Zobacz, w jaki sposób realistycznie symulować efekt małej głębi ostrości w Photoshopie

Autor: Michał Chrzanowski

27 Marzec 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Brak ultrajasnego obiektywu wcale nie musi oznaczać, że portret nie może odznaczać się małą głębią ostrości z plastycznymi rozmyciami tła. Wystarczy kilka chwil, aby podobny efekt uzyskać w Photoshopie.

Bez wątpienia wartością dodaną niejednego portretu czy chociażby zdjęcia dowolnego obiektu jest mała (wręcz papierowa) głębia ostrości z kremowo rozmytym tłem. Niestety, na ogół aby otrzymać takie efekty musimy sięgnąć głębiej do portfela i zainwestować w jasne stałki z nominalnymi otworami przysłon f/1.2, f/1.4 lub f/1.8. Jednak jak przekonuje Unmesh Dinda, współtwórca i prowadzący kanał PiXimperfect, który przez wielu jest uznawany za guru postprodukcji i retuszu, dzięki zaawansowanej edycji w Photoshopie można otrzymać podobne efekty małej głębi.

- Jest to niesamowity sposób na łatwe tworzenie efektu małej głębi ostrości w Photoshopie! Używając ukrytego klucza, dzięki któremu dostosujesz filtry rozmycia, w tym samouczku nauczysz się symulować efekt otrzymany z drogich i jasnych obiektywów - i to w kilka minut i w niedestruktywny sposób - zaznacza Unmesh Dinda.

 

Jednym ze sposobów osiągnięcia symulacji małej głębi ostrości w Photoshopie jest umiejętne użycie… filtra Iris Blur, co na początku może dla wielu wydać się nieoczywiste. Jednak Dinda zdradza pewną sztuczkę, dzięki której nie tylko odkryjemy nowe możliwości tego narzędzia, lecz także wykorzystamy je zarówno na portretach wykonanych w studiu, jak również na zdjęciach uchwyconych w plenerze. Podkreśla także jedną ważną kwestię. Jeszcze przed jakąkolwiek edycją musimy określić odpowiednią głębię ostrości, czyli co na zdjęciu chcemy, aby pozostało ostre i z jaką gradacją i mocą ma rozchodzić się rozmycie.

Więcej ciekawych wideoporadników Unmesha Dindy znajdziecie na kanale PiXimperfect w serwisie Youtube. Filmy są w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów, powinny być zrozumiałe. Kanał PiXimperfect jest ukierunkowany bezpośrednio i wyłącznie na nauczanie ludzi wszelkich koncepcji związanych z programami Photoshop i Lightroom. Istnieje szeroki zakres wielu różnych obszarów (funkcji i narzędzi) w programie Photoshop, a ten kanał daje szansę na zbadanie ich wszystkich. PiXimperfect został założony z myślą o początkujących użytkownikach oraz o fotografach, którzy chcą odświeżyć swoją wiedzę.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Tutoriale
Jak zmienić kolor dowolnej rzeczy w Photoshopie - najwygodniejszy sposób (2021)
Jak zmienić kolor dowolnej rzeczy w Photoshopie - najwygodniejszy sposób (2021)
Dowiedz się jak łatwo i skutecznie zmienić kolor produktów, ubrań i innych rzeczy w programie Adobe Photoshop.
10
Jak w Photoshopie odtworzyć efekt użycia kolorowych filtrów żelowych?
Jak w Photoshopie odtworzyć efekt użycia kolorowych filtrów żelowych?
Tworzenie w Photoshopie efektów świetlnych nie należy do najprostszych, szczególnie w edycji portretu. Unmesh z PiXimperfect w swoim tutorialu w przejrzysty sposób pokazuje jak do zdjęcia...
0
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Choć usuwanie obiektów ze zdjęć w Photoshopie nie należy do bardzo trudnych, niektóre przypadki potrafią spędzić sen z powiek. Na szczęście prawie nigdy nie okaże się...
14
Powiązane artykuły