Canon PowerShot D10, Panasonic Lumix FT1, Fujifilm Z33 WP, Olympus Tough-8000 i Pentax Optio W60 - test wodoodpornych kompaktów

Lato to czas na aparaty, które dają dużo radości i sprawiają mało kłopotów. Do takich należą wodoodporne i wstrząsoodporne kompakty. Większość liczących się na rynku fotograficznym firm ma takie modele w swojej ofercie. W teście przyjrzymy się osiągom pięciu kompaktów, które dają możliwość fotografowania pod wodą bez potrzeby stosowania specjalnej obudowy. Po kolei są to modele: Canon PowerShot D10, Panasonic Lumix FT1, Fujifilm Z33 WP, Olympus Tough-8000 i Pentax Optio W60.
0
Marcin Falana
25 Czerwiec 2009
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Pentax Optio W60
Optio W60 to propozycja wodoodpornego, kieszonkowego kompaktu od Pentaksa. Oferuje szerokokątny obiektyw 28-140 mm i 10 Mp matrycę CCD. Poza tym wyposażono go w 2,5-calowy monitor LCD.
  • 10 Mp matryca CCD 1/2,3 cala
  • obiektyw 28-140 mm f/3.5-5.5
  • 2,5-calowy wyświetlacz LCD 230 tys punktów
  • filmy 1280 x 760 pikseli 15 kl/s
  • cena około 1000 zł

Pentax Optio W60


Budowa, ergonomia i menu
W60 charakteryzuje się stonowanym wzornictwem i jest dostępny w trzech kolorach: srebrnym, niebieskim i różowym. Aparat jest zwarty i cienki - 24,5 mm więc spokojnie schowamy go do kieszeni. Obudowa została wykonana z gładkiego plastiku, natomiast grip, górna ścianka i obwódka obiektywu kontrastują z resztą matowym czarnym plastikiem, który dodaje całej konstrukcji elegancji. Przy masie 145 g nawet niewielki grip jaki oferuje W60 wystarcza, żeby bezpiecznie utrzymać aparat.

Na przedniej ściance znajdziemy obiektyw, lampę błyskową i diodę samowyzwalacza.
Pentax Optio W60

Na górnej ściance poza włącznikiem ON/OFF i spustem migawki znalazł się mikrofon i głośnik.
Pentax Optio W60

Reszta przycisków została umieszczona na tylnej ściance po prawej stronie wyświetlacza. Zostały one wykonane z gładkiego plastiku. Od góry znajdziemy przyciski zooma lub powiększania/zmniejszania zdjęć w trybie odtwarzania, pod nimi przycisk trybu odtwarzania zdjęć. Kolejne przyciski odpowiadają za MENU i detekcję twarzy/uśmiechu. Pod nimi znalazł się nawigator ze środkowym przyciskiem OK, którym możemy zmieniać ilość wyświetlanej podczas fotografowania informacji. Przyciski nawigatora w trybie fotografowania obsługują napęd, tryb makro, tryby fotografowania i lampy błyskowej.
Ostatni przycisk oznaczony na zielono możemy zaprogramować i umożliwia uruchomienie menu funkcyjnego lub zielonego programu, a w trybie odtwarzania zdjęć odpowiada za kasowanie zdjęć.
informacje dostępne po wciśnięciu przycisku OK

menu funkcyjne - zielony przycisk

Menu funkcyjne pozwala na szybki dostęp do najważniejszych podczas fotografowania parametrów. Dodatkowo mamy możliwość zaprogramowania wszystkich czterech parametrów, które mogą być wyświetlane.
programowanie menu funkcyjnego


Monitor
Optio W60 wyposażono w 2,5-calowy ekran LCD o rozdzielczości 230 000 punktów. Obraz na nim wyświetlany robi dobre wrażenie i daje pojęcie o zdjęciu jakie wykonaliśmy. Wyświetlacz mógłby być jednak trochę większy - przynajmniej 2,7 cala i mógłby mieć mocniejszą szybkę. Dostaliśmy co prawda egzemplarz, który wylądował w pralce podczas testu innej redakcji - jednak ilość rys na szybce ekranu była bardzo duża.
Spis treści

Następna

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nikon D780 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Nikon D780 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowsza lustrzanka Nikon D780 pretenduje do miana najbardziej uniwersalnego aparatu na rynku. Czy jednak warto przesiadać się na nią z i tak świetnego Nikona D750?...
8
0
Nikon D780 - zdjęcia przykładowe
Nikon D780 - zdjęcia przykładowe
Najnowszego Nikona D780 można by nazwać lustrzankowym wcieleniem modelu Z6. W końcu dzieli z nim lwią część specyfikacji, także matrycę. Czy jednak możemy oczekiwać po nim takiej samej jakości...
20
6
Canon EOS-1D X Mark III - pierwsze wrażenia
Canon EOS-1D X Mark III - pierwsze wrażenia
Najnowszy korpus Canona to zarazem najbardziej zaawansowana lustrzanka w historii. Czy to jednak wystarczy, żeby choć na pewien czas zdystansować konkurencję ze świata...
24
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)
Przeczytaj także