Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Pentax Optio W60

Lato to czas na aparaty, które dają dużo radości i sprawiają mało kłopotów. Do takich należą wodoodporne i wstrząsoodporne kompakty. Większość liczących się na rynku fotograficznym firm ma takie modele w swojej ofercie. W teście przyjrzymy się osiągom pięciu kompaktów, które dają możliwość fotografowania pod wodą bez potrzeby stosowania specjalnej obudowy. Po kolei są to modele: Canon PowerShot D10, Panasonic Lumix FT1, Fujifilm Z33 WP, Olympus Tough-8000 i Pentax Optio W60.
0

Autor: Marcin Falana

25 Czerwiec 2009
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści


Olympus mju Tough-8000
Olympus Tough-8000 to największy twardziel wśród testowanych kompaktów wodoodpornych - wytrzymuje upadki z 2m i nacisk 100 kg. Wyposażono go 12 Mp matrycę i szerokokątny obiektyw. Poza tym oferuje 2,7-calowy wyświetlacz LCD.
  • 12 Mp matryca CCD 1/2,33 cala
  • obiektyw 28-102 mm f/3.5-5.1
  • 2,7-calowy ekran HyperCrystal III LCD
  • filmy 640 x 480, 30 kl/s
  • cena około 1450 zł


Budowa, ergonomia i menu
Olympus Tough-8000 jak przystało na wstrząsoodporny kompakt robi bardzo solidne wrażenie. Obudowa została wykonana z metalu i ma wiele chromowanych elementów. W oczy rzuca się metalowa zaślepka obiektywu i śruby na przedniej ściance. Jednocześnie Tough-8000 jest bardzo kompaktowy, przy grubości 21,5 mm nie ma problemu ze schowaniem go do kieszeni. Z prawej strony obudowy znajdziemy metalowe mocowanie smyczy, którą dostajemy w zestawie z aparatem. Tough-8000 wyposażono nawet w małą wypustkę na palce co ułatwia trzymanie aparatu.

Tough-8000 jest największym twardzielem wśród testowanych aparatów - wytrzymuje upadki z 2 m, zanurzenie do 10 m, nacisk 100 kg i temperaturę do - 10 stopni C.

Na przedniej ściance poza szerokokątnym obiektywem ukrytym za metalową zaślepką znajdziemy lampę błyskową i diodę led wspomagająca autofokus i umożliwiającą doświetlenie podczas filmowania.

Na górnej ściance umieszczono tylko włącznik ON/OFF i spust migawki.

Reszta elementów sterujących znalazła się z lewej strony wyświetlacza na tylnej ściance. Przyciski i tarcza trybów są dobrze opisane i po krótkim czasie nie ma problemów ze sprawną obsługą. Od góry umieszczono przyciski zooma i przybliżania oraz oddalania w trybie odtwarzania zdjęć. Pod nimi znalazła się tarcza trybów ekspozycji. Następnie nad nawigatorem znalazły się przyciski menu i odtwarzania zdjęć. Sam nawigator poza poruszaniem się po menu pozawala na zmiany korekty ekspozycji, trybu lampy błyskowej, samowyzwalacza i trybu makro. Środkowy przycisk nawigatora daje nam dostęp do szybkiego menu ekranowego, które pozwala na zmiany najważniejszych parametrów fotograficznych (zakładka poniżej).

Ostatnie dwa przyciski umieszczono pod nawigatorem. Pierwszy z nich DISP. służy do zmiany ilości wyświetlanej informacji i pozwala na pokazanie podpowiedzi.
dostępne informacje - przycisk DISP.

Drugi to przycisk kosza, który w trybie fotografowania daje dostęp do zakładki umożliwiającej włączenie panoramy, kontrolowanie stukaniem, kompensację cienia i wyświetlanie wielu okien podczas zmiany niektórych parametrów - korekty ekspozycji, balansu bieli czy pomiaru światła.


Monitor
Olympus mju Tough-8000 wyposażono w 2,7-calowy wyświetlacz LCD HyperCrystal III o rozdzielczości 230 000 punktów.

