Spotkanie z albumem "Cykliści" w Domu Spotkań z Historią w Warszawie

Zapraszamy na spotkanie promujące album "Cykliści", w którym znajdziemy rewelacyjne archiwalne fotografie od drugiej połowy XIX wieku po 1939 rok. Spotkanie odbędzie się w piątek - 10 grudnia o godz. 18:00 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie, a będzie dotyczyć m.in. historii środowisk rowerowych.

Album "Cykliści" wydany został przez Ośrodek KARTA i Dom Spotkań z Historią. Prezentuje on zdjęcia pochodzące w większości z kolekcji Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów. Książka podzielona jest na trzy rozdziały: "Pasjonaci", "Profesjonaliści" i "Warszawskie Towarzystwo Cyklistów". Przedstawiono mistrzów, m.in. Karolinę Kocięcką, Wacława Kłopotowskiego - torowego i motocyklowego mistrza Warszawy, Feliksa Rawskiego - Mistrza Jazdy Królestwa Polskiego, Mieczysława Barańskiego, Ludwika Turowskiego - olimpijczyka z Amsterdamu z 1928 roku i sympatyków sportu rowerowego: Bolesława Prusa, Henryka Sienkiewicza i Kazimierza Nowaka, polskiego podróżnika, który w latach 1931-39 samotnie przemierzył Afrykę z północy na południe i z powrotem, pokonując setki kilometrów na rowerze. Prezentujemy tor wyścigowy na Dynasach, scenki z wyścigów, wycieczek, dużą ilość rysunków z przedwojennych periodyków sportowych, które wzbogacają opowieść i dodają jej lekkości.

Książka zawiera informacje o początkach sportów rowerowych, ilustrowane opowieści o oryginalnych wynalazkach związanych z konstrukcją pojazdu na dwu kołach np. o rowerze-łyżwie, rowerowym wozie strażackim, trycyklu-drukarzu czy welocypedzie wodnym oraz o dziwnej dyscyplinie motorowo-rowerowej i cyklistycznych przygodach Marii Skłodowskiej.

Album "Cykliści" inauguruje serię "Historie obrazkowe".

Spotkanie promocyjne odbędzie się 10 grudnia o godz. 18:00 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie (ul. Karowa 20). O albumie i o historii środowisk rowerowych będą mówić: Stanisław Baltazar Brukalski (Stowarzyszenie Żoliborzan), Robert Gawkowski (Muzeum UW), Wojciech Kaszuba (Masa Krytyczna), Mirosław Sobek (WTC) i Dominik Szmajda (Afryka Nowaka). W programie projekcja kroniki z 1951 roku poświęconej wyścigowi listonoszy.


Cykliści
oprawa miękka i twarda
format: 150 x 165 mm
192 strony
Wydawcy: Ośrodek KARTA, Dom Spotkań z Historią
Partner: Warszawskie Towarzystwo Cyklistów
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Smartfonem też zrobisz świetne zdjęcie. Ponad 40 prac Polaków wyróżnionych w konkursie Mobile Photography Awards 2018
11 Lut 2019
Poznaliśmy wyniki ostatniej edycji największego konkursu fotografii mobilnej. Wśród wyróżnionych znalazło się wyjątkowo dużo Polaków. Mamy też 1 miejsce w kategorii Architektura
0
Mohammad Baghal Asghari: “Ludzie myślą, że fotografia to prosta, bezwartościowa sztuka”
8 Lut 2019
W fotografii najważniejszą rzeczą jest dla mnie odnajdywanie na co dzień ukrytych dla mnie rzeczy: zaznajamianie się z różnymi religiami, poznawanie historii ludzi. Często tych bardzo prostych, którzy są bohaterami naszego codziennego życia - opowiada nam irański fotograf Mohammad Baghal Asghari, autor projektu "Forgotten Dried Land"
0
Jak samouk bez szkoły stał się jednym z najważniejszych fotografów XX wieku? Poznajcie historię Gordona Parksa
7 Lut 2019
Filmowiec, kompozytor, pisarz i jeden z najbardziej rozpoznawalnych dokumentalistów XX wieku. Zobaczcie jak rozwijała się wyjątkowa kariera Gordona Parksa.
0
Jury konkursu Fotoreporter Roku 2018 nie przyznało głównej nagrody. Zobaczcie najlepsze zdjęcia z kategorii
4 Lut 2019
Jak co roku, na początku lutego Stowarzyszenie Fotoreporterów nagradza najlepszych polskich fotografów prasowych. Tym razem tytułu Fotoreportera Roku jednak nie przyznano.
0