Kreatywne portrety z wykorzystaniem techniki „malowania światłem“. Oto 5 wskazówek, których musisz się trzymać

Autor: Michał Chrzanowski

21 Marzec 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Połączenie długich czasów naświetlania z malowaniem światłem na początku może nie być łatwe, ale z pewnością daje dużo frajdy i spektakularnych efektów. Wystarczy naprawdę niewiele, by urozmaicić swoje portrety.

Craig Beckta to znany fotograf, który na Youtubie od lat prowadzi kanał dla świadomych fotografów i filmowców, jak również dla osób, które chcą efektywniej wkroczyć w świat obrazowania. Tym razem Beckta powraca z kolejnym filmem, który powinien zainteresować niejednego portrecistę. Zachęca w nim do eksperymentowania i zabawy z kolorem i światłem oraz wykorzystania przy tym długich czasów naświetlania.

- Jeśli kiedykolwiek myślałeś o łączeniu „malowania światłem“ z portretami, ale zbyt mocno się tego obawiałeś, koniecznie sprawdź pięć wskazówek, które pozwolą Ci wkroczyć na właściwą drogę do osiągnięcia sukcesu. Mam nadzieję, że te rady będą pomocne, i że podczas kolejnej sesji wypróbujesz tę technikę - zaznacza Craig Beckta.

  • korzystaj ze stabilnego statywu, ponieważ będziesz fotografować z użyciem długich czasów naświetlania
  • naświetl główny obiekt zdjęcia przy pomocy sztucznego źródła światła, np. lampy błyskowej
  • kolorystyczne efekty „malowania światłem“ możesz uzyskać już za pomocą zwykłej latarki
  • sięgnij po filtry żelowe lub inne akcesoria i nie bój się eksperymentować z kolorem
  • asystent, który będzie „malował światłem“ musi być w całości ubrany na czarno, dzięki temu nie zostanie uchwycony na zdjęciu (tło również powinno być w ciemnych barwach)

Po więcej praktycznych poradników dotyczących oświetlenia w portrecie oraz tutoriali omawiających retusz i postprodukcję zdjęć odsyłamy na kanał Craiga Beckty. Oczywiście wszystkie udostępnione filmy są w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów powinny być zrozumiałe dla wszystkich.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Tutoriale
Jak zmienić kolor dowolnej rzeczy w Photoshopie - najwygodniejszy sposób (2021)
Jak zmienić kolor dowolnej rzeczy w Photoshopie - najwygodniejszy sposób (2021)
Dowiedz się jak łatwo i skutecznie zmienić kolor produktów, ubrań i innych rzeczy w programie Adobe Photoshop.
10
Jak w Photoshopie odtworzyć efekt użycia kolorowych filtrów żelowych?
Jak w Photoshopie odtworzyć efekt użycia kolorowych filtrów żelowych?
Tworzenie w Photoshopie efektów świetlnych nie należy do najprostszych, szczególnie w edycji portretu. Unmesh z PiXimperfect w swoim tutorialu w przejrzysty sposób pokazuje jak do zdjęcia...
0
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Choć usuwanie obiektów ze zdjęć w Photoshopie nie należy do bardzo trudnych, niektóre przypadki potrafią spędzić sen z powiek. Na szczęście prawie nigdy nie okaże się...
14