Sony A850 - test

Sony A850 to młodsza siostra zaprezentowanej rok temu pełnoklatkowej A900. Zmianie uległa szybkość zdjęć seryjnych, zmniejszono także wizjer, który nie posiada już 100% pola widzenia. W zestawie zabrakło pilota zdalnego sterowania. Dzięki temu otrzymaliśmy tańszy, ale nadal bardzo zaawansowany korpus, posiadający pełnoklatkową 24 MP matrycę CMOS, dwa procesory Bionz oraz duży ekran LCD.
O A850 usłyszeliśmy w pierwszych dniach sierpnia, kiedy to na stronie internetowej pojawiła się instrukcja obsługi tego aparatu. Poznaliśmy wtedy dokładną specyfikację, a w Internecie zaczęło huczeć na temat tańszej "pełnej klatki" koncernu Sony. A850 nadal wzbudza duże zainteresowanie, gdyż jest to najtańszy na rynku korpus pełnoklatkowy i to z matrycą o rozdzielczości aż 24 megapikseli. Wśród konkurencji możemy wyróżnić Canona 5D Mk II oraz Nikona D700, jednak są to konstrukcje wyraźnie droższe od nowej Alfy.
Sony A850

Identycznie jak w poprzedniku, A850 wyposażono w stabilizację matrycy SteadyShot, podwójny procesor obrazu Dual BIONZ, szklany pryzmat, 9 punktów AF, złącze HDMI i 3-calowy monitor o rozdzielczości 921 600 punktów. Natomiast pomiar światła dokonuje się za pomocą 40-segmentowej fotodiody krzemowej w układzie plastra miodu. Dostępny zakres czułości wynosi od ISO 200 do ISO 3200, z możliwością rozszerzenia o ISO 100 oraz ISO 6400. Spadła prędkość zdjęć seryjnych z 5 kl/s do skromnych 3 kl/s, co jeśli nie używamy często trybu seryjnego, nie będzie miało większego znaczenia. Zmiana, którą możemy zauważyć gołym okiem dotyczy wizjera. Teraz pokrycie kadru wynosi "jedynie" 98% (nadal przy powiększeniu 0,74x). W zestawie handlowym nie znajdziemy pilota zdalnego sterowania, jest jednak dostępny jako akcesorium.

Test został podzielony na następujące części:


REKLAMA


]

Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm GFX 50R - w podróży po bezdrożach Jordanii
25 Cze 2019
Jordania. Kraj skał i piasku, cały mieniący się w żółciach i czerwieniach. O tym Google Maps powiedziało mi jeszcze przed wyjazdem. Nie wiedziałam natomiast, że jest to kraj głównie górzysty. W tygodniowej podróży towarzyszył mi kompaktowy średni format Fujifilm GFX 50R. Jak sprawdził się w niełatwych warunkach fotografii podróżniczej?
3
Capture One Pro 12 pod lupą House of Retouching
3 Maj 2019
Capture One Pro 12 pojawił się na rynku już jakiś czas temu. Czy inżynierom udało się stworzyć kolejne narzędzia, które wycisną ostatnie soki z plików RAW i czy wypracowali nowe sposoby na przyśpieszenie pracy? A może pojawiły się bardziej zaawansowane opcje retuszu?
0
Panasonic Lumix G90 - pierwszy wybór, nie tylko dla fotografa
1 Maj 2019
Najnowszy Panasonic Lumix G90 to najlepsze cechy poprzednika i jeszcze bardziej zaawansowany tryb wideo, zbliżający go do topowych filmujących modeli z serii Lumix.
0
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2