Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Zobacz, jak odzyskać ukryte szczegóły na zdjeciach krajobrazach dzięki technice Dodge & Burn [WIDEO]

0

Autor: Michał Chrzanowski

5 Czerwiec 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Chcesz, aby Twoje zdjęcia krajobrazowe nabrały jeszcze większej głębi i wyrazistości? Jednym ze sposobów do osiągnięcia takiego efektu jest… technika „dodge & burn“, która często jest stosowana w edycji portretów.

Pewnie nie raz zetknąłeś się z pojęciem „dodge & burn“. Za tymi słowami kryje się bardzo popularna technika, która była wykorzystywana jeszcze w czasach fotografii analogowej. Polega ona na umiejętnym operowaniu światłem i cieniem. W dużym uproszczeniu, rozświetlamy (dodge) to co chcemy uwypuklić, a zaciemniamy (burn) to co chcemy zamaskować. Jednak również w erze cyfrowej fotografowie chętnie korzystają z dodge & burn“. Najczęściej jest stosowana przez portrecistów, ponieważ w dużym stopniu pomaga wymodelować twarz portretowanej osoby - analogicznie do bronzera i rozświetlacza używanych w makijażu.

Jednak na samym portrecie się nie kończy. W swoim najnowszym wideoporadniku Aaron Nace demonstruje, w jaki sposób korzystać z tej techniki podczas postprodukcji zdjęć krajobrazowych, by otrzymać wręcz spektakularne efekty. „Dodge & burn“ wykorzystał do wydobycia jak najwięcej ukrytych szczegółów w cieniach i prześwietleniach fotografii. Niemniej przed zdecydowaniem się na tę technikę musimy zidentyfikować naturalne przejścia światła i cieni na obrazie. Do tego zaleca między innymi utworzenie nowej warstwy nad warstwą tła i użycie pędzla do zakreślenia wybranych obszarów, które chcesz poprawić. Z czego jeszcze korzysta? Odpowiedź poznasz poniżej.

 

- Dzisiaj pokazujemy, jak odzyskać utracone szczegóły na zdjęciach krajobrazowych dzięki technice „dodge and burn“ w Photoshopie! Jeśli wcześniej korzystałeś z tego sposobu edycji, wiesz już, jak potężne jest to narzędzie kształtowaniu dowolnego zdjęcia. Dowiedz się, jak używać warstw dopasowania poziomów, masek warstwy i mieszania, aby ostrożnie „rzeźbić“ rozjaśnienia i cienie, poprawiając tekstury dowolnych obrazów uchwyconych w naturalnym środowisku, aby Twoje zdjęcia krajobrazu wyglądały najlepiej - zaznacza Aaron Nace.

Jeśli chcesz zobaczyć więcej praktycznych wskazówek i tutoriali, to odsyłamy na Youtube, gdzie od 2011 roku Nace prowadzi kanał o nazwie Phlearn. Udostępnił tam już ponad 600 wideoporadników, które dokładnie pokazują między innymi możliwości Photoshopa i Lightrooma, dostarczają inspiracji oraz podstawowej wiedzy ułatwiającej fotografowanie czy też edycję zdjęć. Oczywiście wszystkie udostępnione filmy są w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów powinny być zrozumiałe dla wszystkich.

zdjęcie główne: unsplash.com

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Tutoriale
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Choć usuwanie obiektów ze zdjęć w Photoshopie nie należy do bardzo trudnych, niektóre przypadki potrafią spędzić sen z powiek. Na szczęście prawie nigdy nie okaże się...
17
0
Zrobiłeś zdjęcia gwiazd? Pokaż je tak, jak na to zasługują. Oto darmowy kurs postprodukcji astrofotografii
Zrobiłeś zdjęcia gwiazd? Pokaż je tak, jak na to zasługują. Oto darmowy kurs postprodukcji...
Wybierasz się fotografować Perseidy? Zobacz, jak wyciągnąć najwięcej ze zdjęć nocnego nieba. Lonely Speck udostępnia za darmo kurs postprodukcji...
70
0
Photoshop czy Lightroom? Zobacz, który program lepiej nadaje się do wyostrzania zdjęć
Photoshop czy Lightroom? Zobacz, który program lepiej nadaje się do wyostrzania zdjęć
Skutecznie wyostrzane to jeden z najważniejszych końcowych etapów postprodukcji. Może jednak zdjęcia tak samo pomóc, jak i zaszkodzić. Zobacz, jak robić to...
34
0