Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Olympus Tough-8000

Lato to czas na aparaty, które dają dużo radości i sprawiają mało kłopotów. Do takich należą wodoodporne i wstrząsoodporne kompakty. Większość liczących się na rynku fotograficznym firm ma takie modele w swojej ofercie. W teście przyjrzymy się osiągom pięciu kompaktów, które dają możliwość fotografowania pod wodą bez potrzeby stosowania specjalnej obudowy. Po kolei są to modele: Canon PowerShot D10, Panasonic Lumix FT1, Fujifilm Z33 WP, Olympus Tough-8000 i Pentax Optio W60.
0

Autor: Marcin Falana

25 Czerwiec 2009
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Fujifilm Z33 WP
Fujifilm Z33 WP to najmniejsza propozycja wśród wodoodpornych kompaktów. Wyróżnia się wyjątkowo kompaktowym rozmiarem, ciekawym wzornictwem i kolorami. Oferuje 10 Mp matrycę CCD i obiektyw o ekwiwalencie ogniskowej 35-105 mm. Poza tym wyposażono go w 2,7-calowy ekran LCD.
 • 10 Mp matryca CCD 1/2.3-cala
 • obiektyw 35-105 mm f/3.7-4.2
 • 2,7-calowy ekran TFT LCD, 230 tys. punktów
 • filmy 640 x 480 pikseli, 30 kl/s
 • cena około 800 zł

Fujifilm Z33 WP

Budowa, ergonomia i menu
Słowa jakie cisną się na usta po pierwszym kontakcie z Fujifilm Z33 WP to cacko, zabawka, gadżet. Z33 jest dostępny w trzech śmiałych kolorach: zielonym, niebieskim, różowym i stonowanym czarnym. Aparat jest bardzo cienki - zaledwie 20,6 mm więc spokojnie możemy go schować do kieszeni nawet niezbyt dużej. Obudowa wykonana z plastiku jest zgrabna i obła. Na początku niepokój budzi wręcz symboliczny grip, który jednak przy niewielkiej masie aparatu spełnia swoją rolę. W zestawie z aparatem dostajemy smycz.

Fujifilm Z33 WP jest wodoszczelny do głębokości 3 m, jest także odporny na działanie pyłu i kurzu.

Na przedniej ściance znajdziemy obiektyw schowany za szybką z chromowaną obejmą, lampę błyskową, mikrofon i diodę samowyzwalacza.
Fujifilm Z33 WP

Na górnej ściance znajdziemy chromowaną wstawkę z włącznikiem ON/OFF i spust migawki.
Fujifilm Z33 WP

Przyciski sterujące umieszczono na tylnej ściance z prawej strony 2,7-calowego wyświetlacza LCD. Trzeba przyznać, że są one zgrupowane na niewielkiej przestrzeni jednak ich rozmiar jest na tyle duży, że zapewnia dość wygodne operowanie. Od góry znajdziemy przyciski zooma, powiększania i zmniejszania zdjęć w trybie odtwarzania - W i T. Pod nimi umieszczono przyciski nawigatora, które są jednocześnie odpowiedzialne za napęd, lampę błyskową, tryb makro i usuwanie zdjęć. Przyznam, że przywyknięcie do nawigatora ukrytego w dwóch kolumnach przycisków na początku było trudne jednak po kilku dniach szybko poruszałem się po funkcjach i menu. Obok nawigatora znalazł się przycisk odtwarzania zdjęć. Natomiast pod nim znalazły się przyciski MENU/OK, {DISP/BACK] i przyciski filmowania oznaczony ikonką kamery.
dostępne informacje - przycisk DISP

Ergonomia przycisków Z33 WP jest dość dobrym kompromisem między niewielkimi gabarytami aparatu, dużym wyświetlaczem i przejrzystością. Trochę gorzej jest z ostrzeniem - przy wciskaniu spustu migawki do połowy trzeba kurczowo trzymać aparat co skutkuje kciukiem na ekranie.

Monitor
Ekran to mocny punkt Fujifilm Z33 WP - pomimo niewielkich rozmiarów aparat został wyposażony w 2,7 calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 230 tys. punktów. Ekran jest jasny i pozwala na dobrą ocenę wykonanego zdjęcia.

Obiektyw
Z33 WP oferuje obiektyw Fujinon z 3-krotnym zoomem optycznym, który daje ekwiwalent ogniskowej 35-105 mm. Na szerokim kącie możemy skorzystać z przysłon f/3,7-f/8.0, natomiast na tele f/4.2-f/9.0. Nie znajdziemy tu niestety szerokiego kąta.

