Spotkanie z albumem "Cykliści" w Domu Spotkań z Historią w Warszawie

Zapraszamy na spotkanie promujące album "Cykliści", w którym znajdziemy rewelacyjne archiwalne fotografie od drugiej połowy XIX wieku po 1939 rok. Spotkanie odbędzie się w piątek - 10 grudnia o godz. 18:00 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie, a będzie dotyczyć m.in. historii środowisk rowerowych.

Album "Cykliści" wydany został przez Ośrodek KARTA i Dom Spotkań z Historią. Prezentuje on zdjęcia pochodzące w większości z kolekcji Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów. Książka podzielona jest na trzy rozdziały: "Pasjonaci", "Profesjonaliści" i "Warszawskie Towarzystwo Cyklistów". Przedstawiono mistrzów, m.in. Karolinę Kocięcką, Wacława Kłopotowskiego - torowego i motocyklowego mistrza Warszawy, Feliksa Rawskiego - Mistrza Jazdy Królestwa Polskiego, Mieczysława Barańskiego, Ludwika Turowskiego - olimpijczyka z Amsterdamu z 1928 roku i sympatyków sportu rowerowego: Bolesława Prusa, Henryka Sienkiewicza i Kazimierza Nowaka, polskiego podróżnika, który w latach 1931-39 samotnie przemierzył Afrykę z północy na południe i z powrotem, pokonując setki kilometrów na rowerze. Prezentujemy tor wyścigowy na Dynasach, scenki z wyścigów, wycieczek, dużą ilość rysunków z przedwojennych periodyków sportowych, które wzbogacają opowieść i dodają jej lekkości.

Książka zawiera informacje o początkach sportów rowerowych, ilustrowane opowieści o oryginalnych wynalazkach związanych z konstrukcją pojazdu na dwu kołach np. o rowerze-łyżwie, rowerowym wozie strażackim, trycyklu-drukarzu czy welocypedzie wodnym oraz o dziwnej dyscyplinie motorowo-rowerowej i cyklistycznych przygodach Marii Skłodowskiej.

Album "Cykliści" inauguruje serię "Historie obrazkowe".

Spotkanie promocyjne odbędzie się 10 grudnia o godz. 18:00 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie (ul. Karowa 20). O albumie i o historii środowisk rowerowych będą mówić: Stanisław Baltazar Brukalski (Stowarzyszenie Żoliborzan), Robert Gawkowski (Muzeum UW), Wojciech Kaszuba (Masa Krytyczna), Mirosław Sobek (WTC) i Dominik Szmajda (Afryka Nowaka). W programie projekcja kroniki z 1951 roku poświęconej wyścigowi listonoszy.


Cykliści
oprawa miękka i twarda
format: 150 x 165 mm
192 strony
Wydawcy: Ośrodek KARTA, Dom Spotkań z Historią
Partner: Warszawskie Towarzystwo Cyklistów
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Polacy wśród finalistów Urban Photo Awards 2018. Zobaczcie nagrodzone zdjęcia
20 Wrz 2018
Międzynarodowy konkurs fotografii miejskiej Urban 2018 wchodzi w fazę finałową. Poznaliśmy nagrodzone cykle i nazwiska finalistów sekcji pojedynczej. Wśród nich znalazło się aż 5 Polaków.
0
Leica Oskar Barnack Award 2018 - oto zwycięskie prace
18 Wrz 2018
Poznaliśmy wyniki jednego z najbardziej prestiżowych konkursów poświęconych fotografii dokumentalnej. Tegoroczną nagrodę główną Leica Oskar Barnack Award otrzymał belgijski fotograf Max Pinckers. Natomiast wyróżnienie dla wschodzącego talentu powędrowało w ręce pochodzącej z Rosji Mary Gelman. Niestety w tym roku na podium zabrakło Polaków.
1
Fotografia przyrodnicza na luzie. Oto najlepsze zdjęcia z konkursu Comedy Wildlife Photography Awards 2018
17 Wrz 2018
Naturze nie brakuje poczucia humoru! Jeśli nie wierzycie, zobaczcie zdjęcia finalistów konkursu Comedy Wildlife Photography Awards, który od 4 lat nagradza najzabawniejsze zdjęcia przyrodnicze.
1
Eduardo Asenjo Matus: “Na zdjęciach staram się pokazać swoją rzeczywistość”
12 Wrz 2018
Przed wejściem do świata fotografii Chilijczyk Eduardo Asenjo Matus zajmował się malarstwem, ale wkrótce w jego domu zaczęło brakować już ścian do powieszenia obrazów. Dziś jako fotograf mierzy się ze swoją chorobą, starając się opowiedzieć o niej za pomocą zdjęć.
0