Temat miesiąca

Kreatywne projekty

Pomysł na zdjęcie: eksplozja kolorów

Autor: Redakcja Fotopolis

23 Luty 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Uwolnij swój twórczy potencjał i zabaw się w sapera-kolorystę. Zdetonuj wielobarwne bomby i sfotografuj niesamowite wybuchy, używając wody, mleka i farby w proszku.

Co będzie potrzebne:
  • Aparat cyfrowy
  • Statyw
  • Zdalny wyzwalacz migawki
  • Lampa błyskowa z podstawką
  • Zdalny wyzwalacz lampy
  • Czarne tło
  • Akwarium z wodą, lub inny zbiornik o płaskich ściankach
  • Mleko
  • Kolorowe farby w proszku, lub barwniki spożywcze

Ten projekt rozwinie Twoje umiejętności w zakresie korzystania z lampy błyskowej zdjętej z aparatu i ręcznego ustawiania parametrów ekspozycji. Dowiesz się także, jak zamrozić ruch w prostym domowym studiu.Wystarczy, że będziesz postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami. Pokażemy Ci, jakie ustawienia i umiejętności są potrzebne, aby uzyskać obraz równie dynamiczny, jak ten prezentowany na naszych zdjęciach. Niewykluczone, że wszystkie wymagane składniki masz pod ręką. Przeszukaj szafki i piwnicę, a być może nawet nie będziesz musiał iść do sklepu.

Ponieważ będziemy pracować metodą prób i błędów, zarezerwuj sobie nieco czasu. Upewnij się też, że masz dużo miejsca na karcie pamięci. Najtrudniejsze będzie przygotowanie planu zdjęciowego. Później, gdy lampa i aparat będą już ustawione, możesz po prostu robić zdjęcia aż do skutku, czyli uzyskania pięknej fotografii.

Na koniec wybierz kilka najciekawszych ujęć i poddaj je edycji. Pokażemy Ci, jak poprawić wygląd obrazu w Photoshopie. Dowiesz się też, w jaki sposób wyczyścić tło i wzmocnić kontrast kolorów tak, aby obraz miał jak największą siłę wyrazu. 

Przebieg sesji

Zaaranżuj scenę

Zbuduj małe, domowe studio, używając czarnego kartonu lub innego tła w neutralnym kolorze. Napełnij akwarium wodą i umieść je na pierwszym planie. Zamocuj aparat na statywie. Dostosuj jego wysokość tak, byś mógł fotografować na przestrzał przez zbiornik z wodą.

Wyreguluj moc lampy

Podłącz elementy zdalnego wyzwalacza do flesza i gorącej stopki aparatu. Upewnij się, że nadajnik i odbiornik mają ustawione te same kanały i poprawnie się ze sobą komunikują. Umieść lampę na podstawce i postaw ją z boku zbiornika. Wybierz ręczny tryb pracy lampy i ustaw siłę błysku na połowę mocy urządzenia.

Dobierz parametry ekspozycji

Przestaw aparat w tryb ręczny(M) i wybierz czas otwarcia migawki wynoszący około 1/200 s, aby zamrozić ruch światłem flesza. Przysłonę ustaw na około f/8. Po kilku pierwszych zdjęciach próbnych może się okazać, że należy zmodyfikować tę wartość. Zachowaj niską czułość matrycy, żeby zminimalizować ilość szumu w obrazie.

Przygotuj kolorową miksturę

By uzyskać efekt eksplozji kolorów, musisz wymieszać mleko z kolorową farbą w proszku. Barwniki spożywcze i atrament działają podobnie, jednak fluorescencyjne farby proszkowe dają szczególnie żywe barwy. Zmieszaj ze sobą kilka kolorów dla lepszego efektu.

Zablokuj ostrość

Aby dokładnie ustawić ostrość, włóż do wody łyżeczkę i zogniskuj na nią obiektyw korzystając z trybu autofokusa pojedynczego. Teraz przełącz się w tryb ręcznej regulacji ostrości. Dzięki temu aparat nie będzie próbował jej ustawiać podczas fotografowania, a Ty nie stracisz żadnego ujęcia.

Fotografuj zdalnie

Podczas wlewania kolorowej zawiesiny wykonaj zdjęcie, używając pilota. Wszystkie kolory wlewaj jednocześnie. Celuj w miejsce, w którym wcześniej ustawiałeś ostrość na łyżeczce. Jeśli masz więcej niż dwa kolory, przyda Ci się druga para rąk do pomocy.

Stwórz jaskrawą miksturę z mleka:
Aby móc poeksperymentować z tą techniką, nie trzeba nawet tworzyć kolorowej mieszanki. Już samo wlewanie białego mleka do wody pozwala zrobić niepowtarzalne ujęcia. Chcąc uzyskać efekty pokazane na zdjęciach, wymieszaj farbę w proszku z łyżką mleka. Najbardziej jaskrawe barwy dają farby fluorescencyjne. Można je kupić w marketach budowlanych lub sklepach internetowych. Jeśli chcesz rozpocząć fotografowanie natychmiast, a nie masz w domu farb, spróbuj wymieszać mleko z barwnikami spożywczymi lub atramentem. Ten sposób też jest skuteczny, aczkolwiek będziesz mieć do dyspozycji mniejszą paletę kolorów. 

Etapy edycji

Przytnij i wypełnij kadr

Otwórz obrazek w module Camera Raw i prze- suń suwak Czarne w prawo - w celu przyciemnienia tła. Kliknij przycisk Otwórz obraz i przejdź do Photoshopa, po czym wybierz narzędzie Kadrowanie, aby ciasno skadrować miejsce akcji.

Odetnij krawędzie

Aktywuj narzędzie Stempel, w jego opcjach ustaw miękką końcówkę pędzla i Krycie na 80%. Powiększ obraz. Przytrzymaj wciśnięty klawisz [Alt] i kliknij czysty obszar obok punktu przeznaczonego do usunięcia. Po pobraniu próbki, pomaluj obszary, które chcesz nią zastąpić.

Zwiększ kontrast

W palecie Warstwy wybierz warstwę dopasowania Krzywe i na ukośnej linii prostej umieść dwa punkty kontrolne. Górny punkt przeciągnij w lewo, a dolny w prawo, aby linia zmieniła się w krzywą o kształcie smukłej litery S. Wzmocnisz w ten sposób kontrast zdjęcia.

Wyostrz zdjęcie

Stwórz kopię wszystkich połączonych warstw, wciskając kombinację klawiszy [Cmd]/ [Ctrl]+[Opt]/[Alt]+[Shift]+[E]. Następnie wyostrz obraz, wybierając polecenie Filtr > Wyostrzanie > Maska wyostrzająca. Zwiększ parametr Wartość do 50%, zachowując niską wartości Promienia - rzędu 1,8 piksela. Ostatnim krokiem jest spłaszczenie wszystkich warstw i zapisanie zdjęcia.

Skopiuj link
Komentarze
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)