Menu
Menu Z33 WP zostało podzielone na dwie zasadnicze części: menu fotografowania, do którego dostajemy się po wciśnięciu przycisku MENU/OK i ustawienia, do których dostajemy się z ostatniej zakładki menu fotografowania. Po wejściu do menu fotografowania wystarczy wcisnąć kursor w górę i już jesteśmy w zakładce ustawień. Ogólnie menu Z33 jest przyjazne i po krótkim czasie nie ma problemów z szybką obsługą.
menu fotografowania

W menu fotografowania znajdziemy najważniejsze parametry związane bezpośrednio z fotografowaniem jak - tryb fotografowania, korekta ekspozycji, balans bieli, czułość ISO i inne (zakładka powyżej).
ustawienia

Ustawienia pozwalają dostosować aparat do naszych potrzeb. Znajdziemy tu także formatowanie, kolor tła czy jasność monitora LCD.

Odtwarzanie zdjęć
Z33 WP pozwala na wyświetlenie zdjęcia, zdjęcia z paskiem filmu i zdjęcia z informacją. Niestety zabrakło możliwości wyświetlenia histogramu.

Poza tym możemy oczywiście przybliżać obraz i wyświetlać miniatury 4, 9 lub 100 co pomaga w poruszaniu się po dużych kartach pamięci.


Szybkość działania
Fujifilm Z33 WP jest gotowy do zrobienia zdjęcia po około 2,5 s od włączenia. Natomiast na przezoomowanie od szerokiego kąta do tele potrzebuje około 2 s.

Trochę gorzej wygląda sprawa odtwarzania - zanim Z33 WP wyświetli kolejne zdjęcie w pełnej rozdzielczości mija około 1 s. Także powiększanie obrazu i poruszanie się po nim trwa zbyt długo.

Pomiar ostrości
Największy wpływ na prędkość fotografowania ma działanie autofokusa. Prędkość ostrzenia zależy oczywiście od natężenia światła, ogniskowej i trybu autofokusa. Generalnie Z33WP mieści się w czasie od 0,5 do 1,5 s, gdy dokonujemy pomiaru na czymś kontrastowym. Niestety Fujifilm w słabszym oświetleniu Z33 WP często się gubi i wyświetla czerwoną ramkę i musimy powtarzać pomiar.
tryby autofokusa


Pomiar światła
Za poprawną ekspozycję odpowiada 256-strefowy, matrycowy pomiar światła, na którym spokojnie można polegać. Nawet w świetle kontrowym dawał dobre rezultaty poprawnie naświetlając scenę.
f/4.9, 1/550 s, ISO 100, korekta ekspozycji +1 EV


Tryby ekspozycji
Do trybów fotografowania dostajemy się z pierwszej zakładki menu głównego. Do dyspozycji mamy tryby:
 • M - ręczny
 • Automatyczny
 • SR Auto - rozpoznawanie sceny
 • Naturalne i błysk - aparat wykonuje dwa zdjęcia jedno z lamą, a drugie bez
 • N - światło naturalne, bez lampy błyskowej
 • Pod wodą
 • Tryb aukcyjny
 • Portret
 • Krajobraz
 • Sport
 • Noc
 • Noc statyw
 • Zachód słońca
 • Śnieg
 • Plaża
 • Muzeum
 • Przyjęcie
 • Kwiat
 • Tekst
 • Antyrozmazanie
 • Film

zakładka trybów fotografowania

Podczas fotografowania Z33 WP najczęściej korzystałem z trybu ręcznego M, który jest raczej trybem półautomatycznym niż manualnym. Pozwala jednak na wprowadzenie korekty ekspozycji.

Balans bieli
Fujifilm Z33 WP oferuje automatyczny pomiar balansu bieli i sześć trybów zdefiniowanych, z których trzy odpowiadają za różne źródła światła jarzeniowego. Poza tym do dyspozycji mamy ustawienia na światło słoneczne,cień i światło żarowe. Podczas wyboru balansu bieli na bieżąco widzimy efekty naszych zmian na monitorze LCD, co jest przydatnym rozwiązaniem przy wyborze właściwej temperatury barwowej.
zmiana balansu bieli

Automatyczny balans bieli działa w modelu Z33 WP bardzo przyzwoicie. Aparat nieźle rozpoznanie źródła światła i właściwie dobiera parametry. Bez zarzutów poradził sobie ze studyjnym światłem jarzeniowym dając biel i szarość składającą się z identycznej ilości składowych RGB.