Obiektyw
Tough-8000 oferuje szerokokątny obiektyw z 3,6-krotnym zoomem, który po przeliczeniu ogniskowej dla małego obrazka daje ekwiwalent 28-102 mm. Obiektyw składa się z 10 soczewek w 8 grupach z czego dwa elementy są asferyczne. Pozwala na otwarcie przysłony do f/3,5 - szeroki kąt i f/5.1 - tele.

Menu
Menu Tough-8000 przypomina swoją strukturą menu telefonów komórkowych. Po wciśnięciu przycisku MENU dostajemy się do pierwszej zakładki (poniżej.) Z niej natomiast mamy dostęp do menu aparatu i ustawień.

Menu aparatu nie sprawia problemów szczególnie, że nie trzeba do niego zbyt często zaglądać dzieki szybkiemu menu funkcyjnemu.
menu aparatu

W ustawieniach znajdziemy parametry, które pozwolą nam dostosować Tough-8000 do naszych potrzeb.
ustawienia


Odtwarzanie zdjęć
Podczas odtwarzania zdjęć możemy skorzystać z powiększania i miniatur. Poza tym do dyspozycji mamy wyświetlanie informacji o zdjęciu i histogramu.Fotografowanie

Szybkość działania
Olympus mju Tough-8000 jest gotowy do wykonania pierwszego zdjęcia po około 3 s od włączenia. Na przezoomaowanie od szerokiego kąta do najdłuższej ogniskowej potrzebuje 1 s.

Jeżeli chodzi o prędkość odtwarzania i przewijania zdjęć Tough-8000 nie daje odczuć zwłoki.

Pomiar ostrości
Największy wpływ na prędkość fotografowania ma autofokus i pod tym względem Olympus Tough-8000 radzi sobie bardzo dobrze ostrząc w przedziale od 0,5 do 1,5 s.

Pomiar światła
Tough-8000 oferuje dwa sposoby pomiaru światła: matrycowy ESP i punktowy. Oba działają według swojej charakterystyki. Podczas testu głównie korzystałem z pomiaru ESP, który radził sobie bardzo przyzwoicie nawet w świetle kontrowym.
zakładka wyboru sposobu pomiaru światła


Tryby ekspozycji
Tarcza trybów ekspozycji pozwala nam wybrać odpowiedni tryb fotografowania. Do dyspozycji mamy:
  • i-Auto - tryb inteligentny auto
  • Program automatyki - P
  • Tryby tematyczne [LST
;Beauty - tryb upiększenia;Filmowanie]
Podczas testu głównie korzystałem z trybu automatyki P - ponieważ pozwala on na korektę ekspozycji i wprowadzenie największej ilości zmian manualnie.

Balans bieli
Olympus Tough-8000 poza automatycznym pomiarem balansu bieli oferuje zdefiniowane tryby dla zachmurzonego nieba, światła słonecznego, światła żarowego i 3 tryby dla światła jarzeniowego. Automatyczny balans bieli działa poprawnie i można na nim polegać.
wybór balansu bieli w menu funkcyjnym


Filmowanie
Tough-8000 pozwala na nagrywanie klipów wideo w najwyższej rozdzielczości 640 x 480 pikseli z prędkością 30 kl/s. Niestety podczas nagrywania nie możemy skorzystać z zooma. Możemy nagrać do 2 GB lub do 10 s filmu gdy korzystamy z karty xD typu standardowego.

Jakość zdjęć

Szum
Tough-8000 ma dobre osiągi pod względem szumu na czułościach do ISO 200. Na ISO 400 widoczne są już jasne plamki, które na ISO 800 są już kolorowe i bardziej rozległe. ISO 1600 szumi już znacznie i jak w innych wodoodpornych kompaktach nie polecam jego stosowania.
ISO 64

