto poszukać wśród rozwiązań współpracujących z obecnie najpopularniejszym mocowaniem Bowens.

Więcej ciekawych wideoporadników znajdziecie na kanale FJH Photography. Filmy są w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów, powinny być zrozumiałe. A Ty z jakich lamp najczęściej korzystasz?

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
10 fotograficznych gratisów na różne okazje
10 fotograficznych gratisów na różne okazje
Profesjonalna fotografia nie musi kosztować fortuny. Dzięki tym bezpłatnym pomocom możesz tworzyć ciekawe materiały bez wydawania ani grosza.
5
0
Jak fotografować świąteczne iluminacje - poradnik praktyczny Irix
Jak fotografować świąteczne iluminacje - poradnik praktyczny Irix
Jak uzyskać efekt rozmytego tła oraz wykorzystać instalacje świetlne do tworzenia magicznych, świątecznych kadrów? Swoje pomysły przedstawia specjalista...
34
0
Dagerotypia - stwórz szlachetną odbitkę we własnym domu
Dagerotypia - stwórz szlachetną odbitkę we własnym domu
Chcecie poczuć się jak pionierzy fotografii? Poradnik Goerge Eastman Musem pokazuje, jak własnym sumptem, bez użycia niebezpiecznych substancji, stworzyć zdjęcia w...
89
0
Powiązane artykuły