Leica 50mm f/2 APO-SUMMICRON-M ASPH - test

Leica 50mm f/2 APO-SUMMICRON-M ASPH to najdroższa 50-tka oferująca dość przeciętną światłosiłę. Za to APO-Summicron ma nie posiadać żadnych wad optycznych. Czy tak będzie w rzeczywistości przekonamy się w naszym teście.
1

Autor: Patryk Wiśniewski

11 Lipiec 2013
Artykuł na: 23-28 minut

Leica 50mm f/2 APO-SUMMICRON-M ASPH to najdroższa 50-tka na rynku. Obiektyw ma nie posiadać żadnych wad optycznych. Czy tak będzie w rzeczywistości przekonamy się w naszym teście.

Tylko Leica, luksusowa firma z wieloletnią tradycją, mogła zdecydować się na tego typu projekt. Nie licząc się z kosztami niemiecki producent zdecydował się wyprodukować obiektyw prawie idealny. Leica 50mm f/2 APO-SUMMICRON-M ASPH to pozbawiony wad optycznych, niezwykle ostry obiektyw referencyjny, który jako jedyny może w pełni wykorzystać możliwości Leiki M Monchrome.

Niewielki, niepozorny obiektyw pozbawiony autofokusa został wyceniony na ponad 25 000 złotych. Jak na dość prostą konstrukcję optyczną jaką jest obiektyw standardowy taka suma może budzić zdziwienie. Pamiętajmy, jednak że to wyjątkowy pomysł nawet jak na standardy niemieckiego producenta.

Zobaczmy jak najnowszy standard do systemu M Leica 50mm f/2 SUMMICRON ASPH wypadł w naszym teście. Obiektyw był testowany na aparacie Leics M typ 240 na standardowych ustawieniach aparatu. W zdjęciach do pobrania znajdują się także zdjęcia z Leiki M Monochrome, do której ten obiektyw jest dedykowany.

Test został podzielony na następujące części:

1. Wstęp

2. Specyfikacja

3. Konstrukcja

4. Ustawianie ostrości

5. Stabilizacja

6. Rozdzielczość RAW

7. Rozdzielczość JPEG

8. Rozmycie

9. Aberracja chromatyczna

10. Dystorsja

11. Winietowanie

12. Odblaski

13. Podsumowanie

14. Zdjęcia do pobrania

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska

Poprzednia

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Samyang AF 35 mm f/1.8 FE - zdjęcia przykładowe
Samyang AF 35 mm f/1.8 FE - zdjęcia przykładowe
Najnowsza 35-tka Samyanga proponuje alternatywę dla natywnego obiektywu Sony w dużo niższej cenie. Czy przypłacimy to jakością obrazu? Zobaczcie zdjęcia...
14
3
Irix 45 mm f/1.4 - test obiektywu
Irix 45 mm f/1.4 - test obiektywu
Reprezentujący średnią półkę cenową, manualny Irix 45 mm f/1.4 obiecuje wykonanie i rezultaty godne obiektywu wyższej klasy. Sprawdziliśmy jak ta egzotyczna ogniskowa sprawdza się w praktyce.
13
0
Panasonic Lumix S Pro 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe
Panasonic Lumix S Pro 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe
Jakich efektów możemy spodziewać się po profesjonalnym obiektywie standardowym z serii Lumix S? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane szkłem Panasonic Lumix S Pro 50 mm f/1.4.
10
12
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)