Fotolusio DNP DS-RX1 - Budowa i ergonomia

Fotolusio DNP DS-RX1 to termosublimacyjna drukarka umożliwiającą wydruki do formatu 15x20 cm. Jej główne zalety to niski koszt druku oraz trwałość odbitek. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej temu urządzeniu i przekonać się jak sprawdza się w praktyce.

Autor: Marcin Grabowiecki

25 Maj 2012
Artykuł na: 6-9 minut
Spis treści

Fotolusio DNP DS-RX1 wyglądem przypomina stary zestaw stereo lub też urządzenie wielofunkcyjne z drukarką, skanerem i faksem na pokładzie. Odrobinę toporna konstrukcja sprawia wrażenie solidnej. Minimalistyczna obudowa w kolorze szarym wykonana jest z plastiku i metalu.

Urządzenie nie jest małe (281x351x322cm) ani lekkie (12 kg), ale jak na oferowane parametry prezentuje się dość zgrabnie. Znajdujące się na przedniej ściance cztery lampki informują nas o tym, czy urządzenie jest włączone, ewentualnym błędzie, braku papieru oraz braku folii. Z tyłu urządzenia znajduje się wentylator, port USB, włącznik zasilania oraz gniazdo przewodu zasilającego.

W środku drukarki mieszczą się materiały eksploatacyjne, do których dostęp uzyskujemy po otwarciu przedniej ścianki Fotolusio. Wymiana papieru oraz kolorowych folii nie powinna nikomu sprawić problemu. W tym celu należy otworzyć drukarkę, założyć papier na rolki, a następnie włożyć całość do wnętrza drukarki i wsunąć w odpowiednią szczelinę.

Kolejnym krokiem jest montaż taśmy barwiącej, w czym pomagają nam oznaczenia kolorystyczne umiejscowione wewnątrz urządzenia. Po zamknięciu pokrywy drukarki wypuszcza ona pięć niezadrukowanych kartek, co jest oznaką tego, że urządzenie jest gotowe do pracy. Należy pamiętać, żeby zawsze zmieniać równocześnie papier razem z folią barwiącą. Dodatkowym akcesorium jest tacka na odbitki, którą montujemy z przodu urządzenia. Niestety tacka nie obsługuje formatu 15x20 cm.

Wydrukowanie jednej odbitki w formacie 15x20cm zajmuje średnio 45 s. Zdjęcia w formacie 10x15cm można drukować po dwa na jednej kartce. 100 odbitek maszyna drukuje w około 45 minut.

W międzyczasie możemy obserwować proces powstawania zdjęcia, czyli nakładania kolejnych warstw koloru (cyan, magenta, yellow oraz czwartej warstwy ochronnej odpowiedzialnej za wykończenie podłoża).

W trakcie naszego testu urządzenie działało bez zarzutu. Jedynym mankamentem jest jego głośność. Dźwięk, który wydaje podczas drukowania może być uciążliwy na dłuższą metę. Na szczęście w czasie spoczynku urządzenie nie wydaje żadnego dźwięku.

Drukować możemy z poziomu systemu operacyjnego komputera lub dowolnego programu graficznego. My korzystaliśmy z prostej przeglądarki zdjęć "Preview". Panel, który pojawia się po wywołaniu funkcji drukowania umożliwia zmianę kilku parametrów. Jednym z nich jest wybór formatu papieru (10x15 lub 15x20cm). W przypadku mniejszego formatu istnieje możliwość drukowania dwóch zdjęć na jednej kartce 15x20cm. To miejsce, gdzie wybieramy również rodzaj podłoża (błyszczące lub matowe), jakość druku oraz kilka innych parametrów.

Wykończenie odbitki (błyszczące lub matowe) nie wymaga zmiany materiałów eksploatacyjnych. Jednym słowem z tego samego zestawu możemy otrzymać zarówno odbitkę błyszczącą jak i matową.

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Wygodnie z aparatem podczas górskich wędrówek? Test uchwytu Peak Design Capture V3
Wygodnie z aparatem podczas górskich wędrówek? Test uchwytu Peak Design Capture V3
W góry jeżdżę kilka razy w roku, ale przyznam się, że aparat nie zawsze mi towarzyszy. Mój plecak, mimo posiadania komory na aparat, nie zachęca mnie do sięgania po sprzęt w trakcie wędrówki....
44
Wandrd Rogue Sling 6L - test torby fotograficznej
Wandrd Rogue Sling 6L - test torby fotograficznej
Wandrd Sling to rozbudowana i wytrzymała „nerka” przystosowana do przenoszenia również cięższego zestawu fotograficznego lub filmowego. Sprawdzamy jak taki koncept radzi sobie w praktyce.
39
Hobolite - testujemy nowe uniwersalne lampy LED
Hobolite - testujemy nowe uniwersalne lampy LED
Hobolite to nowa, plasująca się w segmencie premium marka oświetleniowa, która za cel stawia sobie wszechstronność zastosowań. Możliwości nowych lamp przetestowaliśmy...
41
Powiązane artykuły