Sony A7R IV - test aparatu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
9
Ergonomia:
9
Cena / Jakość:
9
Wydajność:
9
Funkcjonalność:
8
Marka:
Sony
Nasza ocena:

91%

Czwarta generacja linii A7R wyznacza nowy standard wsród wysokorozdzielczych aparatów pełnoklatkowych. Obiecuje przy tym wydajność, która zaspokoić ma potrzeby fotografów pracujących również w dynamicznych warunkach. Sprawdzamy, jak obietnice producenta mają się do rzeczywistości.

19

Autor: Maciej Luśtyk

1 Czerwiec 2020
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

„R-ki” od dawna cieszą się uznaniem ze względu na jakość dostarczanego obrazu, ale dopiero trzecia generacja aparatu sprawiła, że stał się on bardziej uniwersalnym narzędziem, które oprócz wysokiej rozdzielczości i imponującego zakresu dynamicznego oferuje także wydajność niezbędną w sytuacjach bardziej "reporterskich". Model Sony A7R IV rozwija tę ideę na niemal każdej płaszczyźnie i bije kolejne rekordy.

Sercem konstrukcji jest oczywiście nowa, 61-milionowa, wspierana 5-osiowym system stabilizacji matryca BSI CMOS (Exmor R). Sensor o tak dużej gęstości pikseli w aparacie pełnoklatkowym pojawia się po raz pierwszy, dodatkowo producent deklaruje zakres dynamiczny na poziomie 15 EV. Wzorem innych producentów Sony wprowadza również tryb wysokich rozdzielczości, który dzięki mikroprzesunięciom matrycy pozwoli uzyskać pliki o rekordowej wielkości 240 Mp.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Matryca to jednak nie jedyny atut tej konstrukcji. Aparat oferuje także 576-punktowy system AF, wykorzystujący najnowsze algorytmy śledzenia oraz tryby Real Time Eye Af i Real Time Tracking. Ponadto szybki, jak na tę rozdzielczość, tryb zdjęć seryjnych (10 kl./s), możliwość rejestracji filmów 4K HDR z prędkością 30 kl./s i przepływnością 100 Mb/s przy wsparciu zaawansowanych funkcji trybu wideo oraz dopracowana ergonomia.

Aparat nie jest tani (15 tys. zł body), ale w swojej klasie nie ma właściwie żadnej konkurencji. Zarówno Canon EOS 5Ds R, Nikon D850 czy Nikon Z7 lub Panasonic S1R to aparaty ustępujące nowemu korpusowi Sony zarówno w kwestii rozdzielczości, jak i szybkości. Z drugiej strony Sony A7R IV to niekwestionowanie najdroższa pozycja z tego zestawienia. Na kolejnych stronach sprawdzamy czy oferowane przez aparat nowości warte są swojej ceny.

W zestawie znajdziemy:

  • Instrukcję
  • Baterię
  • Ładowarkę
  • Dekielek na body
  • Kabel USB

Porównanie rozmiarów matrycy:

Linki:

Sony A7R IV - 60-megapikselowy potwór wyznacza nowy standard w świecie pełnej klatki

Sony A7R IV - pierwsze wrażenia

Sony A7R IV - zdjęcia przykładowe

Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska
Spis treści

Poprzednia

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nikon Z6 II i Z7 II - pierwsze wrażenia
Nikon Z6 II i Z7 II - pierwsze wrażenia
Najnowsze korpusy Nikona obiecują wiele, ale z pozoru nie wnoszą rewolucji w temacie bezlusterkowej pełnej klatki. Jak wypadają w rzeczywistości? Nowe puszki trafiły w...
24
3
Leica S3 - pierwsze wnioski i zdjęcia przykładowe
Leica S3 - pierwsze wnioski i zdjęcia przykładowe
W nasze ręce, na jeden dzień, wpadł pierwszy w Polsce egzemplarz średnioformatowej lustrzanki z 64-milionowym sensorem o proporcjach 3:2. Czy po dwóch latach od...
18
3
Panasonic Lumix S5 - pierwsze wrażenia i wnioski
Panasonic Lumix S5 - pierwsze wrażenia i wnioski
Najmniejszy bezlusterkowiec w systemie Lumix S rozwija jeszcze koncepcję uniwersalnej pełnej klatki. Aparatu projektowanego z myślą o nowej grupie „twórców kontentu”,...
9
19
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)