"Jestem na wakacjach z Akademią Nikona" - wyniki kolejnych etapów

"Jestem na wakacjach z Akademią Nikona" - wyniki kolejnych etapów
Za nami kolejne przystanki akcji firmy Nikon "Jestem na wakacjach". Poznaliśmy też zwycięzców dwóch kolejnych etapów konkursu "Jestem na wakacjach z Akademią Nikona". Komentarz na temat nagrodzonych prac przygotował Marek Dziedzic, wykładowca Akademii Nikona.
Zwycięzcą kolejnego etapu został Krzysztof Stanek. Oto komentarz Marka Dziedzica na temat jego pracy:

Już po raz drugi w Ustce nagradzamy zachód słońca. Lekko burzowe niebo, samotny kuter zmierzający w kierunku czerwonej tarczy, zanurzonej do połowy w falującej tafli morskich wód – wszystko to składa się na bardzo ciekawą kompozycję. Zdjęcie to zwróciło naszą uwagę również interesującym efektem miniatury, wynikającym z użycia teleobiektywu. Patrząc na kuter po prawej stronie fotografii i na tarczę słońca, mamy wrażenie jakby cały obraz został złożony z mini elementów i sfotografowany w skali makro w zaciszu domowego studia. Całości dopełnia idealnie trafiony moment naciśnięcia spustu migawki – kilka chwil przed lub po i uzyskalibyśmy zupełnie inne zdjęcie.


Szybka porada jak uzyskać podobny efekt miniatury:

1. Wybierz odległy obiekt na jednolitym tle z widoczną perspektywą

2. Użyj teleobiektywu - dla lustrzanki ogniskowa ok. 300 mm
3. W wyniku skrótu perspektywy uzyskany obraz będzie posiadał efekt miniatury
4. W lustrzankach Nikona posiadających tryb "Efekty" można wykorzystać funkcję automatyczną, dostępną zarówno podczas filmowania, jak i fotografowania.

Gratulujemy i życzymy doskonałych kompozycji.


Zobacz wszystkie zdjęcia (2)
Kolejny etap wygrał Maciek Goldman. Marek Dziedzic napisał na temat tej pracy:

Gdy zaczynałem swoją przygodę z fotografią, wszyscy mistrzowie powtarzali zawsze to samo zdanie: „nie rób zdjęć pod światło, bo dobre kadry wychodzą tylko ze światłem”. Zajęło mi wiele czasu i zdjęć, żeby obalić tę nieprawdziwą teorię. Obecnie większość moich fotografii krajobrazowych wykonywanych jest pod słońce z charakterystycznym obrysem światła i dużym kontrastem. Na każdych warsztatach zachęcam do zapisania choćby jednej klatki w ten sposób. Co możemy dzięki temu zyskać? Przede wszystkim dynamiczne niebo oraz kontrastowe podświetlenie postaci i przedmiotów, tak jak na nagrodzonym zdjęciu. Najważniejszą cechą, którą zwróciła naszą uwagę jest „nie pocztówkowy” charakter tej fotografii. Kontrastowe niebo i lekko opustoszała plaża zwiastuje koniec wakacji oraz wylegiwania się w nadmorskich piaskach. Dodatkowo, pionowy kadr nadaje wieloplanowości ujęciu, podkreślając nieco nostalgiczną nutę całej kompozycji. Fotografia została wykonana najprostszą lustrzanką rodzinną, która doskonale poradziła sobie w trudnej sytuacji oświetleniowej, zapisując niezbędne detale całego obrazu.


Porada, jak uzyskać dobre zdjęcie pod światło:

1. Wybierz poranną lub popołudniową porę do wykonania zdjęcia, do godz. 10.00 lub po godz. 17.00
2. Ustaw swój aparat w tryb pracy "P" lub "A"
3. Jeśli uzyskasz zbyt ciemne zdjęcie, użyj kompensacji ekspozycji w kroku +1EV, aby rozjaśnić obraz. Być może będziesz potrzebował kilku prób dla uzyskania poprawnego efektu, ale warto eksperymentować.

Gratulujemy i życzymy udanych zdjęć.


Konkurs "Jestem na wakacjach z Akademią Nikona" organizowany jest w ramach warsztatów stanowiących część akcje "Jestem na wakacjach" prowadzonej w Gdańsku Brzeźno, Ustce, Kołobrzegu, Międzyzdrojach i Świnoujściu. Na zwycięzców poszczególnych etapów konkursu czekają drukarki EPSON L355.
 
Komentarze
Polecane artykuły
Poznaliśmy zwycięzców Chromatic Awards. Wśród laureatów są Polacy
17 Gru 2018
Za nami druga edycja Chromatic Awards. Podobnie jak w roku ubiegłym konkurs okazał się szczęśliwy dla Polaków, którzy zajęli wysokie miejsca zarówno w sekcji profesjonalnej, jak i amatorskiej. Koniecznie zobaczcie nagrodzone prace.
0
Jeśli podróż, to tylko z aparatem. Zobaczcie najlepsze zdjęcia z konkursu Travel Photographer of the Year 2018
13 Gru 2018
Poznaliśmy zwycięzców jednego z największych konkursów poświęconych fotografii podróżniczej. Finałowa galeria TPOTY 2019 to zarówno ujmujące zdjęcia natury jak i ciekawe reportaże.
0
Natura, miejsca, ludzie, czyli najlepsze zdjęcia z konkursu National Geographic Photo Contest 2018
7 Gru 2018
Poznaliśmy wyniki tegorocznej edycji National Geographic Photo Contest. Finałowa galeria to zarówno piękne kadry, jak i przykład niszczącej działalności człowieka. Zobaczcie zwycięskie zdjęcia.
1
Oto wyniki Leica Street Photo 2018 - zobacz najlepsze polskie zdjęcia uliczne
28 Lis 2018
Dobiegła końca 8. edycja konkursu fotografii ulicznej organizowanego przez Leikę. Głównego zwycięzcę poznamy jutro, a już teraz możemy oglądać kompletną galerię finalistów.
4