Leica 50mm f/2 APO-SUMMICRON-M ASPH - test

Leica 50mm f/2 APO-SUMMICRON-M ASPH to najdroższa 50-tka oferująca dość przeciętną światłosiłę. Za to APO-Summicron ma nie posiadać żadnych wad optycznych. Czy tak będzie w rzeczywistości przekonamy się w naszym teście.
Leica 50mm f/2 APO-SUMMICRON-M ASPH to najdroższa 50-tka na rynku. Obiektyw ma nie posiadać żadnych wad optycznych. Czy tak będzie w rzeczywistości przekonamy się w naszym teście.


Tylko Leica, luksusowa firma z wieloletnią tradycją, mogła zdecydować się na tego typu projekt. Nie licząc się z kosztami niemiecki producent zdecydował się wyprodukować obiektyw prawie idealny. Leica 50mm f/2 APO-SUMMICRON-M ASPH to pozbawiony wad optycznych, niezwykle ostry obiektyw referencyjny, który jako jedyny może w pełni wykorzystać możliwości Leiki M Monchrome.

Niewielki, niepozorny obiektyw pozbawiony autofokusa został wyceniony na ponad 25 000 złotych. Jak na dość prostą konstrukcję optyczną jaką jest obiektyw standardowy taka suma może budzić zdziwienie. Pamiętajmy, jednak że to wyjątkowy pomysł nawet jak na standardy niemieckiego producenta.

Zobaczmy jak najnowszy standard do systemu M Leica 50mm f/2 SUMMICRON ASPH wypadł w naszym teście. Obiektyw był testowany na aparacie Leics M typ 240 na standardowych ustawieniach aparatu. W zdjęciach do pobrania znajdują się także zdjęcia z Leiki M Monochrome, do której ten obiektyw jest dedykowany.

Test został podzielony na następujące części:
1. Wstęp
2. Specyfikacja
3. Konstrukcja
4. Ustawianie ostrości
5. Stabilizacja
6. Rozdzielczość RAW
7. Rozdzielczość JPEG
8. Rozmycie
9. Aberracja chromatyczna
10. Dystorsja
11. Winietowanie
12. Odblaski
13. Podsumowanie
14. Zdjęcia do pobrania

Komentarze
Polecane artykuły
Capture One Pro 12 pod lupą House of Retouching
3 Maj 2019
Capture One Pro 12 pojawił się na rynku już jakiś czas temu. Czy inżynierom udało się stworzyć kolejne narzędzia, które wycisną ostatnie soki z plików RAW i czy wypracowali nowe sposoby na przyśpieszenie pracy? A może pojawiły się bardziej zaawansowane opcje retuszu?
0
Panasonic Lumix G90 - pierwszy wybór, nie tylko dla fotografa
1 Maj 2019
Najnowszy Panasonic Lumix G90 to najlepsze cechy poprzednika i jeszcze bardziej zaawansowany tryb wideo, zbliżający go do topowych filmujących modeli z serii Lumix.
0
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2
Okiem zawodowca: Lumix S1 i S1R
28 Mar 2019
Fotografka National Geographic, kreatywny portrecista, utytułowany fotoreporter publikujący w prasie... Zobaczcie, co o nowych pełnoklatkowych korpusach Panasonic mówią profesjonalni fotografowie.
0