Filmowanie
Z33 WP pozwala na nagrywanie klipów filmowych w najwyższej rozdzielczości 640 x 480 pikseli z prędkością 30 kl/s. Podczas filmowania nie możemy skorzystać z zooma optycznego. Do dyspozycji mamy co prawda zoom cyfrowy jednak używanie go skutkuje przybliżaniem pikseli. Filmowanie nie jest może najmocniejszą stroną Z33 WP jednak oferuje on przyzwoitą bazę, dzięki której możemy nagrać filmik.
zakładka jakości filmu


Jakość zdjęć

Szum
Pod względem szumu Fujifilm Z33 WP radzi sobie całkiem nieźle jak na tak małą i tanią konstrukcję. Właściwie nie ustępuje droższym i większym rywalom w klasie wodoodpornych kompaktów. Do ISO 100 jest bardzo dobrze, a ISO 200 i ISO 400 możemy zaliczyć do użytecznych. ISO 800 lepiej unikać, a o ISO 1600 zapomnieć jak we wszystkich testowanych dziś kompaktach, jeżeli chcemy mieć zdjęcie, a nie kaszkę.
ISO 64

ISO 100

ISO 200

ISO 400

ISO 800

ISO 1600


Reprodukcja szczegółów
Fujifilm Z33 radzi sobie z reprodukcją szczegółów dość przyzwoicie do czułości ISO 200. Na wyższych czułościach widać działanie systemu odszumiania i jakość wyraźnie spada, jednak w porównaniu z konkurencją jest nieźle - Z33 nie odbiega znacznie od osiągów Olympusa Tough-8000 czy Pansaonica FT1, które mają 12 Mp matryce.
ISO 64

ISO 100

ISO 200

ISO 400

ISO 800

ISO 1600


Reprodukcja kolorów
Jak przystało na produkty Fujifilm nie można też narzekać na reprodukcję kolorów przez Z33 WP. Zielenie mogłyby być trochę bardziej wysycone - w scenach plenerowych wychodzą trochę blado. Rekompensują to odcienie niebieskiego i przyjemnie zreprodukowana czerwień.

Zdjęcia pod wodą
Ze zdjęciami wykonanymi pod wodą Z33 WP poradził sobie przyzwoicie do czułości ISO 400, a najlepiej do ISO 200. Można mieć pewne zastrzeżenia do szczegółów w drugim planie, które znajdują się w podekspozycji jednak pierwszy plan i makro wygląda bardzo dobrze.

f/3.7, 1/120s, ISO 400


Podsumowanie
Fujifilm Z33 WP jest najtańszą propozycją wodoodpornego kompaktu na rynku. Przy tym jest też najmniejszym aparatem w tym segmencie. Jak na swoje gabaryty - kieszonkowego kompaktu do serferskich spodenek - muszę przyznać, że Fujifilm Z33 WP daje radę. Do plusów trzeba zaliczyć działanie pomiaru światła i reprodukcję kolorów. Nie można też mieć zastrzeżeń go działania automatycznego balansu bieli.

Pod względem ergonomii użytkowania Z33 WP prezentuje bardzo bobry kompromis między niewielkimi rozmiarami i przyjazną obsługą. Dużym plusem w tak małym aparacie jest 2,7-calowy ekran LCD, który daje pojęcie o tym co kadrujemy i już sfotografowaliśmy.

Największym minusem jest prędkość działania autofokusa. Jeżeli w dobrych warunkach oświetleniowych Z33 WP sprawuje się poprawnie to w słabszym oświetleniu jest już gorzej. Na minus trzeba też zaliczyć prędkość odtwarzania i powiększania zdjęć - Z33 WP będzie nas pod tym względem uczył cierpliwości. Przydał by się także szerokokątny obiektyw ale nie można jak widać mieć wszystkiego.

+ kieszonkowe wymiary
+ ciekawy design
+ ergonomia użytkowania
+ automatyczny balans bieli
+ 2,7-calowy wyświetlacz LCD
+ reprodukcja kolorów
+ konkurencyjna cena
+ balans bieli

- prędkość autofokusa
- prędkość odtwarzania
- brak szerokiego kąta
- brak histogramu

Zdjęcia do pobrania


Spis treści
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL2-S - pierwsze wrażenia i wnioski
Leica SL2-S - pierwsze wrażenia i wnioski
Rok po premierze modelu SL2 na rynek trafia jego tańsza i bardziej uniwersalna wersja. Sensor o mniejszej rozdzielczości i dużo wydajniejszy bufor mają tworzyć tandem,...
6
8
Leica SL2-S - pierwsze zdjęcia przykładowe
Leica SL2-S - pierwsze zdjęcia przykładowe
Leica SL2-S to szybsza i tańsza wersja zaprezentowanego przed rokiem modelu SL2. Co oferuje 24-milionowy sensor CMOS BSI, który umieszczono w tym pancernym...
9
0
Canon EOS R6 - test aparatu
Canon EOS R6 - test aparatu
Choć to EOS R5 zgarnął całą uwagę fotografów podczas lipcowych premier, dużo ciekawszym i bardziej praktycznym aparatem może okazać się mniej zaawansowany model EOS R6. Czy to wreszcie...
9
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)