Temat miesiąca

Kreatywne projekty

Pomysł na zdjęcie: pękająca bańka

Autor: Redakcja Fotopolis

18 Luty 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Oto szybka metoda tworzenia zdjęć pięknych, naturalnie oświetlonych, pękających mydlanych baniek.

Bańki mydlane mają niezwykle żywe kolory i powierzchnię pokrytą interesującymi wzorami, a do tego odbijają obraz w sposób, w jaki pozwalają rejestrować go tylko obiektywy typu rybie oko. Kiedy bańka pęka, jej zdjęcie staje się jeszcze bardziej widowiskowe. Jednakże fotografowanie pękających baniek mydlanych jest niezwykle trudne. W słabym świetle mogą być one zupełnie przezroczyste, a nawet najmniejszy wiatr może spowodować, że będziesz zmuszony gonić za pęcherzykami pędzonymi jego podmuchami. Wystarczy jeszcze tylko dodać do tego problem, jaki sprawia uchwycenie momentu samego pęknięcia bańki, a widać, że zadanie nie jest łatwe.

W tym samouczku, przedstawimy kilka prostych kroków, jakie należy wykonać w celu wykonania serii ujęć baniek z niezbyt dużą częstotliwością rejestrowania zdjęć. Obrazy prezentowane w tym artykule zostały zrobione w ogrodzie, w słoneczny i bezwietrzny dzień. Jasne oświetlenie zapewniło wysoką jakość obrazu i spowodowało, że odbicia na powierzchni baniek są bardzo dobrze widoczne. Okazjonalnie pojawiające się chmury rozpraszały światło, wzmacniając jeszcze intensywność ich kolorów. Żywopłot pozwolił z kolei uzyskać ciemne tło, podkreślające żywe barwy mieniące się na powierzchni sfer.

Sama technika fotografowania pęcherzyków jest prosta. Bańki są wydmuchiwane z jednej ręki, podczas gdy aparat jest trzymany w drugiej. Następnie fotograf przesuwa się do przodu i do tyłu, aby utrzymać pęcherzyk w strefie ostrości, a asystent go przebija. Aby móc uchwycić moment pęknięcia, należy zsynchronizować chwilę jego przekłucia z wyzwoleniem migawki w trybie zdjęć seryjnych o średniej częstotliwości wykonywania ujęć.

Znajdź krajobrazy i światło, które zapewnią niesamowite kolory i odbicia

Najciekawsze zdjęcia baniek przedstawiają zwykle wyraźne odbicie fotografa, palec przekłuwający pęcherzyk i otaczający go krajobraz. Takie obrazy przyciągają uwagę oglądających, ponieważ zaczynają oni przyglądać się pejzażowi widocznemu na powierzchni bańki.

Wcześnie rano lub późno wieczorem światło słoneczne pomaga oświetlić odbijające się obiekty, co sprawia, że są one jaśniejsze, a dzięki temu bardziej widoczne. Eksperymentuj z różnymi przedmiotami lub pejzażami, aby przekonać się, które z nich najlepiej odbijają się na powierzchni bańki. Również grubsze lub cieńsze błonki pęcherzyków w rozmaity sposób odbijają światło, tworząc różne wzory i kolory. Na przykład, gdy słońce znajduje się za pęcherzykiem, może on jasno oświetlać krawędź bańki, dając w efekcie silniejsze i bardziej kolorowe obramowanie kuli.

Przebieg sesji krok po kroku

  • Dostosowanie ustawień aparatu

Przysłona o wartości f/5.6 zapewnia wystarczającą głębię ostrości, abyś był w stanie utrzymać bańkę w obszarze płaszczyzny ostrości. Z kolei czas otwarcia migawki rzędu 1/320 s jest na tyle krótki, by uniknąć zarejestrowania poruszonego zdjęcia oraz uchwycić ostry wzór bańki, a jednocześnie uchwycić lecące w powietrzu kropelki wody w postaci smug. Spróbuj użyć trybu ciągłego ustawiania ostrości oraz ujemnej kompensacji ekspozycji, aby bańka nie wyszła zbyt jasna.

  • Uzyskiwanie bański o cienkiej błonce

Jeżeli po zanurzeniu końcówki do robienia baniek w płynie od razu szybko wydmuchasz pęcherzyk, ciecz będzie na tyle gęsta, że otrzymasz bańkę, która będzie niemal przezroczysta, a przez to nieciekawa. Aby pęcherzyk miał cieńszą błonkę, musisz wydmuchać cały strumień baniek. Cienka błonka powoduje, że kolorystyka pęcherzyków jest bogatsza.

  • Wydmuchiwanie baniek

Wydmuchuj pęcherzyki, trzymając patyczek z kółkiem w jednej ręce, a aparat w drugiej. Dmuchaj delikatnie, aby stworzyć dużą bańkę. Połóż butelkę z płynem na ziemi, abyś nie musiał nosić jej ze sobą, ale uważaj, by się o nią nie potknąć!

  • Fotografowanie z dystansu wyciągniętej ręki

Zanim zaczniesz robić zdjęcia baniek, powinieneś wyznaczyć odpowiednią przestrzeń roboczą. Najlepiej jest odsunąć się z aparatem od pęcherzyka na odległość wyciągniętej ręki. Wystarczy ruch nadgarstka, aby wydmuchać bańkę z kółka, którym zakończony jest patyczek.

  • Chwyć aparat obiema rękami

Po wydmuchaniu bańki, zacznij fotografować. Autofokus może mieć problem z ustawieniem ostrości z centrum pęcherzyka, dlatego lepiej zogniskuj obiektyw na jego krawędzi. Możesz skorzystać też z trybu ręcznego ustawiania ostrości i wyostrzyć na odbiciu.

  • Przebijanie bańki

Ustaw się tak, aby pęcherzyk był umieszczony na ciemnym tle, a przed nim znajdował się jasno oświetlony obiekt, tworzący interesujące odbicie. Poproś kogoś, by przekłuł bańkę. Postaraj się w tym samym momencie wyzwolić migawkę i zarejestrować całą serię ujęć. Dźwięk wydawany przez pękający pęcherzyk może ułatwić Ci koordynację działań.

Etapy edycji

  • Przytnij zdjęcie

Chwyć narzędzie Kadrowanie i wykadruj ciaśniej bańkę, aby uzyskać lepszą kompozycję. Przycięcie fotografii w sposób podobny do tego z naszej ilustracji pomaga zwrócić uwagę na proces pękania pęcherzyka.

  • Zaznacz bańkę za pomocą Lassa magnetycznego

Złap narzędzie Lasso magnetyczne i obrysuj nim pęcherzyk. Jego zaznaczenia pozwoli wprowadzić zmiany w wyglądzie banki.

  • Zwiększenie kontrastu i ostrości

Teraz możesz dokonać edycji pęcherzyka w celu wzmocnienia wyrazistości odbicia. Dodaj trochę kontrastu (Obraz > Dopasowania > Jasność/Kontrast), wyreguluj Poziomy (Obraz > Dopasowania > Poziomy) i wyostrz obraz (Filtr > Maska wyostrzająca).

Finalny efekt

Skopiuj link
Komentarze
Powiązane artykuły