Leica 50mm f/2 APO-SUMMICRON-M ASPH - test

Leica 50mm f/2 APO-SUMMICRON-M ASPH to najdroższa 50-tka oferująca dość przeciętną światłosiłę. Za to APO-Summicron ma nie posiadać żadnych wad optycznych. Czy tak będzie w rzeczywistości przekonamy się w naszym teście.
1
Patryk Wiśniewski
11 Lipiec 2013
Artykuł na: 23-28 minut
Leica 50mm f/2 APO-SUMMICRON-M ASPH to najdroższa 50-tka na rynku. Obiektyw ma nie posiadać żadnych wad optycznych. Czy tak będzie w rzeczywistości przekonamy się w naszym teście.


Tylko Leica, luksusowa firma z wieloletnią tradycją, mogła zdecydować się na tego typu projekt. Nie licząc się z kosztami niemiecki producent zdecydował się wyprodukować obiektyw prawie idealny. Leica 50mm f/2 APO-SUMMICRON-M ASPH to pozbawiony wad optycznych, niezwykle ostry obiektyw referencyjny, który jako jedyny może w pełni wykorzystać możliwości Leiki M Monchrome.

Niewielki, niepozorny obiektyw pozbawiony autofokusa został wyceniony na ponad 25 000 złotych. Jak na dość prostą konstrukcję optyczną jaką jest obiektyw standardowy taka suma może budzić zdziwienie. Pamiętajmy, jednak że to wyjątkowy pomysł nawet jak na standardy niemieckiego producenta.

Zobaczmy jak najnowszy standard do systemu M Leica 50mm f/2 SUMMICRON ASPH wypadł w naszym teście. Obiektyw był testowany na aparacie Leics M typ 240 na standardowych ustawieniach aparatu. W zdjęciach do pobrania znajdują się także zdjęcia z Leiki M Monochrome, do której ten obiektyw jest dedykowany.

Test został podzielony na następujące części:
1. Wstęp
2. Specyfikacja
3. Konstrukcja
4. Ustawianie ostrości
5. Stabilizacja
6. Rozdzielczość RAW
7. Rozdzielczość JPEG
8. Rozmycie
9. Aberracja chromatyczna
10. Dystorsja
11. Winietowanie
12. Odblaski
13. Podsumowanie
14. Zdjęcia do pobrania

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska

Poprzednia

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Canon RF 15-35 mm f/2.8L IS USM - zdjęcia przykładowe
Canon RF 15-35 mm f/2.8L IS USM - zdjęcia przykładowe
Pierwszy obiektyw z reporterskiej "świętej trójcy" systemu R trafił już na rynek. Zobaczcie, jak radzi sobie w praktyce.
13
2
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - test obiektywu
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - test obiektywu
Nowa stałka Tamrona ma być ukoronowaniem linii Superior Performance i pretendentem do miana najlepszego obiektywu 35 mm na rynku. Sprawdzamy jak naprawdę radzi sobie klejnot w koronie japońskiego...
18
4
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - zdjęcia przykładowe
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - zdjęcia przykładowe
Optyka z najnowszymi rozwiązaniami, najwyższa jakość i plastyka obrazu, ultraszybki autofokus i odporna budowa - taki ma być najnowszy Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD. Czy rzeczywiście to jedna z...
13
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)