Współczesne Imperium Majów - Gwatemala

Autor: Marcin Grabowiecki

12 Październik 2012
Artykuł na: 2-3 minuty
Majowie twierdzili, że ich kultura będzie trwała wiecznie i... nie mylili się. Tereny dzisiejszej Gwatemali i jej okolice to główny obszar najstarszych archeologicznie śladów tej cywilizacji. Majowie, których historia sięga III w. n.e., pozostawili po sobie wiele monumentalnych budowli i miast, które możemy zwiedzać do dzisiaj, a dzięki fotoekspedycji Akademii Nikona uwiecznić je na samodzielnie wykonanych fotografiach.
fot. Krystian Bielatowicz

Z całego obszaru Ameryki Środkowej to właśnie w Gwatemali kultura i religia Majów jest najbardziej widoczna. Możemy tu spotkać ich potomków prawie na każdym kroku. Najwspanialszym świadectwem wysokiego poziomu cywilizacji Majów poza wypracowaniem pisma hieroglificznego i dwudziestkowego systemu zapisu matematycznego, którym posługujemy się do dzisiaj są monumentalne świątynie i pałace. Uczestnicy dziewięciodniowej wyprawy Akademii Nikona będą mieli okazję zwiedzić m.in. takie miasta jak Antigua, czy Tikal.

Antigua to miasto pełne rdzennych Majów i unikalnych budowli z początków epoki kolonialnej, z charakterystycznym dla miast kolonialnych układem krzyżujących się pod kątem prostym ulic. Odnaleźć tu można wiele budowli tzw. baroku kolonialnego z XVII i XVIII w. Nad miastem góruje wciąż aktywny wulkan Pacaya.

Tikal było największym ośrodkiem cywilizacji Majów i stolicą ich państwa. W środku miasta znajdował się Wielki Plac otoczony od wschodu i zachodu piramidami świątyń, a od północy twierdzą. Wszystkie budynki połączone były białymi brukowanymi drogami zwanymi sacbe. W skład zespołu budynków wchodziły: pałace, świątynie, platformy uroczystościowe, dziedzińce, tarasy, dworki i łaźnie parowe.

W trakcie fotoekspedycji prowadzący zajęcia fotograf, podróżnik, archeolog i pasjonat kultury Majów Krystian Bielatowicz m.in. wyjaśni jak stworzyć ciekawy wizualnie i merytorycznie portret. Podpowie w jaki sposób fotografować ludzi na ulicy, aby nikogo nie urazić i nie zepsuć chwili, którą chcemy uwiecznić na zdjęciu. Uczestnicy wyprawy dowiedzą się również jak komponować zdjęcia z jednym, dwoma i wieloma planami. Prowadzący omówi także kwestię fotografowania pejzażu, który jest nieodłącznym elementem każdej podróży.

Ponadto wśród uczestników wyprawy zostanie przeprowadzony konkurs na najlepsze zdjęcie w trzech kategoriach: Portret, Decydujący Moment oraz Zdjęcie Wieloplanowe.

Akademia Nikona oferuje również osobom, które zastanawiają się nad zmianą sprzętu lub uważają, że ten, który posiadają nie do końca spełnia ich oczekiwania, wypożyczenie aparatów i obiektywów Nikon na czas wyjazdu.

Więcej o fotoekspedycji: www.akademianikona.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Prezenty dla fotografa 2023 - poradnik zakupowy, cz. I
Prezenty dla fotografa 2023 - poradnik zakupowy, cz. I
Czym obdarować fotografa, by na świątecznym zdjęciu zobaczyć szczery uśmiech? Oto garść naszych inspiracji - od sprzętu elektronicznego i ciekawych gadżetów, po praktyczne akcesoria...
10
Fotografia kulinarna, motoryzacyjna, typu flat lay – jak robić lepsze zdjęcia smartfonem cz. 4
Fotografia kulinarna, motoryzacyjna, typu flat lay – jak robić lepsze zdjęcia smartfonem cz. 4
Tworzenie apetycznych ujęć i efektownych kompozycji ulubionych przedmiotów wbrew pozorom ma ze sobą wiele wspólnego. Również fotografując auta stosujemy wiele klasycznych technik,...
18
Kompozycja, słowo klucz! Lepsze zdjęcia smartfonem cz. 3
Kompozycja, słowo klucz! Lepsze zdjęcia smartfonem cz. 3
Szukanie harmonii, złoty podział, mocne punkty kadru… brzmi tajemniczo i zawile, ale w rzeczywistości sztuka kompozycji sprowadza się do kilku prostych zasad. W tym odcinku naszego cyklu omawiamy...
19
Powiązane artykuły