Spotkanie z albumem "Cykliści" w Domu Spotkań z Historią w Warszawie

Zapraszamy na spotkanie promujące album "Cykliści", w którym znajdziemy rewelacyjne archiwalne fotografie od drugiej połowy XIX wieku po 1939 rok. Spotkanie odbędzie się w piątek - 10 grudnia o godz. 18:00 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie, a będzie dotyczyć m.in. historii środowisk rowerowych.

Album "Cykliści" wydany został przez Ośrodek KARTA i Dom Spotkań z Historią. Prezentuje on zdjęcia pochodzące w większości z kolekcji Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów. Książka podzielona jest na trzy rozdziały: "Pasjonaci", "Profesjonaliści" i "Warszawskie Towarzystwo Cyklistów". Przedstawiono mistrzów, m.in. Karolinę Kocięcką, Wacława Kłopotowskiego - torowego i motocyklowego mistrza Warszawy, Feliksa Rawskiego - Mistrza Jazdy Królestwa Polskiego, Mieczysława Barańskiego, Ludwika Turowskiego - olimpijczyka z Amsterdamu z 1928 roku i sympatyków sportu rowerowego: Bolesława Prusa, Henryka Sienkiewicza i Kazimierza Nowaka, polskiego podróżnika, który w latach 1931-39 samotnie przemierzył Afrykę z północy na południe i z powrotem, pokonując setki kilometrów na rowerze. Prezentujemy tor wyścigowy na Dynasach, scenki z wyścigów, wycieczek, dużą ilość rysunków z przedwojennych periodyków sportowych, które wzbogacają opowieść i dodają jej lekkości.

Książka zawiera informacje o początkach sportów rowerowych, ilustrowane opowieści o oryginalnych wynalazkach związanych z konstrukcją pojazdu na dwu kołach np. o rowerze-łyżwie, rowerowym wozie strażackim, trycyklu-drukarzu czy welocypedzie wodnym oraz o dziwnej dyscyplinie motorowo-rowerowej i cyklistycznych przygodach Marii Skłodowskiej.

Album "Cykliści" inauguruje serię "Historie obrazkowe".

Spotkanie promocyjne odbędzie się 10 grudnia o godz. 18:00 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie (ul. Karowa 20). O albumie i o historii środowisk rowerowych będą mówić: Stanisław Baltazar Brukalski (Stowarzyszenie Żoliborzan), Robert Gawkowski (Muzeum UW), Wojciech Kaszuba (Masa Krytyczna), Mirosław Sobek (WTC) i Dominik Szmajda (Afryka Nowaka). W programie projekcja kroniki z 1951 roku poświęconej wyścigowi listonoszy.


Cykliści
oprawa miękka i twarda
format: 150 x 165 mm
192 strony
Wydawcy: Ośrodek KARTA, Dom Spotkań z Historią
Partner: Warszawskie Towarzystwo Cyklistów
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Ilya Shtutsa: „Dobra fotografia jest darem“
5 Lis 2018
O swoich początkach, darze jakim jest fotografia czy wpływie prac Arnolda Mindella opowiada nam Ilya Shtutsa - rosyjski entuzjasta street’a, który opisuje fotografię jako grę o nieprzewidywalnym wyniku.
1
Najnowsza sesja Vanity Fair należała do Polaków
2 Lis 2018
Suspiria, włoski horror z lat siedemdziesiątych, doczekał się odświeżenia i właśnie wchodzi na ekrany polskich kin. W obsadzie znalazły się takie gwiazdy jak Tilda Swinton i Dakota Johnson, ale zagrała w nim również Polka - Małgosia Bela. Postprodukcję obszernej sesji obsady filmu dla włoskiego Vanity Fair wykonało studio House OF Retouching.
0
Oded Wagenstein: „Nie możesz po prostu pojawić się u kogoś w drzwiach i poprosić o zdjęcie”
1 Lis 2018
W syberyjskiej wiosce Yar-Sale mieszka grupa starszych kobiet. Większość dni spędzają w odosobnieniu, odizolowane od świata, który kochały. Podczas gdy mężczyźni zwykle zachęcani są do pozostania w migrującej społeczności i utrzymania ról społecznych, kobiety muszą same radzić sobie ze starością. Fotograf Oded Wagenstein przybliża ich historię w projekcie “Forgotten Like Last Year’s Snow”.
0
Siena International Photo Awards 2018 to piękno świata pod różną postacią
30 Paź 2018
Za nami już czwarta edycja prestiżowego konkursu Siena International Photo Awards. W tym roku zwycięzcą został K M Asad - freelancer współpracujący między innymi z Getty Images. Jednak wśród laureatów nie zabrakło też Polaków. III miejsce w kategorii „The beauty of the nature“ zajął Mariusz Potocki, a Bartłomiej Jurecki otrzymał wyróżnienie w sekcji „Journeys & Adventures“.
0