FujiFilm FinePix S200EXR - test

Fujifilm FinePix S200EXR to superzoom, który ma zainteresować ambitnego amatora. Oferuje obiektyw Fujinon z 14,3-krotnym zoomem i optyczną stabilizacją obrazu, 12-megapikselową matrycę Super CCD EXR i 2,7-calowy ekran LCD.

Autor: Marcin Falana

19 Luty 2010
Artykuł na: 38-48 minut

5. Menu i tryby odtwarzania

W porównaniu z poprzednikiem menu S200EXR zmieniło się nieznacznie - zakładki rozwijają się w dół, a nie w poziomie. Ogólnie menu jest dość czytelne i przejrzyste, chociaż nie zabrakło elementów, które działają irytująco. Jednym z nich jest głębokie umieszczenie zakładki uruchamiającej format RAW - znajduje się ona na 4 stronie menu ustawień.

W menu fotografowania znajdziemy kilka parametrów, które zostały wyciągnięte na korpus jak ISO czy WB (white balance). Poza tym z ważniejszych funkcji warto wspomnieć o redukcji szumu i trybie autofokusa pozwalającym na wybór obszaru ostrzenia.

Menu ustawienia pozwala na dostosowanie aparatu do naszych potrzeb pod względem wyświetlania, dźwięków, numeracji zdjęć i innych. Znajdziemy tu także stabilizację obrazu, uruchamianie formatu RAW, redukcję czerwonych oczu czy formatowanie karty pamięci. Kilka z tych parametrów jak RAW-y czy redukcja czerwonych oczu mogły znaleźć się w menu fotografowania.

Podczas odtwarzania po wciśnięciu przycisku MENU/OK dostajemy się do zakładki menu odtwarzania. Poza podstawową edycją zdjęć w postaci kadrowania, zmiany rozmiaru i obrotu zdjęć znajdziemy tu pokaz slajdów i bezpośrednie drukowanie.

Tryby odtwarzania

Podczas wyświetlania zdjęć do dyspozycji mamy ich powiększanie, które uruchamiamy górnym przyciskiem nawigatora. Po określeniu stopnia powiększenia wciskając nawigator w bok możemy poruszać się po powiększonym zdjęciu. Z trybu powiększenia wychodzimy wciskając środkowy przycisk nawigatora. Zabrakło jedynie możliwości przewijania powiększeń

Miniaturki i informacja o zdjęciu dostępne są po wciśnięciu przycisku DISP. Trochę męcząca podczas wybierania sposobu wyświetlania jest konieczność zatwierdzenia konkretnego trybu przyciskiem MENU/OK i ilość dostępnych trybów. Czy nie było łatwiej i przyjaźniej zastosować zwykłe miniaturki.

Ostatnią i najszybszą metodą wyświetlenia informacji i histogramu jest przycisk korekty ekspozycji - INFO.

Podsumowanie

Wyciągnięcie najważniejszych funkcji fotograficznych na korpus pozwala dość rzadko zaglądać do menu głównego. Gdy już do niego zaglądamy, to nie nastręcza ono większych problemów. Kilka pozycji menu ustawień mogło znaleźć się w menu fotografowania. Zabrakło także jakiegoś szybkiego menu funkcyjnego z podstawowymi funkcjami fotograficznymi. Jeżeli chodzi o wyświetlanie informacji o zdjęciach, to na plus trzeba zaliczyć szybkie jej wyświetlanie za pomocą przycisku INFO.

+ wyciągnięcie najważniejszych funkcji na korpus

+ szybkie wyświetlanie informacji - przycisk INFO

- głęboko umieszczona zakładka z RAW-ami

- brak szybkiego menu funkcyjnego

- brak możliwości przewijania powiększeń

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
23
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły