Spotkanie z albumem "Cykliści" w Domu Spotkań z Historią w Warszawie

Zapraszamy na spotkanie promujące album "Cykliści", w którym znajdziemy rewelacyjne archiwalne fotografie od drugiej połowy XIX wieku po 1939 rok. Spotkanie odbędzie się w piątek - 10 grudnia o godz. 18:00 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie, a będzie dotyczyć m.in. historii środowisk rowerowych.

Album "Cykliści" wydany został przez Ośrodek KARTA i Dom Spotkań z Historią. Prezentuje on zdjęcia pochodzące w większości z kolekcji Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów. Książka podzielona jest na trzy rozdziały: "Pasjonaci", "Profesjonaliści" i "Warszawskie Towarzystwo Cyklistów". Przedstawiono mistrzów, m.in. Karolinę Kocięcką, Wacława Kłopotowskiego - torowego i motocyklowego mistrza Warszawy, Feliksa Rawskiego - Mistrza Jazdy Królestwa Polskiego, Mieczysława Barańskiego, Ludwika Turowskiego - olimpijczyka z Amsterdamu z 1928 roku i sympatyków sportu rowerowego: Bolesława Prusa, Henryka Sienkiewicza i Kazimierza Nowaka, polskiego podróżnika, który w latach 1931-39 samotnie przemierzył Afrykę z północy na południe i z powrotem, pokonując setki kilometrów na rowerze. Prezentujemy tor wyścigowy na Dynasach, scenki z wyścigów, wycieczek, dużą ilość rysunków z przedwojennych periodyków sportowych, które wzbogacają opowieść i dodają jej lekkości.

Książka zawiera informacje o początkach sportów rowerowych, ilustrowane opowieści o oryginalnych wynalazkach związanych z konstrukcją pojazdu na dwu kołach np. o rowerze-łyżwie, rowerowym wozie strażackim, trycyklu-drukarzu czy welocypedzie wodnym oraz o dziwnej dyscyplinie motorowo-rowerowej i cyklistycznych przygodach Marii Skłodowskiej.

Album "Cykliści" inauguruje serię "Historie obrazkowe".

Spotkanie promocyjne odbędzie się 10 grudnia o godz. 18:00 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie (ul. Karowa 20). O albumie i o historii środowisk rowerowych będą mówić: Stanisław Baltazar Brukalski (Stowarzyszenie Żoliborzan), Robert Gawkowski (Muzeum UW), Wojciech Kaszuba (Masa Krytyczna), Mirosław Sobek (WTC) i Dominik Szmajda (Afryka Nowaka). W programie projekcja kroniki z 1951 roku poświęconej wyścigowi listonoszy.


Cykliści
oprawa miękka i twarda
format: 150 x 165 mm
192 strony
Wydawcy: Ośrodek KARTA, Dom Spotkań z Historią
Partner: Warszawskie Towarzystwo Cyklistów
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Margaret Mitchell: „Fotografia może umożliwić opowiadanie historii, które normalnie są ukryte"
16 Lip 2018
Ponad dwadzieścia lat od sfotografowania dzieci swojej siostry, Margaret Mitchell ponownie odwiedza rodzinę z aparatem. Zadaje pytania o wpływ środowiska, w jakim przyszło nam dorastać, na nasze dalsze życie. Szkocka fotografka, działającą głównie w rejonach fotografii dokumentalnej i portretowej, jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych nagród, w tym Sony World Photography Awards.
0
“Zacząłem fotografować, bo bałem się zapomnieć”. Projekt Johna-Davida Richardsona to uniwersalna opowieść o dorastaniu
3 Lip 2018
- Pamiętam dzień, w którym skończyłem trzynaście lat. Obudziłem się tego ranka, spodziewając się, że w jakiś sposób zmieniłem się w mężczyznę tej nocy - mówi nam amerykański fotograf, który od dwóch lat realizuje projekt o dorastaniu chłopców z pobliskiego skateparku.
0
Majestat oceanu, zdjęcia z powietrza i nieziemskie scenerie - wyniki National Geographic Travel Photographer of the Year 2018
29 Cze 2018
Jury jednego z największych konkursów fotografii podróżniczej zaprezentowało jego tegorocznych laureatów. Zobaczcie galerię zwycięskich prac z ostatniej odsłony National Geographic Travel Photographer of the Year.
0
„Stambuł Story” z Panasonic Lumix G9
26 Cze 2018
Jak nowy superszybki korpus Panasonic sprawdza się w fotografii ulicznej? Zapytaliśmy o to reportażystę National Geographic Mikołaja Nowackiego.
3