Zobacz, jak odzyskać ukryte szczegóły na zdjeciach krajobrazach dzięki technice Dodge & Burn [WIDEO]

Zobacz, jak odzyskać ukryte szczegóły na zdjeciach krajobrazach dzięki technice Dodge & Burn [WIDEO]

Chcesz, aby Twoje zdjęcia krajobrazowe nabrały jeszcze większej głębi i wyrazistości? Jednym ze sposobów do osiągnięcia takiego efektu jest… technika „dodge & burn“, która często jest stosowana w edycji portretów.

Pewnie nie raz zetknąłeś się z pojęciem „dodge & burn“. Za tymi słowami kryje się bardzo popularna technika, która była wykorzystywana jeszcze w czasach fotografii analogowej. Polega ona na umiejętnym operowaniu światłem i cieniem. W dużym uproszczeniu, rozświetlamy (dodge) to co chcemy uwypuklić, a zaciemniamy (burn) to co chcemy zamaskować. Jednak również w erze cyfrowej fotografowie chętnie korzystają z dodge & burn“. Najczęściej jest stosowana przez portrecistów, ponieważ w dużym stopniu pomaga wymodelować twarz portretowanej osoby - analogicznie do bronzera i rozświetlacza używanych w makijażu.

Jednak na samym portrecie się nie kończy. W swoim najnowszym wideoporadniku Aaron Nace demonstruje, w jaki sposób korzystać z tej techniki podczas postprodukcji zdjęć krajobrazowych, by otrzymać wręcz spektakularne efekty. „Dodge & burn“ wykorzystał do wydobycia jak najwięcej ukrytych szczegółów w cieniach i prześwietleniach fotografii. Niemniej przed zdecydowaniem się na tę technikę musimy zidentyfikować naturalne przejścia światła i cieni na obrazie. Do tego zaleca między innymi utworzenie nowej warstwy nad warstwą tła i użycie pędzla do zakreślenia wybranych obszarów, które chcesz poprawić. Z czego jeszcze korzysta? Odpowiedź poznasz poniżej.

 

- Dzisiaj pokazujemy, jak odzyskać utracone szczegóły na zdjęciach krajobrazowych dzięki technice „dodge and burn“ w Photoshopie! Jeśli wcześniej korzystałeś z tego sposobu edycji, wiesz już, jak potężne jest to narzędzie kształtowaniu dowolnego zdjęcia. Dowiedz się, jak używać warstw dopasowania poziomów, masek warstwy i mieszania, aby ostrożnie „rzeźbić“ rozjaśnienia i cienie, poprawiając tekstury dowolnych obrazów uchwyconych w naturalnym środowisku, aby Twoje zdjęcia krajobrazu wyglądały najlepiej - zaznacza Aaron Nace.

Jeśli chcesz zobaczyć więcej praktycznych wskazówek i tutoriali, to odsyłamy na Youtube, gdzie od 2011 roku Nace prowadzi kanał o nazwie Phlearn. Udostępnił tam już ponad 600 wideoporadników, które dokładnie pokazują między innymi możliwości Photoshopa i Lightrooma, dostarczają inspiracji oraz podstawowej wiedzy ułatwiającej fotografowanie czy też edycję zdjęć. Oczywiście wszystkie udostępnione filmy są w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów powinny być zrozumiałe dla wszystkich.

zdjęcie główne: unsplash.com

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
e-oko.pl - sklep fotograficzny na „najwyższym poziomie”
24 Cze 2019
O marzeniu, które przerodziło się w rzeczywistość, potrzebie ciągłego doskonalenia, zmieniającym się rynku fotograficznym i o tym dlaczego warto skupić się na człowieku, a nie samych liczbach - rozmawialiśmy z Cezarym Janickim, współwłaścicielem e-oko.pl.
0
StreetFoto San Francisco 2019 - galeria laureatów to fotografia uliczna w najczystszej postaci
24 Cze 2019
Za nami czwarta edycja StreetFoto San Francisco International Street Photography Awards - niezwykle prestiżowego konkursu skupionego wokół fotografii ulicznej. W gronie finalistów znaleźli się Polacy.
1
Dale Sharpe, słynny łowca burz, fotograf krajobrazu i ambasador Nikona nie żyje
24 Cze 2019
W wieku zaledwie 36 lat zginął w tragicznym wypadku Dale Sharpe. Australijski fotograf krajobrazu i ambasador Nikona znany był głównie ze swoich majestatycznych zdjęć burz.
0
„Wciskając spust migawki, musisz wiedzieć czego szukasz” - rozmowa z Tomaszem Lazarem
19 Cze 2019
O najnowszych projektach, przejściu z ulicy do studia, pracy z aparatem średnioformatowym i tym co robić, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w fotografii ulicznej rozmawiamy z Tomaszem Lazarem.
0