ISO 100

ISO 200

ISO 400

ISO 800

ISO 1600


Reprodukcja szczegółów
Pod względem reprodukcji szczegółów nie jest rewelacyjnie, można wymagać więcej od 12-megapikselowej matrycy. Do ISO 100 nie widzimy działania systemu odszumiania i te czułości są najlepsze jeżeli zależy nam na szczegółach. Na ISO 200 jest słabiej, jednak jeszcze możemy spokojnie fotografować na tej czułości. Od ISO 400 jest już tylko gorzej.
ISO 64

ISO 100

ISO 200

ISO 400

ISO 800

ISO 1600


Reprodukcja kolorów
Kolory reprodukowane przez Olympusa Tough-8000 robią dobre wrażenie. Co prawda zielenie mogły być bardziej wysycone, a czerwień znów mniej wysycona - jednak ogólne wrażenie jest dobre. Najlepiej prezentuje się niebieskie niebo w różnych wariantach. Nieźle prezentuje się także kolorystyka zdjęć podwodnych dając bardziej wysycone efekty niż podobna konstrukcja - Panasonic FT1.

Zdjęcia pod wodą
Podobnie jak w przypadku Panasonica FT1, miałem większe wymagania od 12 Mp matrycy Tough-8000 i także się zawiodłem. Lepiej natomiast prezentują się kolory zdjęć podwodnych - Tough-8000 daje bardziej wysycone barwy, dzięki czemu zdjęcia wyglądają po prostu lepiej. Jak we wszystkich testowanych dziś kompaktach najlepsze rezultaty uzyskaliśmy na czułościach do ISO 200.

f/3.5, 1/60s, ISO 100


Podsumowanie
Jak już wspomniałem we wstępie Olympus Tough-8000 to największy twardziel wśród podwodnych kompaktów. Spokojnie wytrzymuje upadki z 2 metrów i zgniatanie ciężarem 100 kg. Jest to dobra propozycja dla ludzi aktywnych, którzy uprawiają sporty ekstremalne i potrzebują aparatu, który wytrzyma wszystko.

Do dużych plusów należy zaliczyć szerokokątny obiektyw, dzięki któremu poszerza się nasz punkt widzenia i fotografowania. Poza tym Tough-8000 oferuje szybki autofokus, niezły pomiar światła i poprawnie działający balans bieli.

Także ergonomia użytkowania jest na wysokim poziomie - szybkie menu funkcyjne i dobrze rozmieszczone przyciski zapewniają duży komfort fotografowania.

Trochę gorzej wygląda sprawa z nagrywaniem plików wideo - w porównaniu z konkurencją rozdzielczość 640 x 480 pikseli to trochę mało. Można też przyczepić się do reprodukcji szczegółów - 12 Mp matryca powinna dawać lepsze rezultaty - wystarczy spojrzeć na Canona D10.

Do bajerów uprzyjemniających użytkowanie Olympusa Tough-8000 trzeba zaliczyć manometr.

+ szerokokątny obiektyw
+ wytrzymałość na upadki z 2m i nacisk 100 kg
+ niewielkie rozmiary
+ materiały zastosowane do produkcji
+ automatyczny balans bieli
+ menu funkcyjne
+ pomiar światła
+ manometr

- reprodukcja szczegółówZdjęcia do pobrania


Spis treści
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL2-S - pierwsze wrażenia i wnioski
Leica SL2-S - pierwsze wrażenia i wnioski
Rok po premierze modelu SL2 na rynek trafia jego tańsza i bardziej uniwersalna wersja. Sensor o mniejszej rozdzielczości i dużo wydajniejszy bufor mają tworzyć tandem,...
6
8
Leica SL2-S - pierwsze zdjęcia przykładowe
Leica SL2-S - pierwsze zdjęcia przykładowe
Leica SL2-S to szybsza i tańsza wersja zaprezentowanego przed rokiem modelu SL2. Co oferuje 24-milionowy sensor CMOS BSI, który umieszczono w tym pancernym...
9
0
Canon EOS R6 - test aparatu
Canon EOS R6 - test aparatu
Choć to EOS R5 zgarnął całą uwagę fotografów podczas lipcowych premier, dużo ciekawszym i bardziej praktycznym aparatem może okazać się mniej zaawansowany model EOS R6. Czy to wreszcie...
9
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)